Комп'ютер зависає на 1 ÷ 3 сек. через певний час (що можна зробити з періодичними підвисань)

Питання від користувача

Добрий день.

Допоможіть будь ласка впорається з однією проблемою: не так давно я поміняв жорсткий диск на SSD від Kingston (серія A400). Працювати ПК став швидше, проте з'явилася неприємна "штука": один раз в 5-10 хвилин (завжди по-різному) відбувається зависання на 1-3 сек., Потім знову все працює нормально.

Помітив, що найчастіше подібне відбувається в момент відкриття будь-яких програм, документів, запуску ігор і т.д.

Доброго часу!

Взагалі, судячи з опису, найбільш імовірна проблема з накопичувачем (деякі SSD, до речі кажучи, саме так себе і ведуть: при навантаженні на диск через невеликий проміжок часу швидкість читання / запису на них падає до дуже низьких значень, а потім - знову виростає ( пов'язане з роботою контролера)).

У статті приведу кілька рекомендацій, які (можливо) зможуть допомогти вам діагностувати і знайти причини такої поведінки комп'ютера / ноутбука.

І так ...

*

Причини можливого підвисання ПК (на 1-3 сек.)

❶ Стан накопичувача: перевірка SMART, тести

Як уже рекомендував вище, при подібній "симптоматиці" найлогічніше розпочати розбір з накопичувача (у конкретному випадку - з SSD).

По-перше , при цих підвисань зверніть увагу на "шум": чи немає яких-небудь скреготом, клацань і ін. Дивних звуків від жорсткого диска, CD / DVD приводу, зовнішніх накопичувачів і т.д. (SSD, звичайно, безшумні, але можливо у вас 2 різних диска?). Нерідко, поява таких шумів від жорсткого диска може вказувати на наявність проблем з механікою ...

По-друге , варто було б поглянути на показання SMART всіх дисків, підключених до ПК (вбудована само-діагностика накопичувача). Для цього найкраще використовувати утиліту CrystalDiskInfo (посилання на офіц. Сайт). Вона не тільки покаже таблицю з різними параметрами (в яких не так просто розібратися початківцю), але і оцінить їх (див. Техстан, в ідеалі повинно бути 100%).

Якщо техстан диска залишає бажати кращого - ви побачите попередження від CrystalDiskInfo, в таблиці параметрів будуть виділені червоним ті рядки, з якими є проблеми (як приклад див. Скріншот нижче).

Як приклад: як виглядає диск, з яким не все в порядку (CrystalDiskInfo)

До речі, вельми непогану оцінку "здоров'ю" диска дає утиліта Hard Disk Sentinel. Вона також працює в авто-режимі, не вимагаючи від користувача якихось специфічних знань (досить подивитися на рядок "Health").

Hard Disk Sentinel - діагностика диска

По-третє , рекомендую перевірити за допомогою бенчмарка як "тримає" швидкість читання / запису диск. Для коректних результатів, до речі, тестований накопичувач краще підключити до іншого ПК (у якого зависань немає). Хоча, якщо з диском щось не так - тест в будь-якому випадку буде показовим.

Для цього я рекомендую використовувати утиліту ? HD Tune. В її арсеналі є спец. перевірка швидкості читання / запису протягом тривалого часу.

Тест дозволяє виявити стабільність роботи диска в режимі реального часу. Для початку тестування - просто виберіть диск, відкрийте вкладку "Benchmark" і натисніть Start . Див. Скрін нижче.

HD Tune - тестування роботи диска (так працює норм. Диск)

Якщо з диском все в порядку - то швидкість повинна встановитися в певному діапазоні (або плавно знижуватися, без різких осідань). Для наочності я привів 2 скріншота: зверху - з диском все в порядку; знизу - проблемний накопичувач з бедамі . Зверніть увагу, які у нього просадки: з 100 МБ / с до 0 ...

HD Tune - а ось так виглядає диск, з яким не все в порядку - стрибки від 0 до 100 МБ / сек

*

? На допомогу!

1) Діагностика та перевірка диска за 5 хв. для початківців (швидкий тест в новій Victoria 5)

2) Низька швидкість читання / запису SSD накопичувача. Чому і що з цим робити

*

❷ немає процесів, вішали систему

Наступним момент, на який рекомендую звернути увагу - не запущені якісь процеси, які сильно навантажують ЦП. Зробити це можна навіть за допомогою диспетчера задач (але все ж краще спец. Утиліти, про них нижче).

Причому, бажано запустити диспетчер задач (Ctrl + Shift + Esc) ще до того, як відбулося підвисання (щоб побачити в цей момент, що за процес підвішує систему. Дивитися потрібно в першу чергу на стовпці "ЦП" та "Диск").

Диспетчер завдань - навантаження на ЦП і диск

Набагато краще диспетчера задач (та й об'єктивніше) утиліта ? Process Hacker (посилання на офіц. Сайт).

Вона дозволяє не тільки переглянути всі запущені процеси, а й моніторити їх стан в режимі реального часу. Взагалі, рекомендую відкрити вкладку "System Information" і після спокійно займатися своїми справами ...

Process Hacker - перегляд служб, що навантажують ЦП

Далі, коли відбудеться підвисання, перейдіть у вкладку  "System Information" і подивіться чи не було високого навантаження на диск (Disk), процесор (CPU), та ін.

Process Hacker - навантаження на ЦП, Пам'ять, диск, відеокарту, мережа

До речі, дуже схожа утиліта на попередню - Process Explorer (посилання на сайт Microsoft). Користуватися їй - аналогічно Process Hacker.

Process Explorer. Сортування по навантаженню на ЦП (до речі, System Idle Process - це холостий хід, тобто в моєму випадку процесор не завантажений на 92%)

*

❸ Перевірте (поновіть) драйвера

Після того, як Windows 8/10 почали дуже активно підбирати і встановлювати драйвера в авто-режимі для більшості обладнання - багато користувачів навіть не згадують про них.

Тим часом, часто вся справа в тому, що драйвер на SATA контролер просто не оновлений (і як наслідок, нестабільність в роботі з накопичувачем).

Взагалі, тема оновлення драйверів була детально і неодноразово розібрана на сторінках сайту, тому нижче приведу пару посилань на допомогу ...

? На допомогу!

1) 10 Кращих програм для авто-оновлення драйверів - моя добірка

2) Як знайти і встановити драйвер для будь-якого пристрою - див. Інструкцію

Driver Booster - пошук і оновлення драйверів в авто-режимі

*

❹ Перегрів пристрої

Зависання, гальма, перезавантаження, вимикання комп'ютера - можуть бути пов'язані з високою температурою (перегрівом) процесора. Справа в тому, що в сучасних процесорах двокомпонентна система захисту:

  • коли температура доходить до певного значення - процесор починає працювати повільніше (так званий троттлінг);
  • якщо це не допомагає, і температура зростає (доходить до критичної) - то комп'ютер просто вимикається. Завдяки цьому процесори досить рідко виходять з ладу (* якщо не "гратися" з напругою і розгоном).

Дізнатися поточну температуру основних компонентів можна за допомогою спец. утиліт. Одна з найвідоміших в своєму сегменті - це ? AIDA64 (див. Скріншот нижче ?). Після її запуску, відкрийте вкладку "Комп'ютер / датчики" .

Датчики - утиліта AIDA

? На допомогу!

Як дізнатися температуру процесора, відеокарти і жорсткого диска, що вважається нормою? Способи зниження температури компонентів комп'ютера / ноутбука.

*

Якщо температура виходить за межі норми, робіть заходи:

  • ? почистіть комп'ютер / ноутбук від пилу;
  • замініть термопасту;
  • для ноутбуків, до речі, є в продажу спец. охолоджуючі підставки (для ПК можна встановити доп. кулер / в літній жаркий час - досить відкрити кришку системного блоку і навпаки поставити звичайний кімнатний вентилятор);
  • ? оптимізуйте систему: закрийте і видаліть програми (якими не користуєтеся), вимкніть служби / процеси, які сильно навантажують ЦП і т.д.

*

❺ Чи все в порядку з ОЗУ

При зависаниях, появі "синіх" екранів, помилок та ін. - не можу не відзначити, що зовсім не зайвим було б перевірити оперативну пам'ять. Проводити тестування найкраще за допомогою спец. утиліт (наприклад, Memtest86 +).

Про те, як провести подібні перевірки і тести - розказано в одній моїй минулій замітці, рекомендую (?).

? На допомогу!

Тест ОЗУ (RAM): перевірка оперативної пам'яті на помилки - інструкція

З пам'яттю є проблеми ... (результати випробування в Memtest86 +)

*

❻ Спробуйте запустити стрес-тест системи в цілому

Іноді для виявлення "слабких" місць комп'ютера доводиться вдаватися до стрес-тестів (наприклад, ті ж подвисания можуть ніяк не проявлятися, коли ви їх "чекаєте", але як тільки почнете працювати - "спливуть" ...).

Виконати стрес-тест також корисно для того, щоб перевірити систему охолодження, чи все в порядку з основними компонентами, подивитися, як тримає частоти ЦП, відеокарта та ін.

Провести тест можна за допомогою утиліти ? AIDA64 (яку вже рекомендував вище): для цього просто відкрийте вкладку "Сервіс / Тест стабільності системи" .

Тест стабільності системи / AIDA64

Далі потрібно відзначити галочками (зліва, зверху) ті компоненти, які хочете протестувати і натиснути кнопку "Start" .

Після уважно спостерігайте за графіками, як веде себе процесор, які робочі температури та ін. Як правило, якщо з комп'ютером є проблема - при стрес-тесті вдається її виявити і діагностувати.

Початок тесту / Клікабельно

Більш докладно про тест можете почерпнути з однієї моєї минулої статті, посилання нижче.

? На допомогу!

Як виконати стрес-тест процесора і системи в цілому, чи тримає він частоти, чи немає перегріву (AIDA 64).

*

❼ Спробуйте завантажитися з LiveCD-накопичувача

Якщо попередні кроки нічого "не показали" і зависання все також відбуваються - я б порекомендував спробувати завантажитися з LiveCD-флешки (з Windows PE) і подивитися, чи буде різниця. По крайней мере, цей крок дозволить виключити збої і програмні помилки в роботі Windows ...

*

Для довідки!

На LiveCD флешці записана Windows PE - мінімальна версія операційної системи, з обмеженими службами. Вона дозволяє завантажитися прямо з флешки (не звертаючи уваги на ваші диски в системі).

Зрозуміло, завдяки цій "компактної" ОС - ви зможете перевірити, чи все в порядку з вашим залізом ...

*

Про те, як підготувати таку LiveCD-флешку і завантажитися з неї - розказано в парочці моїх минулих нотаток. Нічого складного в них немає, рекомендую!

? На допомогу!

1) LiveCD для аварійного відновлення Windows - що вибрати і як підготувати флешку

2) Як завантажитися з USB-флешки або зовнішнього HDD - інструкція для початківців

Один з варіантів LiveCD. Як бачите - працювати з нею не складніше, ніж зі звичайною ОС.

*

PS 1

Якщо ви користуєтеся ОС Windows 10 - перевірте служби телеметрії (це питання про стеження), захисника. На час тестування і діагностики рекомендується їх вимкнути.

Крім цього, якщо є можливість - спробуйте ПК підключити до ін. Блоку живлення.

PS 2

Взагалі, питання з періодичними підвисань досить "слизький" і не завжди просто ось так в двох словах дати відповідь ...

Проте, з чого слід почати перевірку я постарався розповісти в цій замітці - сподіваюся, хтось зможе вирішити проблему ...

*

Додатки по темі - вітаються!

Успіхів! 

?

Перша публікація: 14.03.2019

Коригування: 30.08.2020