Об'єднання 2-х дисків в 1: настройка RAID-масиву на домашньому комп'ютері (просто про складне)

Доброго дня!

При підключенні декількох дисків до комп'ютера (ноутбуку) - кожен з них з'являється під своєю буквою (C, D, E і ін.) І вдає із себе окремий незалежний накопичувач. Але об'єднавши ці диски в RAID-масив - можна з двох дисків по 1 ТБ (наприклад) отримати єдиний накопичувач на 2 ТБ (причому, з подвоєною * швидкістю роботи!).

Погодьтеся, звучить заманливо ?! Однак, багатьом користувачам слово "RAID" - або взагалі нічого не говорить, або нагадує щось таке віддалене і складне (явно-недоступне для повсякденних потреб на домашньому ПК / ноутбуку). Насправді ж, все простіше, ніж є ... ? (зрозуміло, якщо ми не говоримо про якісь складних виробничих завданнях, які явно не потрібні на звичайному ПК)

Власне, нижче в замітці спробую доступною мовою пояснити, як можна об'єднати диски в ці RAID-масиви, в чому може бути їхня відмінність, і "що з чим їдять" ...

*

Налаштування RAID

Основи, якими можуть бути RAID масиви (тобто те, як будемо об'єднувати диски)

Візьмемо для прикладу 2 диска (мова може йти про будь-яких носіях: HDD, SSD і ін.). Об'єднати їх між собою можна за двома основними схемами:

  • варіант 1: коли їх обсяг підсумовується, і ми отримуємо один великий диск (тобто в Windows і в BIOS він буде відображатися як один накопичувач!). Таку схему прийнято називати  RAID 0 ;
  • варіант 2: коли ці два диска будуть копіями один одного (тобто дзеркальними). Так роблять для підвищення надійності зберігання інформації. Ця схема називається  RAID 1 .

Зверніть увагу також на табличку нижче.

RAID 0 (розподіл) RAID 1 (віддзеркалення)

RAID 0

RAID 1

особливості:

  1. обсяг дисків "складається" в єдине ціле (наприклад, при підключенні двох дисків по 500 ГБ - отримуйте 1000 ГБ);
  2. швидкість роботи з RAID-масивом підвищується (наприклад, при об'єднанні 2-х дисків - послідовна швидкість повів. в 1,5-2 рази!);
  3. знижується надійність: при виході з ладу будь-якого з дисків - дані будуть загублені.

особливості:

  1. дані клонуються на всіх дисках в RAID масиві (тобто якщо вийде з ладу один диск - копії файлів можна знайти на іншому);
  2. швидкість роботи з накопичувачами не змінюється (така ж як при роботі з одним з дисків).

Зрозуміло, видів RAID-масивів набагато більше (RAID 5, RAID 6, RAID 10 і ін.), Але всі вони являють собою різновиди вищенаведених (і, як правило, в домашніх умовах не використовуються).

Пару слів про диски і мат. платі

Не всі материнські плати підтримують роботу з дисковими масивами RAID. І перш, ніж переходити до питання об'єднання дисків, необхідно уточнити цей момент ...

Як це зробити: спочатку за допомогою спец. утиліт (наприклад, AIDA 64) потрібно дізнатися точну модель материнської плати комп'ютера.

Далі знайти специфікацію до вашої мат. платі на офіційному сайті виробника і подивитися вкладку "Зберігання" (в моєму прикладі нижче, мат. плата підтримує RAID 0, RAID 1, RAID 10).

Специфікація материнської плати

Якщо ваша плата не підтримує потрібний вам вид RAID-масиву, то у вас є два варіанти виходу з положення:

  1. скористатися програмним способом підняття RAID з-під Windows;
  2. придбати спец. контролер і встановити його в PCI слот. Як правило, для його коректної роботи необхідно також буде до-встановити драйвер.

RAID-контролер (як приклад)

Важлива замітка: RAID-масив при форматуванні логічного розділу, перевстановлення Windows і т.д. - не буде зруйноване. Але при заміні материнської плати (при оновленні чіпсета і RAID-контролера) - є ймовірність, що ви не зможете прочитати інформацію з цього RAID-масиву (тобто інформація не буде недоступна ...).

Що стосується дисків під RAID-масив :

  1. в общем-то, можна використовувати як жорсткі диски (HDD), так і твердотільні накопичувачі (SSD);
  2. не завжди потрібно брати диски однакового обсягу і однієї моделі (хоча це дуже бажано). Наприклад, якщо ви хочете зробити дзеркальну копію свого диска (RAID 1) - можна взяти диск або рівний за обсягом, або більше;
  3. при створенні RAID-масиву - в більшості випадків, інформація з дисків (що беруть участь в цьому) буде видалена.

Приклад налаштування RAID 0 в BIOS

Зрозуміло, в одній замітці навряд чи можливо показати настройки для різних мат. плат і способи об'єднання в RAID (в залежності від вашого заліза можуть бути деякі особливості). У прикладі нижче, я розгляну створення RAID 0 масиву з застосуванням сучасної технології  Intel Rapid Storage Technology .

Важливо: при цьому способі інформація з дисків буде видалена!

Примітка: створити RAID-масив можна і з-під Windows (наприклад, якщо ви хочете в цілях безпеки зробити дзеркальну копію свого диска).

1) І так, в першу чергу необхідно підключити диски до комп'ютера (ноутбуку). Тут на цьому не зупиняюся ...

2) Далі потрібно зайти в BIOS і встановити 2 опції:

  • параметр SATA Mode Selection перевести в режим RAID   (зазвичай він знаходиться в розділі "Advanced");
  • Boot Mode Selection перевести в UEFI (розділ "Boot").

Потім потрібно зберегти настройки (найчастіше це клавіша F10) і перезавантажити комп'ютер.

Налаштування BIOS - RAID

3) Після, слід знову зайти в BIOS і відкрити вкладку  Intel Rapid Storage Technology (зазвичай це розділ "Advanced").

Intel Rapid Storage Technology

4) У цій вкладці повинні відображатися всі підключені накопичувачі. Для створення RAID-масиву з них (не обов'язково з усіх) - натисніть по  Create RAID Volume .

Create RAID Volume

5) Тепер потрібно вказати:

  1. Name - ім'я масиву, може бути будь-яким;
  2. Rapid Level - тип масиву, в своєму прикладі я вибрав RAID 0 (тобто об'єднання 2-х дисків в 1 з метою збільшення обсягу та швидкості роботи);
  3. Select Disk - вибір дисків (просто потрібно відзначити хрестиками накопичувачі, які беруть участь в об'єднанні).

Після натискання на кнопку  Create Volume - RAID-масив буде створений, їм можна буде користуватися як звичайним окремим накопичувачем.

Create Volume

6) Якщо приступити до установки Windows 10 (наприклад) - то в кроці вибору диска ви побачите звичайну напис виду "незайняте простір на диску" становить стільки-то ... (при об'єднанні в RAID 0 двох дисків по 1 ТБ - загальний обсяг вийде 1863 ГБ, см. скрін нижче).

Тобто на цьому етапі можна створити логічний розділ (і не один) і встановлювати систему як на звичайний жорсткий диск (забувши про слові RAID зовсім ...).

Незайняте простір на диску - установка ОС Windows 10

Як створити RAID 0, RAID 1 програмно (в ОС Windows 10)

Створити RAID-масив можна як за допомогою засобів BIOS, так і програмно - за допомогою інструментів в ОС Windows. Причому, такий ось програмний спосіб не вимагає навіть спец. материнської плати, що підтримує роботу з RAID-масивами ...

Розгляну нижче пару конкретних прикладів.

1) Чи купуєте і встановлюєте ще один-два диска (в залежності від завдань). Якщо ваша мета убезпечити свої дані (тобто створення RAID 1) - то їх обсяг повинен бути рівний (або бути більше) вашого основного накопичувача;

2) Відкриваєте управління дисками (для цього потрібно: натиснути Win + R , і у вікні ввести команду diskmgmt.msc ).

3) Тепер дії можуть дещо відрізнятися.

Варіант 1: припустимо ви хочете об'єднати два нових диски в один, щоб у вас був великий накопичувач для різного роду файлів. У цьому випадку просто клацніть правою кнопкою мишки по одному з нових дисків і виберіть створення чергується томи (це має на увазі RAID 0). Далі вкажіть які диски поєднуєте, файлову систему та ін.

Примітка: дзеркальний том - це RAID 1.

Створити чергується або дзеркальний тому

Коли RAID-масив буде готовий - в "Моєму комп'ютері" у вас з'явиться один логічний диск, розмір якого буде дорівнює сумі об'єднаних дисків (в моєму прикладі 3725,9 ГБ x 2 = 7,27 ТБ) .

властивості диска

Варіант 2: якщо ж ви турбуєтеся за збереження своїх даних - то можна підключений до системи новий диск зробити дзеркальним вашого основного диску з ОС Windows, причому ця операція буде без втрати даних (прим .: RAID 1).

Для цього, коли зайдете в управління дисками - клікніть правою кнопкою мишки по тому розділу диска, для якого хочете створити копію - в меню оберіть  "Додати дзеркало" , і вкажіть який диск буде їм бути (в моєму випадку це диск 1 ).

Додати дзеркало

4) Після Windows почне автоматичну синхронізацію накопичувачів: тобто з обраного вами розділу всі дані будуть також скопійовані на новий диск.

ресинхронізація

5) В общем-то, все, RAID 1 налаштований - тепер при будь-яких змінах файлів на основному диску з Windows - вони автоматично будуть синхронізовані (перенесені) на другий диск.

Імовірність одночасного виходу з ладу 2-х дисків - вкрай малоймовірна, якщо тільки не враховувати фактор стороннього втручання (сильний удар, затоплення, пожежа і т.д.).

6) Видалити дзеркало, до речі, можна також з управління дисками : приклад на скрині нижче.

Видалити дзеркало диска 0

*

Додатки вітаються ...

Успіхів!