Як відновити Windows 10: інструкція по кроках

Добрий день.

Народна мудрість: є два типи людей - ті, хто ще не робить бекапи, і є ті, хто вже їх робить. 

Чи варто зайвий раз говорити, що вчасно створена резервна копія здатна заощадити купу нервів, часу і даних. Взагалі, Windows 10 (наскільки я встиг з нею ознайомитися) - досить "стійка" система, принаймні в порівнянні з тією ж Windows XP, і "вбити" її своїми не вмілими діями значно важче. І всеж...

У цій статті я хочу зупинитися на найпоширеніших питаннях, що стосуються відновлення Windows, створення контрольних точок та інших моментів. Стаття буде корисна і тим, хто просто задумався про те, що робити, якщо завтра Windows "полетить", і тим, у кого щось перестало працювати (стали з'являтися помилки, збої), і тим, у кого вже не завантажується Windows і він хоче повернути працездатність комп'ютера. Отже, всі питання розгляну по порядку.

Як налаштувати створення точок для відновлення системи

У ажная замітка:  не знаю чому, але в Windows 10, за замовчуванням, функція автоматичного створення контрольних точок (до яких можна відкотити Windows) - відключена! Тому, вважаю, що в першу чергу в статті подібного роду - показати, як включити цю функцію. Що дивно, до цього, в Windows 7, 8 - дана функція завжди була включена!

Дії по порядку

1) Спочатку відкриваємо панель управління Windows, переходимо в розділ "Система і безпека", потім відкриваємо розділ "Система" (див. Скрін нижче).

Система і безпека / Windows 10

2) Далі відкриваємо зліва посилання "Захист системи" (див. Скрін нижче).

захист системи

3) Після, потрібно вибрати системний диск (на якому встановлена Windows - він позначається значком ) - зазвичай, це "локальний диск C: \ (система)", і натиснути кнопку "Налаштувати".

властивості системи

4) Далі три дії по порядку:

 1. перемикаємо положення повзунка в режим "Увімкнути захист системи";
 2. пересуваємо повзунок вправо - визначаємо місце, яке буде віддано під точки для відновлення;
 3. зберігаємо налаштування (наочно показано на фото нижче).

Захист системи для локального диска

Тепер захист системи включена, час від часу Windows буде робити резервні копії. До речі, чим більше ви місце на жорсткому диску відвели під резервні копії - тим більше точок у вас буде. Як тільки, місце буде витрачено - кожна нова точка буде затирати стару ...

Створення контрольної точки вручну

До речі, відразу після включення автоматичного створення точок, рекомендую створити точку вручну (особливо, якщо у вас все поки працює як треба :)).

Для цього, натисніть кнопку "Створити", вкладка все та ж "Захист системи" (до речі, ця кнопка стала активна (раніше на неї натиснути було не можна)).

Створити точку відновлення (кнопка створення стала активна!)

Далі потрібно вказати назву точки і натиснути кнопку "Створити" (див. Скрін нижче).

Створення точки відновлення

Після чого, Windows "задумається" на одну-дві хвилини, а контрольна точка буде створена (про це, до речі, Windows вас повідомить окремим вікном). Власне, на сім про "ручний" роботі - все ...

Примітка! Створювати точку відновлення в ручному режимі я рекомендую завжди, коли збираєтеся поміняти драйвера (наприклад), або зробити якісь дії з системним реєстром.

Запуск відновлення з Windows

Як відкрити вікно відновлення (варіант 1)

Відкриваємо панель управління Windows за наступною адресою:  Панель керування \ Система і безпека \ Система

Далі зліва відкриваємо посилання "Захист системи" (див. Скрін нижче).

Захист системи Windows 10

Потім у вікні, - натисніть кнопку "Відновити" (показана на скріншоті нижче).

Властивості системи - відновити

Після чого, має з'явитися вікно "Відновлення системи". Windows попередить, що дана операція не торкнеться ваші документи, але ось драйвера і програми, встановлені до створення точки відновлення - будуть видалені. Тиснемо далі ...

Відновлення системних файлів, параметрів

Після з'явитися вікно з точками для відновлення. Тепер потрібно вибрати потрібну точку і натиснути далі.

Вибір точки відновлення

За замовчуванням, Windows вибирає найсвіжішу (тобто найостаннішу) точку і пропонує вам погодитися і натиснути далі. Не завжди остання точка - вирішить проблему. Вибрати потрібно ту точку - при якій у вас Windows працювала в штатному режимі. Орієнтуватися можна за датою створення точки і її опису.

Примітка:

 1. деякі точки можуть бути позначені як "критичні". У цьому немає нічого страшного, звичайно, вони створюються при оновленні системи;
 2. якщо вибрати конкретну точку і натиснути кнопку "Пошук торкається програм" - то можна дізнатися, які програми будуть змінені, коли ви відкотити систему. Наприклад, дізнаєтеся які програми не будуть працювати після відкоту - тобто їх доведеться заново встановлювати.

Відновлення комп'ютера до попереднього стану

Останній крок - погодитися і підтвердити відкат системи до створеної раніше точки відновлення. Комп'ютер потім буде перезавантажений і зміни вступлять в силу.

Відновлення системи: підтвердити відкат

Другий спосіб відкрити вікно відновлення

Є ще один більш швидкий і просто спосіб, як можна відкрити вікно відновлення в Windows 10. Для цього:

 1. відкрийте пошукове вікно (значок з "лупою" знаходиться поруч з кнопкою ПУСК);
 2. введіть в пошуковий рядок слово "відновлення" (швидше за все, вводити повністю слово не доведеться);
 3. серед знайдених результатів відкрийте потрібне (на скрині нижче проілюстровано кожен крок).

Windows 10 - ПУСК: як відкрити вікно відновлення

Далі процедура відновлення йде аналогічна: так само потрібно вибрати точку, до якої буде здійснений відкат, підтвердити операцію ...

Як відкотити Windows 10 до контрольної точки відновлення, якщо не вдається завантажити

Добре, коли Windows хоча б завантажується і можна нормально відкрити панель управління, розділ безпеки і включити функцію відкату. А коли вона не вантажиться? У цьому випадку потрібен інсталяційний DVD диск або флешка. У своїй статті я зупинюся на другому :). Отже, про все по порядку ...

Підготовка та створення завантажувальної флешки (якщо її немає)

Взагалі, не раз раджу, але краще з флешкою, з якої ви зробили установку Windows - нічого не робити, зберегти її і мати її в резерві. Така флешка не раз вас виручить. Якщо ваша Windows не вантажиться, а такий флешки у вас немає - вам доведеться просити допомоги друга, сусіда (якщо немає другого ПК / ноутбука).

Ремарка! Щоб не повторюватися (тим більше, що тема велика), рекомендую ознайомитися з наступною статтею на моєму сайті: //ocomp.info/cozdanie-zagruzochnoy-fleshki.html. У статті наводяться різні варіанти створення завантажувальних флешок: Windows Xp / 7/8/10, UEFI, Мультизавантажувальний тощо.

Налаштування BIOS. Вибір завантажувального носія (тобто "нашої" флешки)

Щоб завантажитися з настановної флешки з Windows - необхідно відповідним чином налаштувати BIOS. Взагалі, нічого складного в налаштуванні BIOS (в плані зміни черговості завантаження) - немає. Швидше, проблема частіше криється в неправильно записаному завантажувальному носії.

Взагалі, на мій погляд, набагато зручніше скористатися спеціальним завантажувальним меню -  Boot Menu (англійська назва). Його можна викликати при включенні комп'ютера / ноутбука. Суть в тому, що в цьому меню можна вибрати пристрій, з якого зробити завантаження комп'ютера (не заходячи при цьому в BIOS зовсім!).

Швидкий доступ для входу в Boot Menu у кожного виробника свої, наприклад, у ноутбуків Acer - F12, у Samsung - Esc. Натискають їх відразу після включення комп'ютера / ноутбука. Після цього, як правило, виникає спеціальне меню, в якому ми повинні вибрати свій носій (приклад показаний нижче). Розширений список виробників доступний так само по посиланню нижче.

Швидкий доступ (кнопки): завантажувальний меню BIOS, Boot Menu, Boot Agent, BIOS Setup. Ноутбуки та комп'ютери - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Приклад Boot Menu - ноутбук HP (Boot Option Menu).

Відкат системи за допомогою точки відновлення

Якщо флешка записана правильно, Bios вірно налаштований - то повинна запуститися установка Windows. Зверніть увагу що на екрані, на якому буде запропоновано встановити ОС - в нижній частині вікна є посилання "Відновлення системи", її і потрібно натиснути (див. Скріншот нижче, прим .: зелена стрілка).

Windows 10 - початок установки

Далі повинен відкритися екран з вибором дії: потрібно відкрити розділ "Діагностика (повернення комп'ютера в початковий стан або використання додаткових коштів)".

вибір дії

Потім відкриваємо посилання "Додаткові параметри".

діагностика

У додаткових параметрах - вибираємо найпершу вкладку "Відновлення системи (відновлення системи за допомогою точки відновлення)" (див. Скрін нижче).

Відновлення системи / Windows-10

Потім має відкритися стандартне вікно з пропозицією відкотити систему до створеної заздалегідь точці.

початок відновлення

Далі описувати всі кроки немає сенсу - все буде аналогічно, як якщо б ми програму запустили з Windows, а це вже було описано в першій частині статті ...

Відновлення завантажувального блоку

До речі, не завжди обов'язково шукати резервну точку і відкотити комп'ютер до неї. Коли Windows перестає (раптом, ні з того ні з сього) завантажуватися, найчастіше, це пов'язано з пошкодженням завантажувальних записів.

Щоб відновити їх, досить в розділі "Додаткові параметри" (див. Попередній крок статті) вибрати вкладку не «Відновлення системи", а "Відновлення при завантаженні" (див. Скріншот нижче: зелена стрілка під цифрою 2).

Windows сама автоматично проведе діагностику і спробує відновити працездатність.

Відновлення при завантаженні

Доповнення. Навіть у випадках, коли ОС повідомляє вам, що спроба відновити завантажувальні записи не вдалася - спробуйте перезавантажити комп'ютер, ні раз в моїй "практиці" (не дивлячись на цю помилку), після подібної процедури, Windows успішно завантажувалася.

Створення повного образу системи

В ОС Windows 10 є одна не погана можливість бекапа - створення образу всієї системи на окремому диску або DVD дисках (буде потрібно кілька штук, на мій погляд краще використовувати зовнішній жорсткий диск, або другий диск - якщо у вас їх 2+ в системі).

Відмінність цього способу від класичних точок відновлення полягає в тому, що при цьому способі створюється повний архів з усіма програмами, драйверами, призначеними для користувача файлами, настройками, ярликами та ін., Які є в системі.

Примітка. Такий образ має сенс створювати, коли у вас все налаштовано і все добре працює. Зазвичай, такий час настає після 2-3-х днів після установки Windows.

створення образу

1) Спочатку відкриваєте панель управління, далі розділ "Система і безпека", потім "Створення резервних копій та відновлення" (приклад представлений на скріншоті нижче).

Система і безпека - резервне копіювання

2) Далі в меню зліва потрібно натиснути посилання "Створення образу системи".

Створення образу системи

3) Тепер потрібно вказати носій, на який буде збережений образ. Зазвичай, вибирають зовнішній жорсткий диск (або "велику" флешку на 64 ГБ, 128 ГБ, наприклад).

Де буде зберігатися архів з системою

4) Тут потрібно вказати, які диски ви хочете архівувати. Windows, за замовчуванням, включає диск, на якому вона встановлена ​​і кілька системних розділів. Якщо вам цього недостатньо - можна включити і інші локальні диски.

Примітка. Зверніть увагу на місце, яке буде потрібно для архівування. Windows покаже вам вільне місце на вашому носії і необхідне місце для архівації. При виборі ще кількох локальних дисків - потрібне місце для архівації буде рости пропорційно обраним дискам.

Вибір дисків, які будуть заархівовані

Використання образу. Коли у вас почнуться "проблеми" з ОС Windows 10 - ви можете швидко і легко відкотити її повністю до попереднього стану за допомогою цього образу. Щоб запустити відновлення з такого способу, є 2 шляхи:

 1. - використовувати диск відновлення;
 2. - в програмі установки Windows вибрати: Діагностика / Розширені можливості пошуку / Відновлення образу системи.

Доповнення . До речі, зробити повне клонування жорсткого диска можна сторонніми програмами (багато з них, скажімо прямо, мають куди більше опцій і користуватися ними зручніше, ніж штатними засобами Windows). Наприклад, такими програмами є: Acronis True Image, EASEUS Disk Copy, Paragon Drive Backup Personal і ін.

Чиним працездатність + чистимо від вірусів Windows за допомогою AVZ

Не секрет, що часто причиною проблем з Windows є віруси і рекламне ПО. Часто з цієї причини багато користувачів і хочуть відновити свою ОС Windows. Якщо у вас стали з'являтися рекламні банери на робочому столі, на сайтах (де їх раніше не було), браузер постійно відкриває вкладки (які ви не просили його відкривати) - швидше за все ви підчепили рекламне ПО (ця "зараза" зараз дуже популярна).

Щоб позбутися від усього цього "добра" і відновити працездатність комп'ютера, рекомендую скористатися утилітою - AVZ .


AVZ

Сайт розробника: //www.z-oleg.com/secur/avz/download.php

Одна з кращих антивірусних утиліт, в установці не потребує. Працює з усіма популярними версіями Windows: XP, 7, 8, 10. Основні завдання, які вирішуються в ній:

 • - видалення SpyWare і AdWare вставок, модулів (актуально як ніколи - в браузерах постійно спливає реклама та інше "добро");
 • - пошук і ліквідація Dialer (Trojan.Dialer);
 • - знешкодження троянських програм;
 • - закриття дірок (BackDoor);
 • - видалення мережевих і поштових черв'яків;
 • - знешкодження: TrojanSpy, TrojanDownloader, TrojanDropper і т.д.

Крім знешкодження вірусів, дана програма може відновити настройки системи, закрити деякі "дірки" задавши оптимальні параметри. Перейду до справи :).


Рекомендую зробити три речі в AVZ

1) Перевірка на віруси

Це перше з чого слід почати роботу з AVZ. Навіть якщо у вас встановлений антивірус, все одно прогнати комп'ютер AVZ буде не зайвим. Справою в тому, що дана антивірусна утиліта "бачить" і знаходить багато "добра", які звичайні антивіруси пропускають.

Щоб перевірити комп'ютер на віруси - запустіть AVZ, виберіть диски (обов'язково виберіть системний диск) і натисніть кнопку ПУСК. Благо, що сканування проходить досить швидко (щодо сторонніх програм аналогічного роду).

Перевірка на віруси в AVZ

2) Майстер пошуку та усунення проблем

Друге, що рекомендую - це задати оптимальні параметри (не секрет, що не всі настройки за замовчуванням в Windows - забезпечують оптимальний рівень безпеки). Так ось, AVZ знаходить такі проблемні настройки і пропонує вам їх виправити (програма виправляє їх сама в автоматичному режимі).

Щоб запустити подібний майстер: зайдіть в меню "Файл" і виберіть "Майстер пошуку та усунення проблем".

Майстер пошуку та усунення проблем

3) Відновлення налаштувань системи

Досить часто "проблеми" з Windows трапляються ще й через те, що віруси і рекламне ПО змінює деякі системні файли, редагує файли, вносить в них "шкідливі" рядки. Через це, наприклад, у вас з'являється реклама в браузері, навіть на тих сайтах, де її не повинно бути!

Відновити багато настройки системи можна так само в AVZ, якщо зайти за адресою: "Файл / Відновлення системи". Програма запропонує цілий список різноманітних параметрів для відновлення (всі параметри наведені на скріншоті нижче).

Відновлення налаштувань системи

Примітка.   Якщо ви через незнання відзначите галочками всі пункти і натиснете відновити - то нічого кримінального не станеться, просто настройки системи повернутися в первісний вигляд, ніби ви тільки що встановили Windows.

На сім закруглююся, вдалою і швидкої лагодження Windows!