Діагностика та перевірка диска за 5 хв. для початківців (швидкий тест в новій Victoria 5)

Доброго часу доби.

Коли питання стосується діагностики та перевірки стану диска - зазвичай все це впирається в якісь складні терміни, утиліти (де не зрозумілі більшість параметрів) і т.д.

І, зрозуміло, більшості користувачів все це мало про що говорить, та й мета у них більш проста: швидко оцінити стан диска, і дізнатися чи все з ним в порядку (особливо, коли комп'ютер почав зависати, гальмувати, сипляться якісь помилки і пр.).

Після виходу нової версії (в жовтні цього року) знаменитої утиліти Victoria - здається, це питання дуже близьке до вирішення. Вона дозволяє буквально за 5 хв. досить глибоко оцінити стан диска (причому, це буде зручніше будь-якому користувачеві). А що ще потрібно?

Наведу невеликий приклад перевірки класичного HDD нижче (з висновками).

*

Як провести діагностику диска

КРОК 1

У цій статті (як випливає з вищесказаного) нам знадобиться Victoria, нова 5-я версія. Саме тому, перший наш крок - завантаження і установка утиліти.

? Victoria v.5

Офіційний сайт: //hdd.by/victoria/ (посилання на завантаження на офіц. Сайті в самому низу сторінки ?)

Легендарна утиліта для перевірки стану дисків. Поточна версія підтримує не тільки класичні жорсткі диски (HDD), але і новомодні NVMe SSD, SSHD.

Програма переведена на російську мову, сумісна з Windows 7/8/10.

Примітка: як працювати в старій версії Victoria.

Установка Victoria не потрібно, достатньо завантажений архів розпакувати і запустити виконуваний файл "Victoria.exe" .

Витягнутий архів з Victoria

? Доповнення!

Якщо ви хочете перевірити диск на комп'ютері, на якому не встановлена ​​Windows (або вона не завантажується) - вам знадобитися створити завантажувальний LiveCD-флешку (і вже з неї запускати Victoria).

*

КРОК 2

Далі зверніть увагу на верхнє меню програми: у вкладці "Language" виберіть "Русский" . Утиліта перезапуститися в російській варіанті (див. Приклад нижче на скріншоті).

Victoria 5 - вибір мови

*

КРОК 3

Тепер переходимо до перевірки диска ...

І так, спочатку в меню утиліти (праворуч) виберіть зі списку дисків той, який потрібен (орієнтуйте за обсягом і назвою моделі). Якщо диск визначився, і утиліта "бачить" його: в паспорті можна буде побачити серійний номер, розмір, точну модель і ін. Властивості накопичувача.

Далі натисніть на кнопку "SMART" (це меню з інформацією про стан диска).

Вибір диска і перегляд SMART

Якщо з диском все в порядку  - Victoria повинна зробити висновок "Good" (див. Статус в нижній частині вікна). Також зверніть увагу на рядок 5 (к-ть перепризначених секторів), в ідеалі, в її властивості має значиться "0".

У стовпці "Залишок" Victoria зеленими, жовтими та червоними кружками показує стан того чи іншого атрибута.

SMART диска (зверніть увагу на рядок перепризначених секторів)

*

КРОК 4

Після переходимо до головного - тестування диска. Перед його запуском: закрийте торренти, браузери, редактори, ігри тощо. Програми.

Рекомендую запускати швидкий тест - кнопка  "Quick" (див. Стрілки 1 і 2 на скріншоті нижче). Під час тесту ніяких дій на ПК / ноутбуку здійснювати не потрібно! Час тестування 2-5 хв., В середньому (в залежності від накопичувача).

Тестування швидке (Quick) - Victoria 5

? Висновки по тесту (див. Картинку вище):

  1. якщо з диском все добре: в самум низу вікна Victoria напише "Scan results: no warnings, no error"  (тобто помилок не знайдено), і у вас будуть тільки сірі блоки (див. стрілки 3 і 4);
  2. якщо будуть знайдені зелені та помаранчеві блоки: це не є добре, але саме по собі не говорить про наявність проблем з диском. Можливо, під час перевірки диска були запущені ресурсомісткі програми (рекомендується ще раз прогнати диск, завантажившись з аварійної флешки, см. КРОК 5 ?);
  3. червоні і сині блоки вказують на проблеми з диском. Рекомендується ще раз провести сканування накопичувача, тільки вже не швидка, а повне (якщо число червоних і синіх блоків буде великим (~> 5) і воно росте з часом - то диск ймовірно почав сипатися, і його пора міняти);
  4. також зверніть увагу на графік швидкості читання даних з диска, який побудує Victoria. В ідеалі його вигляд повинен нагадувати "пряму" лінію з невеликими відхиленнями (або злегка похилу, без великих і різких осідань, см. Скріншот нижче).

Швидкий аналіз графіка (з Victoria 5)

В общем-то, на підставі показань SMART і невеликого тесту на 2-5 хв. можна швидко і відносно легко зробити первинні висновки про стан диска. Погодьтеся, це під-силу більшості користувачів ?!

*

КРОК 5

У деяких випадках диск (HDD / SSD) потрібно перевірити ще раз не з-під Windows (яка на ньому ж встановлена), а завантажившись з спец. аварійної флешки (цей спосіб дає більш точні результати).

Для цих цілей відмінно підходить LiveCD від Сергія Стрільця (в його комплекті є Victoria і його легко можна розпакувати на флешку). Приклад перевірки з нормальним графіком послідовної швидкості доступу до накопичувача - наведено на скріншоті нижче. ?

? На допомогу!

LiveCD для аварійного відновлення Windows

Victoria - тестування диска з LiveCD

PS

До речі, в меню сервіс в Victoria 5 є кілька цікавих тестів і можливостей:

  1. регулювання шуму від диска (більш докладно про це);
  2. швидкість обертання;
  3. операції з підсистемою безпеки;
  4. кеш і тимчасові функції;
  5. SMART тести.

Меню сервіс - цікаві опції в Victoria 5

*

Доповнення і коментарі вітаються ...

Успіхів!

?

Перша публікація: 23.11.2019

Коригування: 5.05.2020