Як розігнати оперативну пам'ять (або ще один спосіб прискорити систему)

Всім доброго часу!

Яким би потужним "сьогодні" не був ваш ПК (ноутбук), "завтра" - може знадобитися його апгрейд або "точкова" настройка для підвищення продуктивності ...

І мушу зауважити, що про розгін ЦП або відеокарти багато користувачів хоча б краєм вуха десь і чули, а ось про пам'ять - знають лише деякі.

Власне, сьогоднішня замітка якраз буде про розгін пам'яті: все найголовніше (+ типові питання) і як це виконується.

Про всяк випадок нагадую, що за "експерименти" над своїми залізяками - відповідальність повністю на вас (навіть якщо ви їх робите по моїй замітці (завжди є фактор "випадковості" ...)).

Тепер ближче до справи ...

Важливо!

Якщо після розгону ПК не включається, або почав поява. синій екран (а таке буває, якщо ви виставите занадто високі частоти для вашого заліза) - скиньте настройки BIOS / UEFI, вийнявши на 2-5 хв. батарейку (на мат. плати).

Як виглядає батарейка на мат. платі

*

Вичавлюємо доп. продуктивність за рахунок пам'яті

Що дасть розгін, і чи варто це робити

Питання цікаве ... Багато що тут, звичайно, залежить від ваших "залозок": архітектури ЦП (процесора), можливості мат. плати, типу ОЗУ.

Взагалі, наочніше все ілюструвати на прикладах. Скажімо, якщо у вас сучасний процесор AMD Ryzen - то підвищення частоти пам'яті може дати досить непогану "прибавку" до загальної продуктивності! (На Intel цифри будуть скромніші; см. Скрін нижче ?).

Ті ж + 15-25% при роботі з яким-небудь WinRAR, іграми, редакторами та ін. - отримати досить реально ...

? На допомогу!

Утиліти для перегляду характеристик комп'ютера - см. Мою добірку

WinRAR - порівняння до розгону пам'яті і після (скрін 1)

WinRAR - порівняння до розгону пам'яті і після (скрін 2)

До речі, якщо ви користуєтеся APU (вбудованою відеокартою) - то розгін ОЗУ може збільшити вельми непогано кількість FPS (мова йде про десятки відсотків!).

Vega 11 - що дає розгін пам'яті (тест в FurMark)

Тобто як бачите, підвищення частоти ОЗУ вельми позитивно позначається на загальному швидкодії (правда, скільки "циферок" додатися конкретно у вас - без тестування сказати досить складно).

Як би там не було, якщо ви хочете "вичавити" з ПК що-небудь ще - сенс спробувати "погратися" з пам'яттю точно є! ..

Примітка: нагадую, що розгін ви виконуєте на свій страх і ризик.

Хоча зазначу, що "гри" з пам'яттю безпечніше, ніж розгін ЦП або відеокарти.

У найгіршому випадку, при некоректних налаштуваннях BIOS (зазвичай) - ПК просто не включається (в цьому випадку ? досить скинути BIOS і знову можна намагатися розганяти пам'ять ...).

*

Що порекомендую перед розгоном ОЗУ (є адже ще спосіб!)

Не можу не відзначити один важливий момент , про який обов'язково варто сказати всім, хто збирається "гнати" пам'ять ...

Справа в тому, що на багатьох ПК / ноутбуках середньо-цінового сегмента часто за умовчанням встановлена ​​лише одна плашка пам'яті (і, зрозуміло, задіяний одноканальний режим роботи).

Установка плашки пам'яті

Якщо ж встановити другу плашку пам'яті - то ви не тільки збільшите обсяг ОЗУ, але і задієте *  двоканальний  режим роботи: що дуже позитивно позначається як на загальному швидкодії, так і на роботі вбудованої відеокарти (?).

Результати тесту на скріншоті (на ноутбуці була встановлена ​​друга плашка пам'яті)

Примітка: щоб подивитися в якому режимі працює пам'ять - запустіть утиліту ? CPU-Z, і відкрийте вкладку "Memory" : Single - одноканальний, Dual - двоканальний.

? На допомогу!

Чи потрібен двоканальний режим роботи пам'яті + як його задіяти - см. Замітку

CPU-Z (режим роботи ОЗУ). Dual - двоканальний

* Зверніть увагу, що старі материнські плати можуть не підтримувати двоканальний режим роботи пам'яті. Уточнюйте цей момент в специфікації до своєї моделі плати на офіційному сайті виробника (?).

Специфікація материнської плати

*

Як проводиться розгін, і тест системи після (пару прикладів)

Якщо у вас досить сучасна мат. плата і ОЗУ, то весь процес розгону пам'яті для вас буде зводитися до вибору відповідного XMP профілю в налаштуваннях BIOS / UEFI (в іншому випадку частоту , вольтаж , і таймінги доведеться виставляти вручну, що забирає більше часу (і не завжди просто підібрати оптимальні значення) ).

У замітці я "зупинюся" на першому варіанті, як на найбільш зручною для широкої аудиторії (в прикладі нижче плати ASRock, Gigabyte, MSI).

? На допомогу!

Як увійти в BIOS (UEFI) на комп'ютері або ноутбуці [посилання на інструкцію]

Важливо!

З приводу ноутбуків: далеко не у всіх пристроях є можливість гнати пам'ять (опції зміни частоти роботи ОЗУ просто-напросто може не бути в BIOS).

Найчастіше така опція є тільки в продуктивних ігрових ноутбуках ...

ASRock

Необхідно в UEFI відкрити розділ "OC TWEAKER" , в графі "Load XMP Setting" вибрати XMP 2.0 профіль. (?)

ASRock UEFI - завантажуємо XMP профіль

Після цього ви відразу помітите як частота пам'яті ( frequency ) і вольтаж ( voltage ) були збільшені (у моєму випадку DDR4-2400 -> DDR4-3200, 1.200V -> 1.350V).

Значення частоти і вольтажу помінялися!

Не забудьте зберегти настройки після проведених змін (клавіша F10 / Save And Exit).

MSI

Серед списку налаштувань UEFI потрібно знайти рядок "Extrime Memory Profile (XMP)" і натиснути на неї Enter (?).

MSI - міняємо частоти пам'яті

Під сплив вікні вибрати один з профілів.

вибір профілю

Після також зберегти настройки, натиснувши на клавішу F10. Після перезавантаження комп'ютера - ОЗУ буде працювати на "нової" підвищеної частоті.

Gigabyte

Рекомендую відразу ж після входу в BIOS (UEFI) переключитися в класичне меню (натиснувши на посилання "Classic" у верхній частині вікна).

Налаштування BIOS (UEFI) на прикладі Gigabyte AB350-Gaming

Далі в розділі "MIT" в рядку "XMP" вкажіть один з профілів (в моєму випадку перший).

Розділ MIT - завантажуємо XMP

Після, також, як і на ін. Платах, збережіть налаштування (F10).

*

тестування

Для початку відкрийте диспетчер задач (Ctrl + Shift + Esc), вкладку "Продуктивність / Пам'ять" : в рядку швидкість буде представлена поточна частота (після розгону це значення має зрости).

Якщо у вас не Windows 10 - замість диспетчера задач можете скористатися спец. утилітами для перегляду характеристик.

Диспетчер завдань - пам'ять / Windows 10

Взагалі, варто відзначити , що після того, як частота ОЗУ за замовчуванням була змінена (тим більше, якщо ви вручну вказали навіть більше, ніж стояло в XMP профілі) - комп'ютер / ноутбук далеко не завжди може вести себе стабільно.

? Тому , вкрай бажано після розгону ОЗУ провести "парочку" перевірок (посилання на них нижче):

  1. Як виконати стрес-тест процесора і системи в цілому (за допомогою AIDA 64);
  2. Стрес-тест відеокарти: перевірка на надійність і стабільність (за допомогою FurMark).

FurMark - стрес-тест в дії (крутиться бублик)

Зрозуміло , під час виконання тестів не повинно з'являтися синіх екранів, зависань, перезавантажень та ін. Якщо це відбувається - значить найімовірніше ваше обладнання  не тримає завищені частоти. Спробуйте їх кілька знизити , а потім заново провести тести.

? До речі , вельми непоганим тестом може стати якась 3D гра (особливо, досить нагружающая ваше залізо). Якщо годинку-другу ніяких проблем в грі не виникло, і вона веде себе так само, як і раніше - значить розгін пройшов успішно!

Гра "Відьмак 3"

*

На сім поки все ... Доповнення по темі - вітаються!

Гарного дня!

?