Чи не завантажується Windows 10: що робити? Пошук причини і рішення

Доброго часу всім!

Незважаючи на те, що кожна нова версія Windows стає все більш стабільною і надійніше - все одно, нерідко з нею трапляються неприємні казуси ... ?

Наприклад, здавалося б, банальна річ, відключення електрики і аварійне завершення роботи може легко призвести до того, що після включення комп'ютера - Windows вже не завантажиться (причому, це відноситься і до новомодних Windows 8.1, 10)! Хоча, звичайно, причин цієї напасті набагато більше.

Власне, в цій статті хочу більш детально розібрати, що можна зробити, щоб відновити завантаження Windows (або, принаймні, мінімізувати свої втрати).

До речі, варто відразу ж уточнити один момент :

 • якщо ваш комп'ютер після включення взагалі не подає ознак життя, або відразу ж вимикається, можливо подає якісь сигнали у вигляді писку (тобто навіть не доходить до моменту завантаження ОС) - то швидше за все, проблема носить апаратний характер. Рекомендую ознайомитися ось з цією статтею;
 • якщо ж ви побачили початок завантаження Windows і потім все пропало, або завантаження йде нескінченно довго, на екрані з'являються якісь помилки і т.д. - то це наш сьогоднішній випадок. ?

І так, тепер ближче до теми ...

*

Що робити, якщо не завантажується Windows

КРОК 1: подивіться уважно, не вказані помилки

Перше, що порадив би зробити, це звернути увагу на екран. Нерідко на ньому можна побачити повідомлення про помилку, її код, опис (а знаючи ці відомості - знайти і діагностувати причину буде легше).

Наприклад, на фото нижче представлена одна з типових помилок "Disk boot failure ..." (помилка, пов'язана з завантажувальним носієм, за її рішенням, у мене є ? окрема інструкція). Зазначу, що у вашому випадку помилка може бути дещо іншою (їх досить багато).

Disk boot failure ... (одна з типових помилок при завантаженні)

Взагалі , всі популярні помилки, які можна побачити на етапі завантаження комп'ютера - вже давно розібрані багатьма фахівцями (в тому числі і на офіц. Сайті Microsoft).

Загалом, посил першого кроку простий: якщо у вас відображається конкретна помилка - запишіть її, і спробуйте знайти керівництво за рішенням конкретно цієї проблеми. Насправді все гірше, коли взагалі немає ніяких помилок і незрозуміло, що робити далі ...

? До речі!

Якщо після включення ПК / ноутбука у вас просто чорний екран (тобто на ньому немає ніякого зображення) - рекомендую ознайомитися ось з цією інструкцією

*

КРОК 2: вимкніть все «зайве» обладнання від комп'ютера

Наступне, щоб порадив - це відключити від ноутбука / комп'ютера все зайве устаткування: другий монітор, принтери, мишки, колонки, навушники і т.д. Особливу увагу на флешки, CD / DVD диски, SD карти, і ін. Накопичувачі.

Справа в тому, що при певних налаштуваннях БІОС комп'ютер може "шукати" завантажувальні записи на тій же флешці, і не знайшовши їх, просто не перейти до завантаження Windows з жорсткого диска.

Відключаємо флешку і перезавантажуємо ноутбук

Примітка: після того, як вимкніть все "зайве" - перезавантажте комп'ютер.

*

КРОК 3: перевірте настройки БІОС

Якщо ви поміняли настройки БІОС (або скинули їх, наприклад) або підключили до ПК ще один жорсткий диск - то може так стати, що в розділі BOOT (завантаження) будуть вказані некоректні налаштування (наприклад, може бути вибрано неправильне завантажувальний пристрій).

Рекомендується перевірити це і виправити, якщо оне буде виявлено.

? На допомогу!

Про те, як увійти в BIOS (на різних ПК і ноутбуках) - можете дізнатися тут

*

Як приклад, нижче наводжу фото розділу BOOT. Зверніть увагу на послідовність: 1-им йде CD / DVD привід, 2-х жорсткий диск.

У деяких випадках, ПК може "відмовитися" завантажувати Windows з жорсткого диска (при такій послідовності).

Розділ BOOT - пріоритет завантаження ...

Потрібно: поставити жорсткий диск на перше місце, зберегти настройки (зазвичай клавіша F10) і перезавантажити ПК.

*

? На допомогу! 

До речі, можна просто скинути настройки БІОС на заводські (як правило, вони універсальні і перейшовши до них вдається вирішити більшість проблем)

*

КРОК 4: спробуйте відновити завантажувач Windows

 1. для роботи нам знадобитися установча флешка з Windows (як приклад я візьму Windows 10). Якщо ви не знаєте як її створити - то див. Ось цю інструкцію;
 2. далі необхідно підключити її до USB порту і завантажитися з неї (як налаштувати BIOS для завантаження з флешки);
 3. при появі першого вікна установки Windows (як на фото нижче), натисніть "Далі" (перевстановлювати Windows не будемо - це потрібно для запуску відновлення);

  Установка Windows (перше вікно)

 4. в наступному кроці натисніть по невеликій посиланням в кутку екрану "Відновлення системи" ;

  Відновлення системи

 5. далі виберіть розділ "Пошук і усунення несправності" ;

  Пошук і усунення несправності

 6. і вкажіть варіант "Відновлення при завантаженні" (будуть відновлені системні файли, завантажувач Windows). Як правило, після такої процедури, Windows починає завантажуватися в норм. режимі ...

  Відновлення при завантаженні

*

? Доповнення!

Детальна інструкція по відновленню працездатності Windows

*

КРОК 5: виженете ПК на віруси

Деякі віруси можуть псувати системні файли, видаляти інформацію з жорсткого диска, блокувати деякі функції і можливості ОС.

Все це може привести найрізноманітніших проблем з Windows, в тому числі і до розглянутої в цій статті (причому, відновлення в попередньому кроці може допомогти рівно до наступного перезавантаження).

Для того, щоб прогнати ваш диск з ОС на віруси (коли сама Windows не завантажується) можна вдатися до двох шляхах:

 • вийняти жорсткий диск з комп'ютера / ноутбука і підключити його до іншого пристрою, на якому встановлено сучасний антивірус з оновленими базами (Як підключити жорсткий диск від ноутбука до комп'ютера);
 • створити LiveCD флешку (тобто з якої можна завантажитися, навіть якщо у вашого ПК немає жорсткого диска) і з неї запустити перевірку HDD. Зараз такі образи для запису на флешку можна завантажити з офіційних сайтів антивірусів.

? На допомогу!

Як створити завантажувальний LiveCD / DVD / USB-флешку або диск з операційною системою Windows і сервісними утилітами, які не потребують установки на жорсткий диск.

Вікно вітання антивіруса ESET - вибір режиму завантаження (графічний, текстовий). Як приклад завантаження антивіруса з флешки ...

*

КРОК 6: якщо йде дуже довге завантаження Windows

Нерідко багато користувачів чекають завантаження Windows протягом 5-10 хвилин (частина з них, до речі, вважають, що вона зависла і поспішають знову перезавантажити ПК і чекати цей час заново).

Взагалі, перше, що порадив би зробити в цьому випадку - це перевірити автозавантаження (чим більше в ній всяких програм - тим довше буде йти завантаження ОС).

Особливу увагу на всякі торрент-програми: якщо у вас сотні торрентів в них, завантаження може стати дуже тривалої!

У Windows 10 щоб подивитися автозавантаження - досить відкрити диспетчер задач (поєднання клавіш Ctrl + Shift + Esc). Також можна скористатися різними спец. утилітами, наприклад, AIDA. 

Диспетчер завдань - автозавантаження

Крім цього, перевірте Windows за допомогою якої-небудь утиліти для очищення сміття, тимчасових файлів, усунення помилок в реєстрі і т.д. Все це в купе може також серйозно впливати на швидкість роботи ОС.

? На допомогу!

У мене на блозі є окрема стаття, присвячена кращим утилітам для обслуговування і чищення Windows

Знайдені проблеми після сканування в System Care (10,6 ГБ Сміття!)

*

Порада! 

Істотно прискорити завантаження Windows можна за допомогою установки SSD-накопичувача. Різниця в швидкості між SSD і HDD, чи варто переходити на твердотільний диск

Завантаження Windows: різниця між HDD і SSD

*

? Доповнення!

Чому комп'ютер (ноутбук) так довго завантажується / перезавантажується, що зробити для більш швидкого завантаження Windows

*

КРОК 7: як можна скопіювати свої дані з диска, якщо Windows все також не завантажується

Якщо всі попередні рекомендації не принесли успіху, то перед форматуванням та перевстановлення Windows (або, ще якимись більш радикальними заходами) - бажано зробити копію всіх важливих документів з жорсткого диска. Хіба мало ... раптом щось піде не так? ..

спосіб 1

Найпростіший спосіб - це зняти жорсткий диск, підключити його до іншого комп'ютера і перенести з нього всі важливі дані.

До речі, зараз у продажу можна легко знайти різні "бокси" для підключення HDD до звичайного USB порту (істотно полегшує роботу).

спосіб 2

Завантажитися з LiveCD флешки і скопіювати всі потрібні дані. Зверніть увагу, що після завантаження з такою флешки - на екрані ви побачите самий звичайний робочий стіл (працювати з яким також, як якщо б ви були в класичної Windows).

Запуск антивірусу з-під LiveCD // Завантаження з LiveCD флешки - звичайний робочий стіл (з ним "розбереться" навіть зовсім початківець користувач)

спосіб 3

Якщо у вас на комп'ютері два жорсткі диски (або 2 розділу) - то ви можете на один з них встановити ще одну Windows (головне: не форматуйте накопичувач при установці!).

На диску 2 розділу: зверніть увагу, що диск з даними я не "чіпаю" - установку виробляю на вільний розділ

Суть тут в тому, що після установки, при включенні ПК вам на вибір буде пропонуватися 2 ОС Windows: одна стара (неробоча), і інша нова. Вибравши другу, ви зможете завантажитися і навести порядок ...

*

? Доповнення!

Інструкція по відновленню даних з диска, при проблемах з Windows.

*

На цьому поки все ...

За доповнення - окреме мерсі!

Успіхів!

?

Перша публікація: 31.10.2018

Коригування: 10.10.2020