Замість тексту ієрогліфи, квадратики і крякозабри (в браузері, Word, тексті, вікні Windows)

питання користувача

Добрий день.

Підкажіть будь ласка, чому у мене деякі сторінки в браузері відображають замість тексту ієрогліфи, квадратики і не зрозумій що (нічого не можна прочитати). Раніш такого не було.

Заздалегідь дякую...

Доброго часу доби!

Дійсно, іноді при відкритті будь-якої веб-сторінки замість тексту показуються різні "крякозабри" (як я їх називаю), і прочитати це нереально.

Відбувається це через те, що текст на сторінці написаний в одній кодуванні (більш докладно про це можете дізнатися з Вікіпедії), а браузер намагається відкрити його в інший. Через такого неузгодженості, замість тексту - незрозумілий набір символів.

Спробуємо виправити це ...

*

Виправляємо ієрогліфи на текст

браузер

Взагалі, раніше Internet Explorer часто видавав подібні крякозабри, ? сучасні ж браузери (Chrome, Яндекс-браузер, Opera, Firefox) - досить непогано визначають кодування, і помиляються дуже рідко. ?

Скажу навіть більше, в деяких версіях браузера вже прибрали вибір кодування, і для "ручного" настройки цього параметра потрібно завантажувати додатки, або лізти в нетрі налаштувань за 10-ток галочок ...

І так, припустимо браузер неправильно визначили кодування і ви побачили наступне (як на скрині нижче ?).

Неправильно обрана кодування

? До речі!

Найчастіше плутанина буває між кодуваннями UTF (Юнікод) і Windows-1251 (більшість російськомовних сайтів виконані в цих кодуваннях).

Тому, я рекомендую в ручному режимі спробувати їх обидві. Наприклад, щоб це зробити в браузері Firefox, потрібно:

 1. натиснути лівий ALT - щоб зверху здалося меню. Натиснути меню "Вид" ;
 2. вибрати пункт "Кодування тексту" , далі вибрати Юнікод . І, ву-а-ля - ієрогліфи на сторінки відразу ж стали звичайним текстом (скрін нижче ?)!

? На допомогу! Якщо у вас ієрогліфи в браузері Chrome - ознайомтеся з цим

Зміна кодування в Firefox

Ще одна порада: якщо в браузері не можете знайти, як змінити систему кодування (а дати інструкцію для кожного браузера - взагалі нереально!), Я рекомендую спробувати відкрити сторінку в іншому браузері. Дуже часто інша програма відкриває сторінку так, як потрібно.

текстові документи

Дуже багато питань по крякозабрам задаються при відкритті якихось текстових документів. Особливо старих, наприклад, при читанні Readme в якій-небудь програмі минулого століття (скажімо, до ігор).

Зрозуміло, що багато сучасних блокноти просто не можуть прочитати DOS 'івську кодування, що й раніше. Щоб вирішити цю проблему, рекомендую використовувати редактор Bread 3.

Bred 3

Сайт: //www.astonshell.ru/freeware/bred3/

Простий і зручний текстовий блокнот. Незамінна річ, коли потрібно працювати зі старими текстовими файлами.

Bred 3 за один клік мишкою дозволяє змінювати кодування і робити не читається текст читабельним! Підтримує крім текстових файлів досить велика різноманітність документів. Загалом, рекомендую! ✌

Спробуйте відкрити в Bred 3 свій тексто вий документ (з яким спостерігаються проблеми). Приклад показаний у мене на скрині нижче.

Ієрогліфи при відкритті текстового документа

Далі в Bred 3 є кнопка для зміни кодування: просто спробуйте поміняти ANSI на OEM - і старий текстовий файл стане читаним за 1 сек.!

Виправлення ієрогліфів на текст

Для роботи з текстовими файлами різних кодувань також підійде ще один блокнот - Notepad ++. Взагалі, звичайно, він більше підходить для програмування, тому що підтримує різні підсвічування, для більш зручного читання коду.

Notepad ++

Сайт: //notepad-plus-plus.org/

Надійний, зручний, підтримує величезне число форматів файлів блокнот. Дозволяє легко і швидко перемикатися між різними кодування.

Приклад зміни кодування показаний нижче: щоб прочитати текст, досить в прикладі нижче, досить було змінити кодування ANSI на UTF-8.

Зміна кодування в блокноті Notepad ++

Штірліц

Сайт розробника:  //www.shtirlitz.ru/

Ця програма спеціалізується на "розшифровці" текстів, написаних в різних кодуваннях: Win-1251, KOI-8r, DOS, ISO-8859-5, MAC і ін.

Причому, програма нормально працює навіть з текстами зі змішаною кодуванням (що не можуть ін. Аналоги). Приклад см. На скрині нижче. ?

Приклад роботи ПО "Штірліц"

WORD'овскіе документи

Дуже часто проблема з крякозабрамі в Word пов'язана з тим, що плутають два формати Doc і Docx . Справа в тому, що з 2007 року  в Word (якщо не помиляюся) з'явився формат Docx (дозволяє більш сильніше стискати документ, ніж Doc, та й надійніше захищає його).

Так ось, якщо у вас старий Word , який не підтримує цей формат - то ви, при відкритті документа в Docx , побачите ієрогліфи і нічого більше.

Рішення є два:

 1. скачати на сайті Microsoft спец. доповнення, яке дозволяє відкривати в старому Word нові документи (з 2020р. додаток з офіц. сайту видалено). Тільки з особистого досвіду можу сказати, що відкриваються далеко не всі документи, до того ж сильно страждає розмітка документа (що в деяких випадках дуже критично);
 2. використовувати ? аналоги Word (правда, теж розмітка в документі буде страждати);
 3. оновити Word до сучасної версії.

Так само при відкритті будь-якого документа в Word (в кодуванні якого він "сумнівається"), він на вибір пропонує вам самостійно вказати ону. Приклад показаний на малюнку нижче, спробуйте вибрати:

 1. Widows (за замовчуванням);
 2. MS DOS;
 3. Інша ...

Перемикання кодування в Word при відкритті документа

Вікна в різних додатках Windows

Буває таке, що яке-небудь вікно або меню в програмі показується з ієрогліфами (зрозуміло, прочитати щось або розібрати - нереально).

Можу дати кілька рекомендацій:

 1. Русифікатор . Досить часто офіційної підтримки російської мови в програмі немає, але багато умільці роблять русифікатори. Швидше за все, на вашій системі - цей українізатор працювати відмовився. Тому, порада проста: спробувати поставити інший;
 2. Перемикання мови . Багато програм можна використовувати і без російського, переключивши в налаштуваннях мову на англійську. Ну справді: навіщо вам в якійсь утиліті, замість кнопки "Start" переклад "почати" ?
 3. Якщо у вас раніше текст відображався нормально, а зараз немає - спробуйте ? відновити Windows, якщо, звичайно, у вас є точки відновлення;
 4. Перевірити настройки мов і регіональних стандартів в Windows, часто причина криється саме в них (?).

Мови і регіональні стандарти в Windows

Щоб відкрити меню налаштувань:

 • натисніть Win + R ;
 • введіть  intl.cpl , натисніть Enter.

intl.cpl - мова і регіон. стандарти

Перевірте щоб у вкладці "Формати" стояло "Русский (Росія) / Використовувати мову інтерфейсу Windows (рекомендується)" (приклад на скрині нижче ?).

Формат - російська / Росія

У вкладці "Місцезнаходження" - вкажіть  "Росія" .

Місцезнаходження - Росія

І у вкладці "Додатково" встановіть мову системи  "Русский (Росія)" .

Після цього збережіть налаштування і перезавантажте ПК. Потім знову перевірте, чи нормально відображається інтерфейс потрібної програми.

Поточна мова програм

PS

І наостанок, напевно, для багатьох це очевидно, і все ж деякі відкривають певні файли в програмах, які не призначені для цього: наприклад в звичайному блокноті намагаються прочитати файл DOCX або PDF.

? На допомогу!  Незамінні програми для читання PDF-файлів

Природно, в цьому випадку ви замість тексту спостерігатимуть за крякозабрамі, використовуйте ті програми, які призначені для даного типу файлу (WORD 2016+ і Adobe Reader для прикладу вище).

*

На сім поки все, удачі!

?

Перша публікація: 26.01.2017

Коригування: 29.03.2020