Як перевірити телефон на віруси і видалити їх (Android)

Доброго часу!

Багато віруси на телефоні підступні тим, що до пори до часу ніяк не себе не проявляють: поки раптом ви не знайдете, що кошти на мобільному кудись зникли. Ось-тут то і закрадаються сумніви, а не підхопив чи Андроїд якийсь вірус ... ?

Взагалі, найбільш частими ознаками зараження Андроїда є:

  • спливаючі банери, нав'язлива реклама (там, де її раніше ніколи не було);
  • пропажа грошей з балансу телефону;
  • часті зависання апарату, перезавантаження;
  • мимовільна установка і оновлення програм;
  • неможливість відвідування деяких сайтів та ін.

Мушу зазначити, що в даний час кількість вірусів для Андроїд пристроїв зростає в якийсь прогресії (мабуть через те, що з телефону легше чимось "поживитися", ніж з ПК).

В общем-то , в цій статті хочу розглянути кілька простих і ефективних варіантів перевірки і видалення вірусів з Андроїд пристроїв (телефону, планшета). Також приведу найчастіші хитрощі і хитрощі вірусів, основні заходи захисту, щоб протистояти їм.

Сподіваюся, інформація допоможе вам повернути пристрій в робочий лад, і заощадити кошти. Тепер, ближче до справи ... ?

*

Перевірка і видалення вірусів на телефоні

Якщо меню відкривається і можна встановлювати додатки

За допомогою антивірусу на Android

Мабуть, це самий очевидний і швидкий спосіб (допоможе проти більшості вірусів).

Алгоритм дій, приблизно наступний:

  1. переходите на ? Google Play (якщо він не працює - можете скористатися його аналогами);
  2. встановлюєте один з відомих антивірусів: AVG, Norton, Avast і ін. (про кращих з них я ? висловлювався в цій статті);

    Установка антивіруса (без натяку на рекламу AVG)

  3. оновлюєте антивірусні бази;
  4. проводите повну перевірку телефону;
  5. прямуєте вказівок антивірусного ПО.

    AVG - сканувати телефон

*

На жаль , частина вірусів видалити подібним чином не вийде (вони можуть активно блокувати деякі функції захисного ПЗ, і заважати очищенню).

? Доповнення!

Деякі віруси блокують доступ до Google Play Market. В цьому випадку, для завантаження антивіруса скористайтеся його аналогами.

*

За допомогою Антивірусу на комп'ютері

Частина телефонів на Android можна підключити до комп'ютера як USB накопичувач (прим .: а якщо це USB накопичувач - значить, що його можна перевірити на віруси, як самий звичайний диск!).

алгоритм:

  1. спочатку підключаєте телефон до комп'ютера по USB кабелю;
  2. далі в налаштуваннях Android дивіться підрозділ "Підключити як" , які є варіанти. Необхідно вибрати "USB накопичувач" (підкреслюю: в останніх версіях Android дану фішку прибрали);

    Підключити як USB-накопичувач

  3. далі, відкривши антивірус (або зайшовши в "Мій комп'ютер" ), ви повинні побачити ще один новий диск (можливо їх буде два: пам'ять телефону і флешка). Просто виберіть їх і запустіть антивірусну перевірку. Приклад представлений на скрині нижче.

    Сканувати за допомогою AVG

*

Якщо деякі меню і настройки не відкриваються

Більш проблемний варіант. Часто при ньому втрачається частина призначених для користувача даних.

Рекомендую, перед скиданням телефону спробувати ? завантажити його в безпечному режимі (дуже схожий на безпечний режим Windows: також будуть завантажуватися тільки найнеобхідніші програми, без яких не може здійснюватися норм. Телефон працює надто повільно).

*

Видалення через безпечний режим

Багато що вірусне ПО нормально працює в звичайному режимі телефону, і абсолютно не може в безпечному (наприклад, різні банери, спливаючі і миготливі повідомлення, браузерні доповнення та ін. "Сміття").

Для входу в безпечний режим:

  1. натисніть і утримуйте кнопку включення, щоб з'явилося сервісне меню з пропозицію вимкнути / перезавантажити телефон;
  2. далі пункт "вимикання" (не плутати з фізичної кнопкою збоку телефону) затисніть і утримуйте протягом 2-5 сек .;
  3. має з'явитися вікно з пропозицією перейти в безпечний режим - просто натисніть OK. Див. Приклад нижче. ?

Перехід в безпечний режим

Примітка: для виходу з безпечного режиму - просто перезавантажте свій апарат.

*

У безпечному режимі ви також можете зайти на Google Play Market, завантажити антивірус і перевірити їм телефон (причому, тому що телефон стартував з мінімальним набором ПО - то швидше за все, ніякі спливаючі вікна і банери вам не завадять!).

Приклад на скрині нижче. ?

Зверніть увагу, що при завантаженні телефону в безпечному режимі - ви будете бачити повідомлення про це в нижній частині вікна (частина додатків буде недоступна (сірі значки)).

Телефон працює в безпечному режимі

*

Скидання телефону (Hard Reset)

Цей спосіб повинен допомогти навіть в найскладніших ситуаціях. Звертаю увагу, що після скидання - все ваші колишні дані та настройки будуть видалені (разом з вірусами), тобто телефон повернеться в початковий стан (таким, яким він був новим, при покупці).

Перед скиданням - зробіть ? бекап контактів і файлів (якщо це можливо).

Як зробити скидання:

  1. вимкніть телефон;

    для виклику такого меню - потримайте кнопку включення 3-5 сек.

  2. потім одночасно натисніть кнопки "зменшення гучності і включення"  і утримуйте їх протягом 3-5 сек. В результаті у вас повинно з'явитися "чорне" сервісне меню (кнопки для "такого" включення можуть бути відмінними, наприклад, "повів. Гучності + включення", "повів. + Зменшення гучності + включення" і ін., Див. Специфікацію до свого апарату);
  3. прим .: в сервісному чорному меню для переходу з одного пункту в інший використовуються кнопки збільшення і зменшення гучності, для підтвердження - кнопку включення;
  4. для здійснення скидання налаштувань телефону виберіть варіант  "Wipe data / factory reset" або  "Clear eMMC" в залежності від варіанту вашого меню;
  5. підтвердіть операцію.

Меню відновлення (варіанти)

*

? Доповнення!

Детальна інструкція по скиданню налаштувань Андроїд до заводських попередніх [Hard Reset] (стаття допоможе вам видалити всі дані з телефону і планшета (в т.ч. і віруси)).

*

Заходи профілактики (як не заразити телефон в майбутньому)

У більшості випадків зараження телефону відбувається через неуважність або безпечності користувача.

Багато, відвідуючи різні розважальні сайти (торренти, сайти для заробітку, збірники ігор та ін.), Не звертають уваги на деякі повідомлення, і легко "потрапляють" на вудку шахраїв. Нижче наведу кілька характерних прикладів.

Припустимо, ви шукайте який-небудь файл і хочете його завантажити (в общем-то звичайна ситуація). Натикаєтеся на форум, де в першому повідомленні наведено посилання на файл, а потім 10-15 чол. активно дякують автора топіка.

У 99% випадків - це розлучення, після завантаження і запуску файлу: ви або відправите платну СМС (потрапите на підписку), або підхопите якийсь вірус.

Хвалебні оди якомусь файлу ...

Також будьте дуже обережні при установці ігор. Андроїд при установці, до речі, завжди показує які дозволи потрібні тому чи іншому додатку.

Зверніть увагу, що підробленої грі (швидше за все вона заражена якимось "добром") потрібні дозволи на відправку СМС (зрозуміло, після дозволу на його установку - ви втратите частину балансу свого мобільного).

Дуже підозріла гра

До речі , навіть якщо ви самі не відвідуєте різні "сірі" сайти, може так стати, що шахраї відправлять вам нещасливу СМС на телефон.

Найчастіше це може бути пов'язано з найбільш популярними сайтами: ВК, ОК, Авито тощо. (Адже у багатьох є там профіль, і не досвідченого людини досить просто зацікавити).

За статистикою на повідомлення, наведене нижче, клацне 2-5 чол. з 100!

Продаж товарів на Авито

Ще один надзвичайно популярний спосіб зараження - це різні пропозиції перевірити апарат на віруси, або прискорити його продуктивність (деякі обіцяють аж в 2-3 рази!). Природно, це все фейковий повідомлення.

Якщо ви хочете перевірити апарат на віруси - зайдіть на Play Market, завантажте антивірус від відомого виробника, і перевірте їм телефон (а не погоджуйтеся на різні "добрі" пропозиції).

На вашому пристрої знайдені віруси, вилікувати?

*

? Загальні рекомендації:

  1. намагайтеся встановлювати додатки тільки з ? Play Market (і бажано тільки відомих розробників);
  2. не отримує root права (якщо вірус добереться до них - видалити його буде значно складніше);
  3. встановіть на телефон один з ? сучасних антивірусів (і регулярно перевіряйте апарат);
  4. не переходьте за підозрілими посиланнями, не погоджуйтеся на різні "антивірусні" перевірки на маловідомих сайтах, тощо. (частина "вивертів" я розглянув вище);
  5. встановіть на телефон ? блокування по ПІН або ін. захист від "сторонніх" рук;
  6. приєднувати управління банківським рахунком по СМС, авто-поповнення (наприклад, якщо вірус почне відправляти платні СМС - то банківський авто-платіж "допоможе" йому спустошити ваш рахунок).

*

А взагалі , особисто я б дав ще одна порада: для роботи заведіть собі простий і самий звичайний телефон; для розваг - використовуйте Андроїд з десятками додатків. На мій погляд, такий захід серйозно убезпечить ваші кошти і нерви. ?

*

На цьому поки все. Додатки по темі - вітаються!

Успіхів!

?

Перша публікація: 10.10.2018

Коригування: 12.11.2020