Яка версія Windows краще, яку вибрати для установки на ноутбук (комп'ютер)

Всім доброго часу доби!

Досить багато питань завжди навколо вибору ОС Windows: а яка з них краще, а яка швидше, а що вибрати мені для мого старенького ноутбука, а для ПК, а ось одна ОС стежить за тобою, а інша ні і т.д. ?

У цій статті хочу виказати свою думку щодо вибору ОС. Думаю, що тема буде дуже корисна для багатьох. Навіть досвідчені користувачі часто змінюють Windows і не можуть зупинитися на якійсь конкретній версії (що вже казати про тих, хто не так добре знайомий з ПК).

Також стаття, напевно, знайде відгук і у тих, хто недавно купив комп'ютер / ноутбук і підшукує собі оптимальну систему (так, щоб все непогано працювало, і не гальмувало).

Мабуть, пора починати (а то вступ надто вже громіздке ?).

*

Вибір ОС - превью

*

Вибір версії ОС для ноутбука / ПК

? Якщо мова йде про ноутбук

То в першу чергу необхідно зайти на офіційний сайт виробника вашого пристрою і подивитися, для яких ОС Windows там є драйвера  (зрозуміло, для вашої моделі пристрою).

Оскільки якщо немає офіційних драйверів на бажану вами ОС - не виключено безліч проблем в майбутньому: доведеться шукати їх у "народних" умільців (а вони стабільністю, в більшості випадків, не відрізняються), не виключені збої і падіння, частина функцій може взагалі не працювати.

Наприклад, на скрині нижче представлений офіційний сайт DELL з розділом завантаження драйверів для моделі ноутбука Inspiron 7572.

Як бачите, офіційна підтримка є тільки для Windows 10 64-bit і Ubuntu. Вибір невеликий, і за вас він вже зроблений ... ?

Перегляд доступних драйверів для ноутбука на сайті виробника

? Замітка!

Хочу додати, що в деяких випадках драйвера для ОС Windows 10 встають і працюють на ОС Windows 7/8, а в деяких - не встають.

При хитрих способах установки (наприклад, через імпорт різних бекапов) - можуть викликати серйозні помилки, і доведеться заново ОС ...

*

Про вибір між ОС x86 і x64 (32/64-bit)

Якщо на зорі появи x64 систем - з ними було багато проблем, то зараз це все в минулому. Для них так само, як і для x86 - випущено тисячі програм і все нормально працює.

Основна відмінність між цими системами (якщо відкинути все непотрібне для рядового користувача) - це кількість підтримуваної оперативної пам'яті.

Якщо у вас більше 3 ГБ оперативної пам'яті  - ставте x64 систему. Справа в тому, що x86 система не побачить і не буде використовувати більше 3 ГБ оперативної пам'яті (якщо у вас 8 ГБ, скажімо, то 3 ГБ будуть видні і будуть використовуватися, а 5 ГБ будуть "лежати" мертвим вантажем).

Якщо у вас 3 ГБ або менше - встановити x64 систему теж можна, але я б цього не рекомендував. x86 система, як правило, менш вимоглива, ніж аналогічна x64. Тому, з метою підвищення продуктивності, з таким обсягом ОЗУ краще вибрати x86.

Про те, як дізнатися поточну ОС, її розрядність, кількість ОЗУ:

  1. відкрийте провідник (поєднання кнопок WIN + E);
  2. відкрийте "Цей комп'ютер" (знаходиться в меню зліва в провіднику);
  3. в будь-якому вільному місці вікна "Цей комп'ютер" правою кнопкою мишки і під сплив меню виберіть "Властивості" ;
  4. відкриється вікно, в якому можна отримати все, що цікавить про ОС, процесорі і ОЗУ (див. скріни нижче).

Як дізнатися свою ОС і процесор

Версія ОС, процесор, ОЗУ

*

Про версії Home, Pro, Enterprise, Education

Ось за великим рахунком для багатьох користувачів практично немає різниці, яку з цих версій вибрати (основна різниця тут для різних підприємств і компаній, де є певні проблеми з юридичним оформленням всього цього "справи", і необхідність використання віддаленого доступу до корпоративних мереж, настройка різних системних політик та ін.).

Якщо торкатися Windows 10 - то:

  1. Home - основна версія ОС, призначена для звичайних користувачів. Від версії Pro - вона відрізняється відсутністю підтримки віддаленого доступу, групових політик, шифрування даних і поруч спец. функцій. За великим рахунком, всі ці доп. функції, в більшості випадків, просто не потрібні на домашньому ПК;
  2. Pro - все ті ж функції, як в Home, тільки є підтримка шифрування диска BitLocker, підтримка віртуалізації Hyper-V, кілька робочих столів, Azure Active Directory (функція для роботи з хмарними послугами). Як і сказав вище, все це - практично не використовується в домашніх умовах;
  3. Enterprise (або скорочено Ent) - ця версія використовується в великих компаніях. У ній є певний ряд унікальних функцій, наприклад, таких як Direct Access, хмарний хостинг, Remote Desktop (віддалений доступ) та ін.
  4. Education - версія для навчальних закладів. Практично така ж версія, як і Ent, тільки в цій відсутня Кортан (голосова помічниця).
  5. Mobile - ця версія призначена для мобільних пристроїв: смартфони, планшети, нетбуки та ін. Орієнтована на невеликі пристрої з діагоналлю екрану не більше 8 дюймів, підтримує сенсорні екрани в повному обсязі.

*

Про вибір між Windows XP / 7/8/10

Взагалі, розумно вибирати ОС не тільки виходячи зі своїх особистих бажань, але і виходячи з наявності офіційних драйверів (як вже про це сказав вище) і вимог самої ОС. Немає сенсу ставити на слабку машину сучасну Windows 10, і постійно мучитися з гальмами і зависаннями ...

Трохи нижче я наведу хв. тех. вимоги до кожної ОС, і висловлю своє коротке реноме по кожній з них ?.

*

Windows XP

Легендарна ОС, яка обіймала пальму першості близько 10 років!

У порівнянні з усіма ОС, колишніми до неї, вона стала:

  1. дуже стабільною: кількість помилок і падінь знизилося в рази. Ту ж Windows 98 доводилося перевстановлювати мало не кожен місяць;
  2. доброзичливою до людей погано знайомими з ПК (багато дій досить прості і зрозумілі, є докладна довідка щодо виконання багатьох завдань).

Мабуть, ці дві якості дозволили їй стати однією з найпопулярніших ОС!

Windows XP - робочий стіл

На сьогоднішній день офіційна підтримка цієї ОС Microsoft припинила, тому ставити її на ПК я б рекомендував тільки у виняткових випадках:

  1. коли немає драйверів для більш нової ОС;
  2. старий ПК з низькими характеристиками;
  3. або вам потрібна саме ця ОС для запуску конкретної програми (хоча в цьому випадку можна вдатися до віртуальної машини).

Мінімальні вимоги:

  1. Процесор Pentium з частотою 233 МГц;
  2. Не менш 64 МБ оперативної пам'яті (рекомендується не менше 128 МБ);
  3. Не менш 1,5 ГБ вільного місця на жорсткому диску;
  4. CD або DVD-привод.

*

Windows 7

Найбільш затребувана ОС на сьогоднішній день. Головним чином, через те, що:

  • низькі системні вимоги (тим більше, за сучасними мірками). У багатьох користувачів, у кого працювала Windows XP - працює і Windows 7;
  • система дуже стабільна і надійна;
  • висока продуктивність (система оптимізована і під-ноутбуки, які зараз дуже популярні);
  • підтримує багато пристроїв без установки драйверів (це взагалі, зручна річ!). Уявіть , якщо раніше ви встановлювали систему Windows XP - то у вас не працювала мережева карта тому не було на неї драйвера, а раз не працює карта - значить немає Інтернету. Замкнуте коло - завантажити драйвер не можете, тому що не працює карта, а карті потрібен драйвер. З Windows 7 ймовірність такої проблеми НАБАГАТО нижче!

Windows 7 - меню ПУСК і раб. стіл

Останнім часом, мушу зазначити, Windows 7 стала втрачати свою популярність:

  1. по-перше, все нові ноутбуки і ПК йдуть з передвстановленою Windows 10;
  2. по-друге, багато виробників на свої нові "залізяки" не випускають драйвера для Windows 7;
  3. по-третє, не всі сучасне обладнання в ній працює.

Але в цілому, думаю, ще кілька років вона буде одним з основних продуктів Microsoft ...

Системні вимоги:

  • процесор 1 ГГц;
  • 1 гігабайт (ГБ) (для 32-розрядної системи) або 2 ГБ (для 64-розрядної системи) оперативної пам'яті (RAM);
  • 16 гігабайт (ГБ) (для 32-розрядної системи) або 20 ГБ (для 64-розрядної системи) на HDD;
  • графічний пристрій DirectX 9 з драйвером WDDM версії 1.0 або вище.

*

Windows 8

Ця система представила користувачам вперше новий вид оформлення: при включенні і завантаження ОС - перед вами постав звичний робочий стіл, а плиткове меню (як на скрині нижче).

З одного боку - це зручно, з іншого - зручно на мобільних гаджетах, але не на ПК / ноутбуках. Через це плиткового меню, система зазнала нещадної критики, і думаю, що саме тому не стала таким вже популярним продуктом ...

Windows 8 - робочий стіл

В цілому, система досить стабільна, продуктивна і надійна. За своїми можливостями не поступається Windows 7 (причому, швидше за перевершує: є інструменти для відновлення, вбудований антивірус / захисник, покращена продуктивність).

До речі, за моїми особистими тестів і спостереженнями - це ОС найшвидша при її установці на диск, при завантаженні Windows і виключення ПК (хоча і виграє при завантаженні всього кілька секунд, але тим не менше ...). Укупі з SSD-диском система просто "літає" ...

Системні вимоги:

  • Процесор. 1 ГГц * або вище з підтримкою PAE, NX і SSE2;
  • ОЗУ 1 ГБ (для 32-розрядної системи) або 2 ГБ (для 64-розрядної системи);
  • Місце на жорсткому диску: 16 ГБ (для 32-розрядної системи) або 20 ГБ (для 64-розрядної системи);
  • Відеоадаптер: Microsoft DirectX 9 з драйвером WDDM.

*

Windows 10

Найновіша і сучасна система в лінійці Windows. Має найкращу стабільністю і надійністю (правда, на мій погляд, все-таки поступається в продуктивності Windows 8).

Багато хто критикує систему через те, що вона "стежить" за користувачами. Почасти це правда ... З іншого боку, адже за користувачами "стежать" і браузери, і пошукові системи, і багато програм, і деякі сайти в Інтернеті (я не стежу ?).

Однак, зараз в мережі є безліч збірок систем з перед- настройками, де все зайве відключено (в тому числі і стеження). Думаю, цей мінус - можна викреслити ...

Windows 10 - робочий стіл

Взагалі, якщо у вас сучасний ПК / ноутбук, думаю, проблем з установкою і використанням цієї ОС виникнути не повинно.

Правда, я відзначав, що у Windows 10 є проблеми при роботі з дискретною і вбудованою відеокартами - вона не завжди може правильно перемикати одну на іншу (посилання на статтю про це).

Тому, якщо у вас 2 відеокарти, і ви часто граєте - я б рекомендував Windows 7, ну або поставити відразу 2 системи (по крайней мере, майте на увазі, що в деяких іграх Windows 10 Нехай не перемкне вбудований адаптер на дискретний, і можуть початися гальма ).

Також є деякі проблеми з підтримкою старих програм: працюють не стабільно, вилітають. Якщо ви перейдете на цю систему, можливо, як вихід - це використання віртуальної машини (або гипервизора).

І ще один момент: в деяких випадках Windows 10 дуже сильно навантажує жорсткий диск (офіційної відповіді від Microsoft з чим це пов'язано - поки немає). Особливо, це часто відбувається під час завантаження Windows. Про те, як частково знизити навантаження ? можете дізнатися тут.

В іншому ж, ця система по праву вважається кращою, і її першість (на мій погляд) вже не за горами (якщо тільки Microsoft не випустить нову ОС ?).

Тих. вимоги:

  • Процесор: як мінімум 1,5 ГГц або SoC;
  • ОЗУ 1 ГБ (для 32-розрядних систем) або 2 ГБ (для 64-розрядних систем);
  • Місце на жорсткому диску: 16 ГБ (для 32-розрядних систем) або 20 ГБ (для 64-розрядних систем);
  • Відеоадаптер: DirectX версії не нижче 9 з драйвером WDDM 1.0.
  • Дисплей: 800 x 600.

*

Стаття піднімає провокаційне запитання, тому попрошу без зайвої грубості в коментарях ? .

Всім удачі і правильного вибору!

?

Перша публікація: 04.02.2018

Коригування: 01.11.2020