Віртуальні диски CD / DVD і дисководи. Програми читання образів дисків

Доброго дня всім!

Звичайні CD / DVD-диски, як би це не було сумно, рік від року втрачають свою популярність (раніше взагалі їх продавали на кожному розі ?). Все-таки розвиток мережевих технологій робить свою справу ...

Між тим, є інша сторона медалі - величезну популярність зараз отримали, так звані, віртуальні диски  - окремий файл (и), зроблений на основі точної копії фізичного CD / DVD-диска. Їх ще називають образами .

Найпопулярніші формати образів: ISO, BIN, MDS / MDF, NRG, CCD. До речі, зараз безліч файлів по мережі передається саме в образах (наприклад, навіть щоб створити завантажувальний флешку з Windows - потрібно спочатку з сайту Microsoft завантажити інсталяційний образ з системою).

Просто так такий образ не відкрити, необхідний (як ви здогадалися) спеціальний віртуальний дисковод (або привід. Також їх називають емуляторами CD / DVD).

Взагалі, цю статтю я вирішив побудувати у формі запитань-відповідей по роботі з образами (яких завжди багато). Попутно представлю програми, які найкраще справляються з поставленим завданням. Думаю, так легше буде уявити основи для недосвідченого читача.

І так, приступимо ...

*

Найпопулярніші питання по роботі з віртуальними дисками

❶. Як створити віртуальний диск / образ ISO і ін.

Перш за все, для початку робіт, рекомендую встановити одну програму - Daemon Tools (Lite-версію, вона безкоштовна і її можливостей для створення і емулювання образів більш, ніж достатньо).

Та й взагалі, на мій погляд, вона одна з найкращих (і найпопулярніших, до речі) програм для роботи з образами дисків. Рекомендую однозначно до установки і ознайомлення.

*

Daemon Tools (Lite)

Офіційний сайт: //www.daemon-tools.cc/rus/products/dtLite

Ця програма дозволяє монтувати майже всі типи образів, а також емулює одночасно роботу до 4-х приводів. Крім цього, програма дозволяє записувати готові образи на фізичні диски, конвертувати з одного формату в інший, створювати захищені образи і багато іншого (до речі, частина функцій платні, на жаль).

Досить непогано у програми організовано зберігання образів: ви завжди зможете знайти потрібний диск зі своєї колекції.

Які образи підтримує Daemon Tools

*

І так , припустимо у нас є кілька CD-дисків з музикою, іграми, які часто використовуються, і Ви просто втомилися їх вставляти в привід (та й з часом диски псуються, дряпаються, при вставці в привід шумлять). Тому, логічно, зробивши один раз образи цих дисків - можна легко і без шуму їх використовувати.

1) Спочатку необхідно вставити CD-диск в реальний фізичний дисковод.

2) Далі потрібно запустити Daemon Tools, перейти в розділ "Новий образ" і вибрати "Створити образ з диска" (див. Скріншот нижче).

Створити образ диска

3) Після необхідно вказати привід з диском, вказати папку, куди буде збережений образ, і формат образу (в своєму прикладі я вибрав ISO). Для початку копіювання - натиснути кнопку "Старт".

Налаштування задані - починаємо копіювання

4) Далі привід почне гудіти, і почне міняти статус прогресу (1 ... 2 ... 3% ...). В цей час, краще не навантажувати комп'ютер сторонніми завданнями.

процес копіювання

5) Коли образ буде готовий - побачите повідомлення про те, що операція успішно завершена, як на скріншоті нижче.

Образ готовий!

В общем-то, і все. Тепер можна користуватися цим образом (тільки попередньо необхідно створити віртуальний привід, про це трохи нижче).

? Доповнення!

Образи можна створювати не тільки з CD / DVD-дисків, але і зі звичайних файлів і папок на HDD. Більш докладно про це тут ->

*

❷. Як створити віртуальний дисковод / емулятор CD / DVD-Rom

Скористаємося все тим же Daemon Tools ...

Спочатку необхідно запустити програму і натиснути "Додати привід" (в лівому меню програми).

DAEMON Tools Lite - додати привід

Далі необхідно задати параметри: регіон, букв диска та ін. - в більшості випадків, можна залишити все настройки за замовчуванням.

DAEMON Tools Lite - настройки при створенні приводу (можна залишити нічого не змінюючи)

У нижній частині вікна повинен з'явитися новий привід: в моєму випадку під літерою "F: (порожній)".

DAEMON Tools Lite - з'явився новий привід (F :)!

*

❸. Як відкрити образи: ISO, MDF, NRG та ін. І запустити додаток з них

Після того, як віртуальний дисковод в Daemon Tools був створений - можна приступити до відкриття і читання образів в ньому. Взагалі, Daemon Tools відкриває практично будь-які образи: ISO, BIN, MDF, NRG (навіть архіви, формату 7z, rar, zip та ін.).

У нижній частині вікна - клацніть лівою кнопкою мишки по віртуальному приводу (який ми створили в попередньому кроці). Див. Скріншот нижче.

DAEMON Tools Lite - спочатку натисніть лівою кнопкою мишки по приводу

Далі вкажіть папку і сам образ (в моєму випадку це файл формату ISO). Див. Скрін нижче (назва способу затерто, щоб не створювати рекламу ☺).

Відкриття (виберіть образ)

Якщо автоматичний запуск CD / DVD дисків у вас відключений (і на екрані нічого не з'явилося), зайдіть в "Мій комп'ютер / Цей комп'ютер": серед приводів повинен бути і віртуальний, з диском (тобто чином), який ми відкрили.

Можна відкрити образ і приступати до установки гри

Далі відкриваєте диск, і запускаєте файл "autorun.exe" (або "setup.exe"  - зазвичай, на всіх дисках такі файли присутні).

Якщо запитати про те, чи дозволити цьому додатку вносити зміни - відповідайте ствердно (по крайней мере, для знайомих дисків ...).

Початок установки гри

*

❹. Як записати образ на фізичний CD / DVD-диск

Daemon Tools, звичайно, може записувати образи на фізичні диски, але ця функція доступна тільки в платній версії програми. Тому, краще скористатися аналогами, тим більше що в цьому сегменті вистачає і безкоштовних версій.

Особисто я рекомендую зупинитися на CDBurnerXP - "маленькою", але досить багатофункціональної програмі для запису CD / DVD дисків.

Чому не Nero? Тому, що Nero пакет платний, важить кілька гігабайт, дуже "гальмівний" і неповороткий. Чи багато хто буде використовувати хоча б десяту частину його функцій (не кажучи вже про те, що більшості потрібно просто записати диск і все ...).

CDBurnerXP

Офіційний сайт: //cdburnerxp.se/ru/home

CDBurnerXP - безкоштовна програма для запису CD і DVD-дисків, включаючи, Blu-Ray і HD-DVD. Також програма відмінно працює з ISO-образами, дозволяючи не тільки їх створювати, але з записувати на фізичні диски. Програма підтримує десятки мов (включаючи російську). Працює в Windows XP / 7/8/9/10.

Основні можливості:

 1. вести запис даних (файли, документи, картинки та ін.) на будь-які типи дисків;
 2. запис аудіодисків;
 3. створення і запис ISO-образів;
 4. створення завантажувальних (настановних) дисків;
 5. конвертер BIN / NRG-образів → в ISO;
 6. можливість друку обкладинок.

Після запуску програми, натисніть кнопку "Запис образу ISO на диск" (див. Скрін нижче).

CDBurnerXP - записати образ ISO

Потім вказуєте ISO-образ для запису, фізичний дисковод, швидкість запису (виділена жовтим на скрині нижче - до речі, не ставте найвищу швидкість, можливі помилки) і натисніть "Записати диск" . В общем-то, це все - через 10-15 хв. ваш диск буде записаний!

Налаштування запису // CDBurnerXP

*

❺. Які ще програми можна використовувати для роботи і читання образів

Alcohol 120%

Офіційний сайт: //trial.alcohol-soft.com/en/downloadtrial.php

Alcohol 120% - головне вікно програми

Alcohol 120% - відмінна і дуже потужна програма для роботи з образами. Робить все: створює образи, монтує їх у віртуальні приводи, записує, створює бібліотеку у вас на ПК (для їх швидкого пошуку і читання).

Програма хоч і платна, але є пробний безкоштовний період в 15 днів (а є і безкоштовна версія, з урізаними можливостями). Загалом, рекомендую до ознайомлення!

Основні можливості:

 1. створення до 31 віртуального приводу;
 2. створення образів дисків (підтримка форматів: MDF / MDS, CCD, BIN / CUE, ISO, CDI, і ін.);
 3. запис з образів дисків: CD, DVD і Blu-ray;
 4. стирання дисків: CD-RW, DVD-RW і BD-RE;
 5. пошук і створення бібліотеки з файлів-образів на жорсткому диску ПК;
 6. наявність аудіо-конвертера для роботи з аудіодисків.

Ultra ISO

Офіційний сайт: //www.ezbsystems.com/ultraiso/

Ultra ISO - головне вікно програми. Запуск майстра запису образу

Дуже потужна програма для роботи з ISO-образами. Дозволяє їх створювати з реальних дисків, записувати, емулювати в віртуальному приводі, і, найголовніше - редагувати на льоту.

Тобто ви можете відкрити ISO-образ, видалити з нього непотрібний файл (або додати) і зберегти образ. Власне, робиться це дуже швидко!

Крім цього, програма допоможе створити завантажувальний (установчий) диск, флешку. Можна також спробувати стиснути поточні ISO-образи та ін. Загалом, всім, хто працює з ISO - рекомендую обов'язково мати її у себе на ПК ...

Burn4Free

Офіційний сайт: //www.burn4free.com/

Burn4Free - головне вікно програми

Дуже надійна і проста програма для роботи з CD / DVD-дисками. Дозволяє виконувати практично весь спектр завдань, який може знадобитися середньостатистичному користувачеві ПК. При всьому при цьому, займає дуже мало місця на жорсткому диску (кілька мегабайт!).

Коротко про головне:

 • запис CD / DVD дисків в кілька кліків мишкою;
 • програма дуже легка і проста, дизайн виконаний в стилі мінімалізм;
 • можна копіювати аудіодиски різних форматів (WAV, FLAC, WavPack, WMA і ін.);
 • підтримка SCSI - IDE / EIDE - SATA - USB;
 • підтримка російської мови;
 • створення і запис образів ISO;
 • можливість запису MP3-дисків;
 • підтримка всіх версій Windows: 10, 8, 7, Vista, 2008, 2003 XP, 2000, 98;
 • підтримка більшості моделей приводів (більше 4000!).

В общем-то, від себе додам, що ця програма працювала навіть в тих випадках, коли її аналоги відмовлялися або запускатися, або бачити привід. Рекомендую мати у себе в арсеналі всім, хто часто працює з ISO або з оптичними дисками.

Virtual Clone Drive

Офіційний сайт: //www.elby.ch/products/vcd.html

Virtual Clone Drive - вікно налаштувань приводу

Ця програма безкоштовна і призначена для створення віртуального дисковода. Програма дуже проста, і надійна. Підтримує до 15 віртуальних дисководів, повністю інтегрується в провідник Windows, для більш простий і швидкий роботи.

В общем-то, в порівнянні з багатьма аналогічними програмами цього спектру, вона помітно виділяється. Рекомендую до ознайомлення.

Основні можливості:

 1. підтримка всіх популярних форматів образів: ISO, BIN, IMG, UDF, DVD, CCD;
 2. емулювання до 15 віртуальних приводів (CD, DVD, і Blu-ray);
 3. є історія використання образів (для швидшого пошуку та читання потрібного файлу);
 4. зручне вбудовування в провідник (тепер будь-який образ можна відкрити за допомогою пари кліків мишкою!).

*

Інструкція завершена ...

Вдалої роботи!

?

Перша публікація: 10.12.2017

Коригування: 10.02.2020