Як налаштувати швидкість обертання кулерів (вентиляторів)
Питання від користувача
Доброго дня.
Погравши хвилин 40-50 в одну комп'ютерну гру (прим .: назва вирізане) - температура процесора виростає до 70-85 градусів (за Цельсієм). Поміняв термопасту, почистив від пилу - результат такий же.
Ось думаю, чи можна збільшити швидкість обертання кулера на процесорі до максимуму (а то на мій погляд він слабо обертається)? Температура без завантаження процесора - 40 ° C. До речі, таке можливо через спеку? А то у нас близько 33-36 ° C за вікном ...
Артур, Саранськ
Доброго дня!
Звичайно, від температури приміщення, в якому стоїть комп'ютер - сильно залежить і температура компонентів, та й навантаження на систему охолодження (тому, з перегрівом найчастіше, доводиться стикатися в літній жаркий час). ?
Те, що у вас температура доходить до 80-85 градусів - явище не нормальне (хоча деякі виробники ноутбуків допускають такий нагрів).
У більшості випадків, можна спробувати виставити настройки обертання кулера на максимум, але я все ж рекомендував би провести комплекс заходів (про них можете дізнатися зі статті по вимірюванню і контролю температури процесора, відеокарти, HDD).
До речі , також часто виникає зворотна сторона медалі: кулери обертаються на максимумі і створюють сильний шум (в той час, як користувач взагалі нічим не навантажує комп'ютер, і вони могли б обертатися набагато повільніше і тихіше).
Нижче розгляну, як можна відрегулювати їх швидкість обертання, і на що звернути увагу.
І так ...
*
Збільшення / зменшення швидкості обертання кулерів
Основи, важливе зауваження
Взагалі, на сучасному комп'ютері (ноутбуці) швидкість обертання кулерів встановлює материнська плата, на основі даних від датчиків температури (тобто чим вона вище - тим швидше починають обертатися кулери ☝) і даних по завантаженню.
Параметри, від яких відштовхується мат. плата, як правило, можна задати в BIOS.
☝ У чому вимірюється швидкість обертання кулера
Вона вимірюється в оборотах на хвилину. Позначається цей показник, як rpm (до слова, їм вимірюються всі механічні пристрої, наприклад, ті ж жорсткі диски).
Що стосується, кулера, то оптимальна швидкість обертання, зазвичай, становить близько 1000-3000 rpm. Але це дуже усереднене значення, і сказати точну, яке потрібно виставити - не можна. Цей параметр сильно залежить від типу вашого кулера, для чого він використовується, від температури приміщення, від типу радіатора і ін. Моментів.
Способи, як регулювати швидкість обертання:
- в настройках BIOS (як в нього увійти). Цей спосіб не завжди виправданий, тому що в BIOS потрібно заходити, щоб змінити ті чи інші параметри (тобто витрачати час, а змінювати значення часто потрібно оперативно). До того ж, технології автоматичного регулювання (типу Q-Fan, CPU Fan Control, Fan Monitor, Fan Optimize і т.д.) - не завжди працюють оптимально (розкручуючи кулер на максимум там, де це непотрібно).
- фізично відключити шумить кулер або встановити реобас (спец. пристрій, що дозволяє регулювати обертання кулера). Цей варіант також не завжди виправданий: то відключати кулер, то включати (коли знадобитися), не найкраща затія. Той же реобас - зайві витрати, та й не на кожен комп'ютер його встановиш;
реобас
- за допомогою спеціальних утиліт. Одна з таких дуже відомих утиліт - це SpeedFan . На мій погляд, один з найпростіших і швидких варіантів відрегулювати швидкість обертання кулерів, встановлених на комп'ютері. У тому ж BIOS відображаються не всі кулери, наприклад, якщо оно підключений не до материнської плати. Саме на ній і зупинюся в цій статті ...
Спосіб 1: регулювання за допомогою SpeedFan (універсальний варіант)
SpeedFan
Сайт розробника: //www.almico.com/sfdownload.php
Безкоштовна багатофункціональна утиліта, що дозволяє контролювати температуру компонентів комп'ютера, а також вести моніторинг за роботою кольорів. До речі, "бачить" ця програма майже всі кулери, встановлені в системі (в більшості випадків).
Крім цього, можна динамічно змінювати швидкість обертання вентиляторів ПК, в залежності від температури компонентів.
Всі змінні значення, статистику роботи тощо., Програма зберігає в окремий log-файл. На основі них, можна подивитися графіки зміни температур, і швидкостей обертання вентиляторів.
SpeedFan працює у всіх популярних Windows 7, 8, 10 (32/64 bits), підтримує російську мову (для його вибору, натисніть кнопку "Configure", потім вкладку "Options", див. Скріншот нижче).
Вибір російської мови в SpeedFan
*
Головне вікно і зовнішній вигляд програми SpeedFan
Після установки і запуску утиліти SpeedFan - перед вами повинна з'явитися вкладка Readings (це і є головне вікно програми - див. Скріншот нижче ?). Я на своєму скріншоті умовно розбив вікно на декілька областей, щоб прокоментувати і показати, що за що відповідає.
Головне вікно програми SpeedFan
- Блок 1 - поле "CPU Usage" вказує на завантаження процесора і його ядер. Поруч також розташовуються кнопки "Minimize" і "Configure", призначені для згортання програми і її налаштування (відповідно). Є ще в цьому полі галочка "Automatic fan speed" - її призначення автоматично регулювати температуру (про це розповім трохи нижче);
- Блок 2 - тут розташовуються список виявлених датчиків швидкості обертання кулерів. Зверніть увагу, що у всіх у них різну назву (SysFan, CPU Fan і ін.) І навпроти кожного - своє значення rpm (тобто швидкості обертання в хвилину) . Частина датчиків показують rpm по нулях - це "сміттєві" значення (на них можна не звертати увагу *).
- ? До речі , в назвах присутні незрозумілі для кого-то абревіатури (Не гарячкуй про всяк випадок): CPU0 Fan - вентилятор на процесорі (тобто датчик з кулера, встромлений в роз'єм CPU_Fan на мат. Плати); Aux Fun, PWR Fun та ін. - аналогічно показується rpm вентиляторів підключеним до даних роз'ємів на мат. платі;
- Блок 3 - тут показана температура компонентів: GPU - відеокарта, CPU - процесор, HDD - жорсткий диск. До речі, тут також зустрічаються "сміттєві" значення, на які не варто звертати уваги (Temp 1, 2 та ін.). До речі, знімати температуру зручно за допомогою AIDA64 (і ін. Спец. Утиліт);
- Блок 4 - а ось цей блок дозволяє зменшувати / збільшувати швидкість обертання кулерів (задається в процентному відношенні). Змінюючи відсотки в графах Speed01, Speed02 - потрібно дивитися, який кулер змінив обертів (тобто що за що відповідає).
*
Важливо!
Список деяких показників в SpeedFan не завжди буде збігатися з тим кольором, яким він підписаний. Справа вся в тому, що деякі збирачі комп'ютерів підключають (з тих чи інших міркувань), наприклад, кулер для процесора не в гніздо CPU Fan.
Тому, рекомендую поступово змінювати значення в програмі і дивитися на зміни швидкості обертання і температури компонентів (ще краще, відкрити дах системного боки і візуально дивитися, як змінюється швидкість обертання вентиляторів).
*
Налаштування швидкості обертання вентиляторів в SpeedFan
Варіант 1
- Як приклад спробує відрегулювати швидкість обертання вентилятора процесора. Для цього необхідно звернути увагу на графу "CPU 0 Fan" - саме в ній повинен відображатися показник rpm;
- Далі по черзі міняйте значення в графах "Pwm1", "Pwm2" і ін. Коли значення змінили - почекайте якийсь час, і дивіться, чи не змінився показати rpm , і температура (див. Скрін нижче);
- Коли знайдете потрібний Pwm - відрегулюйте швидкість обертання кулера на оптимальне число оборотів (про температуру процесора я висловлювався тут, також рекомендую для ознайомлення).
регулювання Pwm
*
Варіант 2
Якщо ви хочете, щоб був задіяний "розумний" режим роботи (тобто щоб програма динамічно змінювала швидкість обертання, в залежності від температури процесора ), то необхідно зробити наступне (див. Скріншот нижче) :
- відкрити конфігурацію програми (прим .: кнопка "Configure") , потім відкрити вкладку "Швидкості" ;
- далі вибрати рядок, яка відповідає за потрібний вам кулер (необхідно попередньо знайти експериментальним шляхом, як рекомендував у варіанті 1, см. трохи вище в статті) ;
- тепер в графи "Мінімум" і "Максимум" встановіть потрібні значення в процентах і поставте галочку "Автоізмененіе" ;
- в головному вікні програми поставте галочку напроти пункту "Автоскорость вентиляторів" . Власне, таким ось чином і регулюється швидкість обертання кулерів.
Режим автоскорості вентиляторів
? Доповнення!
Бажано також зайти у вкладку "Температури" і знайти датчик температури процесора.
У його настройках задайте бажану температуру, яку буде підтримувати програма, і температуру тривоги. Якщо процесор нагріється до цієї тривожної температури - то SpeedFan почне розкручувати кулер на повну потужність (до 100%)!
Спосіб 2: за допомогою утиліти MSI Afterburner (регулювання кулера відеокарти)
MSI Afterburner
Офіційний сайт: //ru.msi.com/page/afterburner
Взагалі, ця утиліта призначена для розгону відеокарт (проте, в своєму арсеналі має опції для запису відео, тонкого налаштування кулера, функцію виведення FPS на екран і ін.).
Зрозуміло, всі функції утиліти тут я не розглядаю, нижче приведу тільки коротке рішення поточної задачі ( до речі , MSI Afterburner працює не тільки на пристроях від "MSI").
1) Після запуску MSI Afterburner, потрібно зайти в його налаштування - кнопка "Settings" .
MSI Afterburner - відкриваємо налаштування програми
2) Далі у вкладці "Основні" порекомендував би відзначити галочкою "Запускати разом з Windows" .
Запускати разом з Windows
3) Після, перейти у вкладку "Кулер" і переставити контрольні точки на графіку відповідно до ваших вимог. Див. На скрін нижче: перша контрольна точка показує нам, що при температурі в 40 ° C - кулер буде працювати всього на 30% своєї потужності.
Пересуваємо контрольні точки під потрібний режим
Власне, вам потрібно-то всього пересунути 3-4 точки, і справа "вирішено"! ?
*
Спосіб 3: утиліти від виробника (зазвичай, для ігрових пристроїв)
Потужні ігрові ноутбуки (ПК) найчастіше йдуть зі спец. ПО від виробника (і зазвичай, в його опціях є можливість детальної настройки роботи кулерів). У цьому випадку немає сенсу возитися зі SpeedFan (тим більше, що вона може і не отримати доступ до кулера).
Як приклад приведу найбільш популярну лінійку ігрових ноутбуків від MSI. За допомогою утиліти Dragon Center можна налаштовувати дуже багато "тонкі" параметри: в тому числі і роботу кольорів (див. Вкладку "Fan Speed" ?).
FAN SPEED - швидкість обертання кулерів (Dragon Center)
Найчастіше параметр "Fan Speed" для ручної настройки потрібно перевести в режим "Advanced" (розширений).
Fan Speed - переводимо в режим Advanced (тобто розширені настройки)
А після відрегулювати кулер так, як це потрібно вам. Наприклад, якщо настало літо (за вікном стало жарко) і ви завантажили новий ігровий хіт - варто додати потужності ☝ ...
Ручне регулювання кулера відеокарти (GPU) і ЦП (CPU)
Зрозуміло, у різних виробників можуть бути свої рішення. Dragon Center - це тільки приклад ...
*
Спосіб 4: настройка обертання кулера в BIOS
Не завжди утиліти SpeedFan, MSI Afterburner (і інші) коректно працюють (особливо на ноутбуках).
Справа в тому, що в BIOS є спеціальні функції, що відповідають за автоматичне регулювання швидкості обертання кулерів. Називатися в кожній версії BIOS вони можуть по-різному, наприклад, Q-Fan, Fan Monitor, Fan Optomize, CPU Fan Contol тощо.
І відразу зазначу, що далеко не завжди вони працюють добре, принаймні SpeedFan дозволяє дуже точно і тонко відрегулювати роботу кольорів, так щоб вони і завдання виконували, і користувачеві не заважали. ?
Щоб відключити ці режими (на фото нижче представлений Q-Fan і CPU Smart Fan Control), необхідно ?войті в BIOS і перевести ці функції в режим Disable .
До речі, після цього кулери зароблять на максимальну потужність, можливо стануть сильно шуміти (так буде, поки не відрегулюєте їх роботу в SpeedFan (або ін. Утиліті)).
? На допомогу! Г орячіе клавіші для входу в меню BIOS, Boot Menu, відновлення з прихованого розділу.
Налаштування обертання кулерів в BIOS
Налаштування UEFI (AsRock)
? Важливо!
У багатьох середньо-цінових ноутбуках можливість регулювання кулера заблокована - тобто її в принципі не можна відрегулювати (мабуть, виробники так захищають користувача від невмілих дій).
Правда, в деяких (наприклад, у лінійки HP Pavilion) кулер можна відключити (опція "Fan Always On" - кулер відключається, коли ви не навантажувати пристрій ?).
Fan Always On - кулер завжди включений
*
На цьому сьогодні все, всім удачі і оптимальної роботи вентиляторів ...
Додатки вітаються ...
Гарного дня!
?
Перша публікація: 31.07.2017
Коригування: 5.01.2020