Як перенести Windows з жорсткого диска (HDD) на SSD накопичувач на ноутбуці (без переустановлення Windows) - всього за 3 кроки!

Добрий день.

Що не говори, а SSD накопичувачі все більше набирають популярність - адже збільшення реальної швидкості читання / запису диска в кілька разів видно неозброєним оком!

Зрозуміло, разом з цим виникає чимало запитань: один з них - це перенесення системного розділу диска з Windows зі старого HDD на новий SSD накопичувач. Причому, бажано все потрібно зробити без зайвих витрат на софт, тобто безкоштовно (а більшість софта для перенесення і клонування розділу диска коштує грошей), без втрати інформації та перевстановлення системи.

Власне, в цій статті і постараюся описати, як це можна зробити (з усіма попередніми побажаннями).

Примітка: ми хоч і перенесемо всі дані без втрати, але настійно все ж рекомендую зробити бекап важливих документів (про всяк випадок). Тим більше, якщо ви подібну операцію виконуєте вперше ...

*

? До речі!

Можливо вам стати в нагоді стаття про те, як підключити до ноутбука відразу два диска, наприклад, HDD і SSD

*

Установка SSD в ноутбук. Перенесення Windows з HDD на SSD

Крок 1: підготовка, що нам знадобитися

1) Безпосередньо сам SSD накопичувач.

Я в цій статті покажу установку SSD диска на 120GB від Transcend, упаковка диска представлена ​​на фото нижче (не реклама).

? На допомогу! 

Важливі моменти при виборі SSD / HDD дисків для ноутбука

Упаковка з SSD накопичувачем

2) Викрутка (і).

Залежно від вашої конструкції ноутбука (в більшості випадків вистачить маленької хрестоподібної викрутки). Необхідна, щоб зняти захисну кришку ноутбука і встановити SSD накопичувач.

Викрутки

3) Спеціальний кабель (бокс / коробка) USB ---> SATA (для підключення SSD диска до USB-порту комп'ютера). Дуже рекомендую купити, знайти можна в будь-якому комп'ютерному магазині (коштує не дорого).

? До речі!

Подібні кабелі та перехідники можна замовити на AliExpress за дуже дешевими цінами (та ще й отримати кешбек).

Можна обійтися і без нього, але, якщо справа маєте з ноутбуком - будуть деякі складнощі, і краще їх уникнути (знадобитися, наприклад, містка флешка або зовнішній жорсткий диск, на яку спочатку потрібно буде "скинути" бекап (образ) системного диска, а потім вже з нього, коли SSD накопичувач буде встановлений в ноутбук, розгорнути цей образ на SSD. цей варіант більш заморочений і довше за часом, тому я його в цій статті не розглядаю).

Кабель-адаптер USB 2.0 на SATA

4) Спеціалізований софт.

Рекомендую MiniTool Partition Wizard (насправді чарівна програма, і безкоштовна)!

1. MiniTool Partition Wizard

Сайт: //www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Проста і зручна програма для роботи з різними типами накопичувачів: жорсткі диски, флешки, твердотільні накопичувачі та ін. Дозволяє виконувати весь спектр найнеобхідніших операцій: форматування, розбивка, перенесення розділів, зміна розміру розділів і т.д. Як перенести Windows з HDD на SSD - покажу саме в ній!

2.Спеціалізірованний софт від виробника

SSD Scope (для тих, у кого диск від Transcend)

Сайт: //ru.transcend-info.com/Support/Software-10/

У більшості виробників SSD дисків, до речі, є свої спеціалізовані утиліти, які швидко і безкоштовно допоможуть вам перенести Windows. Так, що не полінуйтеся зайти на сайт і завантажити подібний софт (хоча я особисто, вважаю за краще використовувати завжди сторонній софт, який вже перевірений неодноразово, тому, рекомендую, все ж, використовувати першу запропоновану мною програму).

3. Якщо платно ...

Якщо згодні трохи заплатити за софт, то тут вибір програм просто великий: Acronis Disk Director, Migrate OS to SSD, AOMEI Partition Assistant і т.д. (Особисто я вважаю, платний софт необхідно купувати, коли немає безкоштовних аналогів ...).

5) Вільний час (близько години), так, щоб ніхто не смикав і не заважав (і не натискав клавіші на ноутбуці ?). Та й взагалі, я прихильник проводити подібні процедури, коли знаю, що мені не доведеться терміново комп'ютер в найближчі день-два (а то дехто починає перенесення перед здачею диплома).

Крок 2: копіюємо системний розділ жорсткого диска на SSD накопичувач

1) Підключення диска

Спочатку необхідно підключити наш SSD накопичувач до USB-порту (до речі, не намагайтеся подивитися диск в провіднику - швидше за все ви його не побачите, тому що він не відформатований).

До речі, якщо у вас є світлодіод на боксі (переходнике) - зверніть увагу, чи горить він (в ідеалі повинен світитися ☺).

SSD накопичувач підключений до ноутбука за допомогою спец. кабелю

2) Починаємо міграцію ОС // видно чи диск

Запускаємо програму MiniTool Partition Wizard і дивимося: чи видно наш диск (програма, зазвичай, бачить все диски, підключені до ноутбука / ПК). На скріншоті нижче - підключений SSD накопичувач виділено жовтим кольором (2).

Важливо: перед процедурою закрийте всі інші програми (торренти, редактори, та ін.).

Якщо диск видно - натискайте кнопку "Migrate OS to SSD" (див. Стрілка 1 на скрині нижче).

Якщо диск не видно, ознайомтеся ось з цією статтею: //ocomp.info/pc-ne-vidit-vneshniy-hdd.html

Програма побачила SSD - починаємо міграцію MiniTool Partition Wizard

3) Налаштування перенесення // задаємо параметри в MiniTool Partition Wizard

Перше питання, яке задає програма: як переносити ОС Windows - тільки системний розділ з ОС, або всі розділи, тобто весь диск. Припускаю, що SSD накопичувач у вас менше за обсягом, ніж жорсткий диск - тому розумно перенести зараз тільки саму систему, а всі інші документи можете перенести після, вручну.

Рекомендую вибрати другий варіант (B) - тобто перенос тільки одного розділу з системою Windows (якщо так - зробіть вибір як на скрині нижче).

Копіюємо тільки системний диск з Windows (а не весь цілком) // MiniTool Partition Wizard

На наступному кроці програма просить вказати SSD накопичувач, куди будете переносити систему. Тут, в общем-то, без коментарів - просто виберіть диск і натисніть Next (тобто далі).

Вибираємо диск, куди буде клонувати систему // MiniTool Partition Wizard

У наступному кроці виберіть варіант "1. Fit partitions to entire disk" і натисніть далі (тобто заповнюємо повністю диск одним розділом, на якому і буде наша Windows / Найоптимальніший варіант).

Заповнюємо весь SSD: робимо один розділ з нашою системою

Далі MiniTool Partition Wizard нас попередить, що необхідно після буде поміняти налаштування BIOS - просто погодьтеся (забігаючи вперед скажу, що в більшості випадків, якщо ви вимкніть HDD і підключіть SSD - налаштовувати щось додатково в BIOS не потрібно).

Останнє попередження - просто погоджуємося

4) Копіювання (клонування) системного розділу диска

Після завдання всіх параметрів, щоб MiniTool Partition Wizard почала працювати - залишилося натиснути кнопку "Apply" (прийняти до виконання).

Натискаємо кнопку Apply (провести зміни)

Далі програма в останній раз порекомендує закрити інші програми, щоб уникнути зайвих помилок і конфліктів.

Початок роботи

Усе! Процес запущено.

Через деякий час, MiniTool Partition Wizard попросить перезавантажити комп'ютер - вибираємо варіант A - Restart Now (після перезавантаження ПК - завантажитися не основний Windows, а MiniTool Partition Wizard і продовжить виконання заданих операцій).

Необхідна перезавантаження комп'ютера

Після перезавантаження - побачите "чорне вікно": знизу вікна буде показана статистика по копіюванню. На розділ диска, розміром близько 50 ГБ у мене пішло близько 20 з невеликим хвилин. Коли дані будуть скопійовані, програма сама автоматично перезавантажить пристрій.

Програма продовжила копіювати файли з HDD на SSD

  ❸

Крок 3: установка SSD в ноутбук (ПК)

Тепер весь системний розділ жорсткого диска вже на SSD накопичувачі і пора встановити його в ноутбук ... При цій операції, до речі, потрібно акуратність і спокій - якщо випадково щось проллєте, будете тиснути силою, зачепите рукою, ноутбук може не включитися.

У більшості випадків, складного нічого немає і впорається будь-який, хто тримав у руках викрутку - розгляну всі дії по порядку (з фото).

Мабуть , винятком може бути той випадок - коли захисної кришки не виявиться, і для доступу до нутрощів ноутбука буде потрібно розібрати весь корпус. В цьому випадку, перш оціните свої сили ...

1) Відключення ноутбука від харчування, мишки, навушників та ін.

Перше, що необхідно зробити - це вимкнути ноутбук і від'єднати від нього всі кабелі: мишка, харчування, навушники та ін.

Після перевернути і від'єднати акумулятор (зазвичай, він кріпиться двома засувками, які потрібно просто зрушити. Фото типового ноутбука представлено нижче).

Засувки для того, щоб зняти акумулятор

2) Знімаємо захисну кришку

Після того, як харчування повністю відключено, переходимо до захисної кришки. Взагалі, конструкцій ноутбуків - десятки, і яка у вас - передбачити складно ...

Найчастіше завжди є захисна кришка, під якою знаходиться жорсткий диск і оперативна пам'ять (для швидкого доступу до них). У деяких випадках, захисна кришка дозволяє отримати доступ також до кулера і радіатора (як в моєму прикладі нижче).

Зазвичай, така кришка кріпиться декількома гвинтами: в моєму прикладі на фото нижче - їх два. Відкручуємо їх і знімаємо кришку.

Знімаємо захисну кришку

3) Знімаємо жорсткий диск

Жорсткий диск, зазвичай, кріпиться до санчат, а ті в свою чергу до корпусу пристрою. Для початку необхідно відкрутити гвинтики, які кріплять санчата до корпусу - і вийняти диск з SATA порту (просто нахиліть диск в сторону. На прикладі нижче - диск зсувається вліво).

Жорсткий диск в ноутбуці, як його зняти

Далі відкрутите гвинти, які кріплять диск до санчат. Далі поставте санчата до корпусу SSD накопичувача і аналогічно закріпіть їх гвинтами.

Знімаємо санчата з HDD і ставимо їх на SSD

Потім встановіть диск в "кишеню", де він був раніше, і закріпіть гвинтами. В принципі, на все про все - піде 5-10 хвилин (навіть, якщо у вас немає особливого досвіду).

SSD встановлений, ставимо захисну кришку, акумулятор і включаємо ноутбук

4) Установка захисної кришки, акумулятора

Далі вам залишиться поставити захисну кришку, акумулятор, підключити харчування та ін. - в загальному всі дії в зворотному порядку, щоб зібрати пристрій.

5) Включаємо ноутбук

Після включення пристрою - перше, що ви відзначите, це швидкість завантаження ОС Windows. Якщо раніше у вас ноутбук включався за 1-2 хвилини - стане за 15-20 сек. (Цифри, звичайно, приблизні, але різниця видна неозброєним оком)!

Нижче на скріншоті привожу приклад SSD накопичувача з перенесеної на нього ОС Windows 10. На всю операцію пішло близько 35-40 хвилин (з них ~ 25 хвилин - на копіювання 50 ГБ з HDD на SSD).

SSD встановлений // Цей комп'ютер

До речі , результати тестування швидкості диска лише підтверджують, що SSD накопичувач, в середньому раз в 5 швидше (збільшилася швидкість запису і читання даних з диска!).

? На допомогу!

Інструкція з тестування швидкості роботи диска.

БУЛО (скрін нижче)

Результати тесту з HDD (який стояв до цього) // CrystalDiskMark

СТАЛО

Результати тесту SSD-диска // CrystalDiskMark

6) Перенесення документів

Якщо вам потрібні ще якісь документи / файли з колишнього жорсткого диска (який ми вийняли з ноутбука) - Ви просто підключіть його також як SSD накопичувач за допомогою кабелю (боксу), який використовували в попередньому кроці (саме тому, я рекомендував купити такий кабель - завдяки йому ви зможете підключати до ноутбука будь-які інші жорсткі диски).

В общем-то, далі вже звичайна робота-рутина, з якої впораєтеся і без моїх інструкцій ...

*

PS

З приводу оптимізації системи під SSD накопичувач

Якщо у вас сучасна ОС Windows 8/10 - то нічого оптимізувати додатково (в принципі) не потрібно. Якщо є бажання трохи прискорити систему - можна спробувати скористатися ? спец. утилітою для автоматичної оптимізації.

*

На сім все, вдалого перенесення!

?

Перша публікація: 08.12.2017

Коригування: 10.02.2020