Як налаштувати швидкість обертання кулерів (вентиляторів)

Питання від користувача

Доброго дня.

Погравши хвилин 40-50 в одну комп'ютерну гру (прим .: назва вирізане) - температура процесора виростає до 70-85 градусів (за Цельсієм). Поміняв термопасту, почистив від пилу - результат такий же.

Ось думаю, чи можна збільшити швидкість обертання кулера на процесорі до максимуму (а то на мій погляд він слабо обертається)? Температура без завантаження процесора - 40 ° C. До речі, таке можливо через спеку? А то у нас близько 33-36 ° C за вікном ...

Артур, Саранськ

Доброго дня!

Звичайно, від температури приміщення, в якому стоїть комп'ютер - сильно залежить і температура компонентів, та й навантаження на систему охолодження (тому, з перегрівом найчастіше, доводиться стикатися в літній жаркий час). ?

Те, що у вас температура доходить до 80-85 градусів - явище не нормальне (хоча деякі виробники ноутбуків допускають такий нагрів).

У більшості випадків, можна спробувати виставити настройки обертання кулера на максимум, але я все ж рекомендував би провести комплекс заходів (про них можете дізнатися зі статті по вимірюванню і контролю температури процесора, відеокарти, HDD).

До речі , також часто виникає зворотна сторона медалі: кулери обертаються на максимумі і створюють сильний шум (в той час, як користувач взагалі нічим не навантажує комп'ютер, і вони могли б обертатися набагато повільніше і тихіше).

Нижче розгляну, як можна відрегулювати їх швидкість обертання, і на що звернути увагу.

І так ...

*

Збільшення / зменшення швидкості обертання кулерів

Основи, важливе зауваження

Взагалі, на сучасному комп'ютері (ноутбуці) швидкість обертання кулерів встановлює материнська плата, на основі даних від датчиків температури (тобто чим вона вище - тим швидше починають обертатися кулери ☝) і даних по завантаженню.

Параметри, від яких відштовхується мат. плата, як правило, можна задати в BIOS.

У чому вимірюється швидкість обертання кулера

Вона вимірюється в оборотах на хвилину. Позначається цей показник, як rpm  (до слова, їм вимірюються всі механічні пристрої, наприклад, ті ж жорсткі диски).

Що стосується, кулера, то оптимальна швидкість обертання, зазвичай, становить близько 1000-3000 rpm. Але це дуже усереднене значення, і сказати точну, яке потрібно виставити - не можна. Цей параметр сильно залежить від типу вашого кулера, для чого він використовується, від температури приміщення, від типу радіатора і ін. Моментів.

Способи, як регулювати швидкість обертання:

 1. в настройках BIOS (як в нього увійти). Цей спосіб не завжди виправданий, тому що в BIOS потрібно заходити, щоб змінити ті чи інші параметри (тобто витрачати час, а змінювати значення часто потрібно оперативно). До того ж, технології автоматичного регулювання (типу Q-Fan, CPU Fan Control, Fan Monitor, Fan Optimize і т.д.)  - не завжди працюють оптимально (розкручуючи кулер на максимум там, де це непотрібно).
 2. фізично відключити шумить кулер або встановити реобас (спец. пристрій, що дозволяє регулювати обертання кулера). Цей варіант також не завжди виправданий: то відключати кулер, то включати (коли знадобитися), не найкраща затія. Той же реобас - зайві витрати, та й не на кожен комп'ютер його встановиш;

  реобас

 3. за допомогою спеціальних утиліт. Одна з таких дуже відомих утиліт - це SpeedFan . На мій погляд, один з найпростіших і швидких варіантів відрегулювати швидкість обертання кулерів, встановлених на комп'ютері. У тому ж BIOS відображаються не всі кулери, наприклад, якщо оно підключений не до материнської плати. Саме на ній і зупинюся в цій статті ...

Спосіб 1: регулювання за допомогою SpeedFan (універсальний варіант)

SpeedFan

Сайт розробника: //www.almico.com/sfdownload.php

Безкоштовна багатофункціональна утиліта, що дозволяє контролювати температуру компонентів комп'ютера, а також вести моніторинг за роботою кольорів. До речі, "бачить" ця програма майже всі кулери, встановлені в системі (в більшості випадків).

Крім цього, можна динамічно змінювати швидкість обертання вентиляторів ПК, в залежності від температури компонентів.

Всі змінні значення, статистику роботи тощо., Програма зберігає в окремий log-файл. На основі них, можна подивитися графіки зміни температур, і швидкостей обертання вентиляторів.

SpeedFan працює у всіх популярних Windows 7, 8, 10 (32/64 bits), підтримує російську мову (для його вибору, натисніть кнопку "Configure", потім вкладку "Options", див. Скріншот нижче).

Вибір російської мови в SpeedFan

*

Головне вікно і зовнішній вигляд програми SpeedFan

Після установки і запуску утиліти SpeedFan - перед вами повинна з'явитися вкладка Readings (це і є головне вікно програми - див. Скріншот нижче ?). Я на своєму скріншоті умовно розбив вікно на декілька областей, щоб прокоментувати і показати, що за що відповідає.

Головне вікно програми SpeedFan

 1. Блок 1  - поле "CPU Usage" вказує на завантаження процесора і його ядер. Поруч також розташовуються кнопки "Minimize" і "Configure", призначені для згортання програми і її налаштування (відповідно). Є ще в цьому полі галочка "Automatic fan speed" - її призначення автоматично регулювати температуру (про це розповім трохи нижче);
 2. Блок 2  - тут розташовуються список виявлених датчиків швидкості обертання кулерів. Зверніть увагу, що у всіх у них різну назву (SysFan, CPU Fan і ін.) І навпроти кожного - своє значення rpm (тобто швидкості обертання в хвилину) . Частина датчиків показують rpm по нулях - це "сміттєві" значення (на них можна не звертати увагу *).
 3. ? До речі , в назвах присутні незрозумілі для кого-то абревіатури (Не гарячкуй про всяк випадок): CPU0 Fan - вентилятор на процесорі (тобто датчик з кулера, встромлений в роз'єм CPU_Fan на мат. Плати); Aux Fun, PWR Fun та ін. - аналогічно показується rpm вентиляторів підключеним до даних роз'ємів на мат. платі;
 4. Блок 3  - тут показана температура компонентів: GPU - відеокарта, CPU - процесор, HDD - жорсткий диск. До речі, тут також зустрічаються "сміттєві" значення, на які не варто звертати уваги (Temp 1, 2 та ін.). До речі, знімати температуру зручно за допомогою AIDA64 (і ін. Спец. Утиліт);
 5. Блок 4  - а ось цей блок дозволяє зменшувати / збільшувати швидкість обертання кулерів (задається в процентному відношенні). Змінюючи відсотки в графах Speed01, Speed02 - потрібно дивитися, який кулер змінив обертів (тобто що за що відповідає).

*

Важливо!

Список деяких показників в SpeedFan не завжди буде збігатися з тим кольором, яким він підписаний. Справа вся в тому, що деякі збирачі комп'ютерів підключають (з тих чи інших міркувань), наприклад, кулер для процесора не в гніздо CPU Fan.

Тому, рекомендую поступово змінювати значення в програмі і дивитися на зміни швидкості обертання і температури компонентів (ще краще, відкрити дах системного боки і візуально дивитися, як змінюється швидкість обертання вентиляторів).

*

Налаштування швидкості обертання вентиляторів в SpeedFan

Варіант 1
 1. Як приклад спробує відрегулювати швидкість обертання вентилятора процесора. Для цього необхідно звернути увагу на графу "CPU 0 Fan" - саме в ній повинен відображатися показник rpm;
 2. Далі по черзі міняйте значення в графах "Pwm1", "Pwm2" і ін. Коли значення змінили - почекайте якийсь час, і дивіться, чи не змінився показати rpm , і температура (див. Скрін нижче);
 3. Коли знайдете потрібний  Pwm  - відрегулюйте швидкість обертання кулера на оптимальне число оборотів (про температуру процесора я висловлювався тут, також рекомендую для ознайомлення).

регулювання Pwm

*

Варіант 2

Якщо ви хочете, щоб був задіяний "розумний" режим роботи (тобто щоб програма динамічно змінювала швидкість обертання, в залежності від температури процесора ), то необхідно зробити наступне (див. Скріншот нижче) :

 1. відкрити конфігурацію програми (прим .: кнопка "Configure") , потім відкрити вкладку "Швидкості" ;
 2. далі вибрати рядок, яка відповідає за потрібний вам кулер (необхідно попередньо знайти експериментальним шляхом, як рекомендував у варіанті 1, см. трохи вище в статті) ;
 3. тепер в графи "Мінімум" і "Максимум" встановіть потрібні значення в процентах і поставте галочку "Автоізмененіе" ;
 4. в головному вікні програми поставте галочку напроти пункту "Автоскорость вентиляторів" . Власне, таким ось чином і регулюється швидкість обертання кулерів.

Режим автоскорості вентиляторів

? Доповнення!

Бажано також зайти у вкладку "Температури" і знайти датчик температури процесора.

У його настройках задайте бажану температуру, яку буде підтримувати програма, і температуру тривоги. Якщо процесор нагріється до цієї тривожної температури - то SpeedFan почне розкручувати кулер на повну потужність (до 100%)!

Спосіб 2: за допомогою утиліти MSI Afterburner (регулювання кулера відеокарти)

MSI Afterburner

Офіційний сайт: //ru.msi.com/page/afterburner

Взагалі, ця утиліта призначена для розгону відеокарт (проте, в своєму арсеналі має опції для запису відео, тонкого налаштування кулера, функцію виведення FPS на екран і ін.).

Зрозуміло, всі функції утиліти тут я не розглядаю, нижче приведу тільки коротке рішення поточної задачі ( до речі , MSI Afterburner працює не тільки на пристроях від "MSI").

1) Після запуску MSI Afterburner, потрібно зайти в його налаштування - кнопка "Settings" .

MSI Afterburner - відкриваємо налаштування програми

2) Далі у вкладці "Основні" порекомендував би відзначити галочкою "Запускати разом з Windows" .

Запускати разом з Windows

3) Після, перейти у вкладку "Кулер" і переставити контрольні точки на графіку відповідно до ваших вимог. Див. На скрін нижче: перша контрольна точка показує нам, що при температурі в 40 ° C - кулер буде працювати всього на 30% своєї потужності.

Пересуваємо контрольні точки під потрібний режим

Власне, вам потрібно-то всього пересунути 3-4 точки, і справа "вирішено"! ?

*

Спосіб 3: утиліти від виробника (зазвичай, для ігрових пристроїв)

Потужні ігрові ноутбуки (ПК) найчастіше йдуть зі спец. ПО від виробника (і зазвичай, в його опціях є можливість детальної настройки роботи кулерів). У цьому випадку немає сенсу возитися зі SpeedFan (тим більше, що вона може і не отримати доступ до кулера).

Як приклад приведу найбільш популярну лінійку ігрових ноутбуків від MSI. За допомогою утиліти Dragon Center можна налаштовувати дуже багато "тонкі" параметри: в тому числі і роботу кольорів (див. Вкладку "Fan Speed" ?).

FAN SPEED - швидкість обертання кулерів (Dragon Center)

Найчастіше параметр  "Fan Speed"  для ручної настройки потрібно перевести в режим "Advanced" (розширений).

Fan Speed ​​- переводимо в режим Advanced (тобто розширені настройки)

А після відрегулювати кулер так, як це потрібно вам. Наприклад, якщо настало літо (за вікном стало жарко) і ви завантажили новий ігровий хіт - варто додати потужності ☝ ...

Ручне регулювання кулера відеокарти (GPU) і ЦП (CPU)

Зрозуміло, у різних виробників можуть бути свої рішення. Dragon Center - це тільки приклад ...

*

Спосіб 4: настройка обертання кулера в BIOS

Не завжди утиліти SpeedFan, MSI Afterburner (і інші) коректно працюють (особливо на ноутбуках).

Справа в тому, що в BIOS є спеціальні функції, що відповідають за автоматичне регулювання швидкості обертання кулерів. Називатися в кожній версії BIOS вони можуть по-різному, наприклад,  Q-Fan, Fan Monitor, Fan Optomize, CPU Fan Contol тощо.

І відразу зазначу, що далеко не завжди вони працюють добре, принаймні SpeedFan дозволяє дуже точно і тонко відрегулювати роботу кольорів, так щоб вони і завдання виконували, і користувачеві не заважали. ?

Щоб відключити ці режими (на фото нижче представлений Q-Fan і CPU Smart Fan Control), необхідно ?войті в BIOS і перевести ці функції в режим Disable .

До речі, після цього кулери зароблять на максимальну потужність, можливо стануть сильно шуміти (так буде, поки не відрегулюєте їх роботу в SpeedFan (або ін. Утиліті)).

? На допомогу! Г орячіе клавіші для входу в меню BIOS, Boot Menu, відновлення з прихованого розділу.

Налаштування обертання кулерів в BIOS

Налаштування UEFI (AsRock)

? Важливо! 

У багатьох середньо-цінових ноутбуках можливість регулювання кулера заблокована - тобто її в принципі не можна відрегулювати (мабуть, виробники так захищають користувача від невмілих дій).

Правда, в деяких (наприклад, у лінійки HP Pavilion) кулер можна відключити (опція "Fan Always On" - кулер відключається, коли ви не навантажувати пристрій ?).

Fan Always On - кулер завжди включений

*

На цьому сьогодні все, всім удачі і оптимальної роботи вентиляторів ...

Додатки вітаються ...

Гарного дня!

?

Перша публікація: 31.07.2017

Коригування: 5.01.2020