Відновлення флешки: визначення контролера, прошивка флешки

Добридень!

Якщо ваша флешка стала постійно давати збої: чи не форматується, при підключенні до комп'ютера - той часто підвисає, при копіюванні файлів на неї - вилітають помилки, але вона не піддавалася механічному впливу - ШАНСИ на відновлення її працездатності є! ?

Добре б, якщо при підключенні флешки - вона хоч якось визначалася, наприклад, Windows видавала звук підключення, накопичувач відображався в "моєму комп'ютері" , і на його корпусі кліпав світлодіод.

Якщо комп'ютер зовсім не бачить флешку і ніяк не реагує на неї, то спочатку рекомендую ознайомитися ось з цією статтею

Взагалі, дати універсальну інструкцію, як і якою програмою що робити, щоб відновити флешку - неможливо! Але я в цій невеликій статті спробую дати алгоритм , який допоможе, навіть початківцям користувачам, розібратися з проблемою і вирішити її.

І так ...

*

Відновлення працездатності флешки: по кроках

Визначення моделі контролера флешки

Виявилася за волею долі у мене одна флешка, яку Windows відмовлялася форматувати - вилітала помилка "Windows не вдається завершити форматування" .

Флешка, по завіреннях власника, не падала, в неї не проникала волога, та й взагалі, з нею досить дбайливо зверталися ...

Все, що було ясно (по її виду): що це флешка від SmartBuy, і вона на 16 GB (фото нижче). При підключенні до ПК - спалахував світлодіод, флешка визначалася і була видна в провіднику, але працювала зі збоями.

SmartBuy 16 GB - "піддослідна" не працююча флешка

Спосіб 1: за допомогою спец. утиліти

Щоб відновити нормальну роботу флешки, необхідно перепрошити мікросхему контролера . Робиться це спеціальними утилітами, і для кожного типу контролера - своя утиліта!

Якщо утиліта буде обрана невірно, то з високою часткою ймовірності, ви зіпсуєте флешку на завжди ! Скажу навіть більше, у одного модельного ряду флешок - можуть бути різні контролери!

У кожного пристрою є свої унікальні ідентифікаційні номери -  VID і PID , і флешка тут не виняток. Щоб вибрати правильно утиліту для перепрошивки - необхідно визначити ці ідентифікаційні номери (а по ним модель контролера).

 1. VID - ідентифікатор виробника контролера;
 2. PID - ідентифікатор пристрою.

Один з найпростіших способів дізнатися VID, PID, і модель контролера флешки - це використовувати спеціальні утиліти. Одна з кращих у своєму роді - це Flash Drive Information Extractor .


Flash Drive Information Extractor

Сайт виробника: //www.antspec.com/usbflashinfo/

Невелика безкоштовна утиліта, для отримання максимум інформації про флешці. Встановлювати її не потрібно!

Програма визначить модель USB-флешки, модель і тип пам'яті (підтримуються всі сучасні флешки, по крайней мере, від нормальних виробників ?).

Програма буде працювати навіть в тих випадках, коли не визначається файлова система флешки, коли завис комп'ютер при підключенні носія.

Отримана інформація:

 • модель контролера;
 • можливі варіанти встановлених у флешці чіпів пам'яті;
 • тип встановленої пам'яті;
 • заявлений виробником максимальний споживаний струм;
 • версія USB;
 • повний фізичний обсяг диска;
 • обсяг диска, який посилає операційною системою;
 • VID і PID;
 • Query Vendor ID;
 • Query Product ID;
 • Query Product Revision;
 • Controller Revision;
 • Flash ID (не для всіх конфігурацій);
 • Chip F / W (для деяких контролерів) та ін.

Важливо! Програма працює тільки з USB-флешками. MP3-плеєри, телефони та інші пристрої - вона не розпізнає. Бажано, перед запуском програми, залишити підключеної до USB-портів тільки одну єдину флешку, з якої ви хочете отримати максимум інформації.


? Робота з Flash Drive Information Extractor
 1. Відключаємо від USB-портів все, що підключено (принаймні всі накопичувачі: плеєри, зовнішні жорсткі диски і т.д.).
 2. Вставляємо ремонтовану флешку в USB-порт;
 3. Запускаємо програму;
 4. Тиснемо кнопку "Отримати інформацію про флешці" ;
 5. Через деякий час отримуємо максимум інформації про накопичувач (див. Скріншот нижче).
 6. Якщо програма зависла: нічого не робіть і не закривайте її. Вийміть флешку через пару хвилин з USB-порту, програма повинна "відвиснути", і ви побачите всю інформацію, що вона встигла витягти з флешки ...

Flash Drive Information - VID і PID флешки

Тепер ми знаємо інформацію про флешці і можемо приступити до пошуку утиліти.

Інформація про флешку:

 • VID: 13FE; PID 4200;
 • Модель контролера (Controller): Phison 2251-68 (другий рядок на скріншоті вище);
 • SmartBuy 16 GB.

Спосіб 2: візуальний огляд контролера

Визначити достовірно модель контролера можна, якщо розібрати флешку. Правда, не кожен корпус у флешки розбірний, і не кожну потім збереш назад ☝.

Зазвичай, щоб розкрити корпус флешки, потрібний ніж і викрутка. При розтині корпусу будьте обережні, щоб не пошкодити нутрощі флешки. Приклад контролера показаний на скрині нижче.

Розібрана флешка. Модель контролера: VLI VL751-Q8

Спосіб 3: через диспетчер пристроїв

Дізнатися VID і PID флешки можна за допомогою диспетчера пристроїв (в цьому випадку - нічого і встановлювати не потрібно).

Правда в цьому випадку ми не дізнаємося модель контролера, і є певний ризик, що по VID і PID не вийде точно ідентифікувати контролер. І тим не менше, раптом вищенаведена утиліта зависне і не дасть взагалі ніякої інформації ? ...

 1. Спочатку вставляємо флешку в USB-порт;
 2. Далі запускаємо диспетчер пристроїв : натисніть поєднання клавіш WIN + R , в рядок "Відкрити" введіть команду devmgmt.msc , натисніть OK (скрін нижче як приклад).

  Як запустити диспетчер пристроїв

 3. У диспетчері пристроїв відкрийте вкладку "Контролери USB" , а в ній знайдіть рядок "USB-накопичувач"  - перейдіть в його властивості .
 4. Далі потрібно відкрити вкладку "Відомості" , вибрати властивість "ВД обладнання" , і ви побачите VID і PID флешки (стрілка 5 на скріншоті нижче).

  Визначення VID і PID флешки через диспетчер пристроїв

Ось, власне, і все - будемо вважати, що модель контролера ми все-таки визначили ...

*

Як знайти утиліту для прошивки флешки

Важливо! Після прошивки флешки - вся інформація на ній буде видалена!

1) Знаючи модель контролера - можна просто скористатися пошуковими системами (Google, Яндекс наприклад) і знайти потрібне.

2) Але я рекомендую, спочатку спробувати знайти утиліту на сайті  //flashboot.ru/iflash/ .

Алгоритм роботи такий:

 1. Заходимо на сайт: //flashboot.ru/iflash/
 2. Вводимо свої VID і PID в рядок пошуку і шукаємо;
 3. У списку результатів, швидше за все, ви знайдете десятки рядків. Серед них потрібно знайти такий рядок, у якій співпаде: модель контролера, ваш виробник, VID і PID, розмір флешки .
 4. Далі в останній колонці - ви і побачите рекомендовану утиліту. До речі, зверніть увагу, версія утиліти так само має значення! Залишилося тільки завантажити знайдену утиліту і застосувати її.

Пошук утиліти для відновлення флешки

Після того, як знайдете і завантажте шукану утиліту - залишиться тільки натиснути одну кнопку "Restore"   (по крайней мере, так було в моєму випадку ?).

Formatter Silicon Power v3.13.0.0 / Format and Restore. Утиліта кінцевого користувача, призначена, як для низькорівневого, так і високорівневого (FAT32) форматування флешок на контролерах фірми Phison лінійки PS2251-XX.

Через пару хвилин моргання світлодіода на флешці, вона стала нормально працювати, повідомлення від Windows про неможливість форматування - більше не з'являлися.

Підсумок : флешка була відновлена (стала робочої на 100%), і віддана власнику ✌.

*

На цьому, власне, все. За доповнення по темі - буду вдячний.

Всього найкращого!

?

Перша публікація: 18.12.2016 

Коригування: 5.01.2020