Як відновити дані з диска, якщо не завантажується Windows

Доброго часу доби!

Навіть із сучасною ОС Windows 10 відбуваються подібні проблеми: начебто вчора все працювало, а сьогодні ПК не завантажується, видаючи помилку (або зовсім нічого, крім чорного екрану).

*

З пам'яті ...

Ех, а за часів Windows 95/98 від кожного "чиха" доводилося перевстановлювати систему по кілька разів на місяць ...

(Саме в той час і було зручно встановлювати систему на один розділ диска, а документи зберігати на іншому - зараз же переважна кількість нових ноутбуків / ПК йдуть з одним розділом, на якому встановлена ​​ОС)

Тому, ті хто не працював в ті "золоті" часи, навіть не уявляють, наскільки сучасні Windows 7/10 стали надійні!

*

Так, ближче до справи ...

Причин, через які система може не завантажуватися, досить-таки багато: вийшов з ладу диск, скинуті настройки BIOS, підключені периферійні пристрої, пошкодження завантажувача ОС і ін.

У цій статті постараюся навести кілька варіантів порятунку даних для тих, хто не знає, що можна зробити в даному випадку. Думаю, матеріал буде корисний для широкої аудиторії ...

*

Способи відновлення даних (якщо Windows «мертва»)

До речі, частенько Windows відмовляється завантажуватися через те, що в дисководі був забутий диск, підключена флешка або зовнішній диск до USB-порту і ін.

флешка підключена

Спробуйте відключити від комп'ютера / ноутбука всі пристрої, які тільки можливо (залиште тільки монітор і клавіатуру), вийміть диски, дискети, флешки, карти пам'яті і т.д. Потім спробуйте перезавантажити пристрій ...

До речі , зверніть увагу на напис на екрані (якщо вони виводяться). Часто, знаючи помилку, що видається вам, можна набагато швидше вирішити проблему. ?

? Типова проблема!

Інструкція по рішенню помилки "reboot and select proper ..."

*

За допомогою LiveCD диска / флешки

Найпростіший спосіб "про-шерстити" жорсткий диск комп'ютера і скопіювати файли на інший носій - це скористатися LiveCD-диском (флешкою).

*

? Довідка!

LiveCD - це спеціально підготовлений CD / DVD-диск або флешка, що дозволяє завантажити ОС Windows без її установки на жорсткий диск. Тобто система завантажується з CD / DVD / USB-носія і дозволяє працювати з комп'ютером так, як якщо б вона була встановлена ​​на HDD.

*

? На допомогу!

1) Кращі LiveCD для аварійного відновлення Windows

2) Про те, як створити LiveCD носій: міні-інструкція

*

Власне, завантажившись з такого носія (див. Скрін нижче ?) не складе труднощів також відкрити "Комп'ютер" вибрати свій жорсткий диск і скопіювати з нього всі потрібні дані на флешку або зовнішній жорсткий диск.

Примітка: д ОКУМЕНТА, картинки, робочий стіл та інші системні папки знаходяться на диску "C: \ Users \ alex" (замість "alex" - ім'я вашого профілю).

Запуск антивірусу з-під LiveCD

Цей спосіб хороший тим , що навіть зовсім починаючі користувачі нічим не ризикують: ми нічого не робимо з самим жорстким диском, що не форматіруем, що не видаляємо і ін. (Тільки намагаємося прочитати на ньому інформацію).

З мінусів: вам знадобитися інший робочий комп'ютер / ноутбук, щоб записати таку аварійну флешку.

*

Підключити жорсткий диск до іншого ПК / ноутбуку

Ще один непоганий варіант швидко "дістати" дані - вийняти жорсткий диск з "проблемного" комп'ютера / ноутбука і підключити його до іншого норм. працюючому пристрою.

*

Мінуси способу: не кожен ноутбук можна легко розібрати.

До того ж, якщо ваш пристрій нове - воно може бути на гарантії, а значить цей спосіб одразу відкидається (тому що при розтині корпусу - в переважній більшості випадків - гарантія анулюється).

*

До речі , у мене раніше на блозі вже була замітка про те, як вийняти ? жорсткий диск з ноутбука і підключити його до USB-порту іншого комп'ютера (рекомендую до ознайомлення)!

Жорсткий диск (зліва) і оперативна пам'ять (праворуч)

Причому, зауважу, що для підключення практично будь-якого жорсткого диска до USB порту - сьогодні у продажу досить багато адаптерів. Їх асортимент величезний, представлені в кожному комп'ютерному магазині.

? До речі!

Також такі перехідники для підключення дисків можна замовити в китайських інтернет-магазинах

Накопичувач підключений до USB-порту ноутбука за допомогою спец. кабелю

Жорсткий диск підключений до USB порту за допомогою спец. перехідника

*

Спробувати відновити завантажувач Windows

Якщо ваш диск не вийшов з ладу, то дуже частою причиною проблем із завантаженням Windows є пошкодження завантажувача (причиною цього можуть бути, наприклад, проблеми з електрикою (при різкому виключенні пристрою від харчування), вірусне зараження системи, та ін.).

Для відновлення завантажувача необхідна установча флешка (або CD / DVD диск). Про те, як її підготувати, а потім як завантажитися з неї і "полагодити" систему, я розповідав неодноразово ... (див. Посилання нижче).

? На допомогу!

1) Як відновити завантажувач, якщо Windows 10 не завантажується 

2) Як створити завантажувальну флешку Windows 10 під UEFI або BIOS в Rufus (нова 3.x версія) [інструкція]

Відновлення при завантаженні ...

*

Встановити ОС на інший розділ диска без форматування!

Якщо у вас на ноутбуці / ПК 2 жорстких диска (або диск був розбитий на два логічних розділу "C: \" і "D: \", наприклад) - то можна встановити другу ОС Windows на цей розділ (без його форматування)!

Примітка: також, як варіант, можна за допомогою LiveCD створити доп. розділ на диску і вже в нього встановити нову ОС.

Таким чином у вас буде 2 Windows: одна "не робоча" (стара), і друга - нова, свіжо-встановлена. ?

Звертаю увагу, що при установці ОС - можна як відформатувати диск під її установку, так і залишити його без форматування: тим самим всі дані на ньому будуть збережені (просто на ньому будуть створені кілька системних папок)!

? Як довідки!

Інструкція по установці Windows 10 - покрокове керівництво

На диску 2 розділу: зверніть увагу, що диск з даними я не "чіпаю" - установку виробляю на вільний розділ // Як приклад

При включенні і завантаженні комп'ютера: вам буде пропонуватися вибрати систему, яку ви хочете завантажити.

Див. Приклад на скрині нижче (?): подібне вікно з'являється автоматично, якщо у вас на ПК буде встановлено кілька ОС Windows.

2 ОС Windows на ноутбуці ...

*

Якщо справа «труба» і дані були видалені (відформатовані, стерті та ін.)

У найсумніших випадках, буває і таке ...

Для початку не хвилюйтеся і не метушіться: частина даних цілком можна відновити за допомогою спец. програм.

*

? Для довідки!

Справа в тому, що, коли ви видаляєте файл з диска, а потім очищаєте кошик (або навіть форматуєте диск *), дані фізично нікуди не видаляються: просто Windows починає вважати, що певні сектори на диску (де раніше лежав файл) стали вільні, і туди можна записувати нові дані.

Фактично, "стара" інформація буде видалена лише тоді, коли на її місце буде записана нова ...

*

З цього випливає простий висновок: як тільки помітили, що якісь потрібні файли були видалені - не використовуйте цей диск (і нічого не записуйте на нього - навіть не встановлюйте програми для відновлення).

Ідеально, його вийняти з системного блоку і підключити до іншого робочого комп'ютера для сканування і відновлення даних з нього (якщо другого ПК немає - можна скористатися і LiveCD-флешкою).

? На допомогу!

Детально про те, як це зробити і відновити дані з диска, розповість ось ця стаття

R.Saver знайшла на проблемному диску "віддалені" фото та документи - відновлюємо!

*

PS

Дам невелику пораду, як не потрапляти в такий халепу ...

Налаштуйте авто-створення резервних копій документів в "хмара" (тобто на мережевий диск). З сучасним інтернетом в великих містах проблеми немає, а значить ви в будь-якому місці і завжди зможете отримати доступ до своїх даних (навіть, якщо зовсім "навернётся" HDD)!

До того ж, зараз навіть безкоштовно надають до 50 ГБ місця на подібних дисках!

?   На допомогу! 

Автоматична резервна копія "моїх документів" в хмару - покрокова настройка для новачка

*

На сім відкланюється ...

За доповнення - заздалегідь мерсі!

Всім удачі!

?

Перша публікація: 22.05.2018

Коригування: 22.05.2020