Як дізнатися температуру процесора, відеокарти і жорсткого диска, що вважається нормою? Способи зниження температури компонентів комп'ютера / ноутбука

Питання від користувача

Добрий день. 

Підкажіть, як можна дізнатися температуру процесора ноутбука?

Справа в тому, що коли я граю - збоку, з часом, починає виходити дуже гаряче повітря, навіть ліва рука пітніє (а якщо її покласти навпроти виходу цього повітря - то через 10-15 сек. Рука не терпить).

При цьому, до речі, чутно, як гуде вентилятор (якщо не грати в ігри - то його ледь чутно).

Ноутбук працює як належить, але ось температура нагріву мене бентежить. Як би не згорів ...

Доброго дня!

Взагалі, на температуру слід звертати увагу при підозрілу поведінку комп'ютера (ноутбука), наприклад, він автоматично сам вимикається, перезавантажується, у вас починають закриватися гри і частина програм, з'являються сильні гальма після деякого часу роботи, сильний шум кольорів і вихід гарячого повітря (це чітко можна помітити у ноутбуків, як це зробили Ви).

Щодо того, що процесор може згоріти - невелика ймовірність цього, звичайно, є, але сучасний комп'ютер (з сучасним процесором) просто вимкнеться при досягненні певної температури.

У цій статті приведу кілька способів, як можна дізнатися температуру основних компонентів ПК / ноутбука (процесора, відеокарти, жорсткого диска, мат. Плати), а також розберу все найпопулярніші питання, щодо температури і перегріву. І так ...

*

Визначення температури основних компонентів ПК

? Спосіб №1: за допомогою утиліти HWiNFO

Офіційний сайт: //www.hwinfo.com/

Відмінна безкоштовна утиліта для моніторингу за температурою всіх основних компонентів комп'ютера, перегляду характеристик встановленого заліза. Підтримується всіма популярними версіями Windows на сьогоднішній день, є портативні версії не потребують встановлення.

Щоб подивитися свідчення: запустіть утиліту і в меню виберіть кнопку "Sensors" (на ній тематична картинка з градусником).

Sensors

Власне, тепер можна вести моніторинг температури, причому, не тільки поточної   (Current, см. Скрін нижче) , але і максимальною (Maximum) і мінімальної (Minimum). Середня температура позначається як Average. Зручно, що й казати!

HWiNFO64

Плюси : утиліта безкоштовна, показує поточну температуру, максимальні і мінімальні значення в певному часовому інтервалі (зручно при тестуванні системи).

Мінуси : трохи незручно дістатися до показників, плюс їх велика кількість може збити з пантелику початківця користувача.

*

? Спосіб №2: за допомогою утиліти AIDA64

Офіційний сайт: //www.aida64.com/downloads

Плюси : найшвидший і простий спосіб дізнатися температуру. Утиліта підтримує російську мову, результати наочно представлені в табличці (скрін нижче).

Мінуси : утиліта платна (у безкоштовній показуватися буде в повному обсязі значення), не можна дивитися макс. і хв. значення.

Примітка: щоб дізнатися температуру в AIDA64 - встановіть і запустіть утиліту, потім відкрийте вкладку "Комп'ютер / Датчики" . Через деякий час (до 5-10 сек.), Програма отримає показники датчиків і представить їх вам в зручній табличці.

На скріншоті представлена ​​температура: ЦП (48 ° C), Відкрите (43 ° C), Жорсткого диска (35 ° C).

*

? Спосіб №3: за допомогою утиліти Speccy

Офіційний сайт: //www.piriform.com/speccy

Плюси : утиліта безкоштовна, в ній наочно представлені результати, працює швидко. Від користувача потрібно тільки запустити її - на першому ж екрані побачите температуру (приклад нижче).

Мінуси : не можна подивитися температуру до деяких компонентів. Показує тільки поточну температуру.

Speccy - поточні температури процесора (CPU), Відкрите (Graphics), жорсткого диска (HDD, Storage)

*

? Спосіб №4: подивитися t-ру в BIOS (UEFI)

Плюси : не потрібно нічого встановлювати і скачувати. Можна подивитися температуру, навіть якщо не завантажується Windows.

Мінуси : показує тільки поточну температуру. Щоб побачити значення - необхідно перезавантажити ноутбук / комп'ютер, а за цей час, як правило, значення температури зміниться (тобто результати не будуть точні). Може викликати утруднення у початківців користувачів - потрібні дані не показуються в деяких версіях BIOS.

? На допомогу! 

Якщо ви не знаєте, як увійти в BIOS - рекомендую вам ознайомитися ось з цією статтею.

Температура процесора 31 гр. за Цельсієм

*

Яка температура вважається нормальною

Скільки людей стільки й думок!

Взагалі, дуже багато залежить від моделі вашого пристрою, того ж ЦП, наприклад (часом, різниця може доходити до десятків градусів).

Крім того, у кожного фахівця (досвідченого користувача) свою думку і суперечок щодо цього - виникає безліч. Тому, все що написано нижче, це чисто моя суб'єктивна думка, засноване на своєму особистому досвіді.

Важливо!

У будь-якому випадку, рекомендую наступне: дізнаєтеся про те, що у вас за обладнання (посилання вище на потрібні утиліти приводив, можна використовувати ту ж AIDA64, або Speccy), потім йдете на офіційний сайт пристрої - і дивіться рекомендовані температури роботи виробником!

для процесора

? На допомогу!  Температура процесора Intel: як її дізнатися; яку вважати нормальною, а яку перегрівом.

Якщо говорити в загальному, то можна виділити наступні кордону.

Нормальною температурою для процесора вважаю температуру в діапазоні 30-45 ° C без навантаження, і до 55-60 ° C при сильному завантаженні (гри, кодування відео, графіки та ін.).

При підвищенні температури вище 60 ° C  - рекомендую дуже уважно придивитися за максимальними значеннями нагріву. Справа в тому, що приблизно при цій позначці (вище 65 ° C) можуть початися проблеми з гальмами - процесор починає повільніше працювати, щоб знизити температуру (троттлінг - пропуск тактів) .

Що стосується ноутбуків : то деякі моделі розраховані на нагрів до 70-85 ° C при навантаженні (ігрові). Незважаючи на те, що це допускається виробником, особисто я не вважаю це нормальним явищем, і рекомендую в цьому випадку використовувати охолоджуючі підставки.

Для прикладу, нижче приведу температури для процесорів Intel Core i3, i5 і i7 Skylake, Ivy Bridge, Sandy Bridge, Haswell (які найбільш популярні сьогодні на ринку):

  1. 30-40 ° C - нормальна температура при несильним навантаженні: працює браузер, який-небудь блокнот, програвач музики;
  2. 40-60 ° C  - нормальна температура в режимі навантаження: запущена гра, кодування відео, архівування файлів і т.д .;
  3. до 70 ° C-85 ° C - максимальний робочий значення температури, що допускається Intel.

Якщо у вас температура доходить до граничних величин (а тим більше, якщо переходить їх) - рекомендую ознайомитися з порадами щодо зниження температури, даних нижче в статті.

для відеокарти

? На допомогу!  Температура відеокарти: як її дізнатися, допустимі і критичні значення t-ри.

Тут все складніше ... Справа в тому, що дуже велике значення має що у вас за відеокарта: що за модель, який тип охолодження встановлений, для чого вона призначена.

Якщо брати в середньому , то в просте відеокарта не повинна грітися вище 35-40 ° C (градусів Цельсія). Під навантаженням - до  50-60 ° C (для деяких старих відеокарт - така температура може бути вже критичною!).

Якщо температура в навантаженні, наприклад, коли грі, йде за 70 ° C   - можливо є дефект радіатора, проблема з кольором, або як варіант - погано нанесена термопаста.

Що стосується відеокарт для ноутбуків, то значення можуть бути трохи вище, приблизно на 5-10 ° C.

Багато досвідчені користувачі можуть заперечити мені, що сучасні чіпи відеокарт (наприклад, NVidia GTX) тримають температуру до 105 ° C - але це критична температура, після якої комп'ютер або зависне, або вимкнеться (спрацює захист).

До речі, додам, що при постійній навантажувальної температурі понад 75 ° C - термін роботи вашої відеокарти істотно знижується!

Для жорсткого диска

? На допомогу!  Температура жорсткого диска: підкажіть, що робити, HDD нагрівається до 49-54 ° C.

Перше, що хочу сказати, що для жорсткого диска погано, як сильно висока температура, так і низька.

Справа в тому, що жорсткий диск - це механічний пристрій, а при підвищенні температури - відбувається розширення матеріалів (при низькій - звуження), що вкрай небажано для роботи такого високоточного пристрою.

Якщо брати в цілому, то для дисків я б виділив кілька діапазонів:

  1. Нормальний: 28-40 ° C . Найпростіший діапазон температур, який найчастіше і вказують всі виробники дисків (плюс-мінус пару градусів). Якщо проблем з циркуляцією повітря всередині пристрою немає, і жорсткий диск не варто занадто близько до інших джерел тепла - то в більшості випадків ніяк спеціально його і охолоджувати непотрібно, температура і так буде в нормі (не беру до уваги виняткові випадки).
  2. Підвищений: 42-52 ° C . Якщо температура перевищила 45 ° C - є привід перевірити систему охолодження: вентиляційні отвори, роботу кольорів. Якщо температура піднялася в літній жаркий час і не перевищила 50 ° C  - то в принципі, сильних приводів для занепокоєння немає.
  3. Критичний: вище 55 ° C . Якщо температура перевалила за 50 ° C - то використовувати постійно диск в такому діапазоні можна, довго він не прослужить (в будь-якому випадку, термін його служби сильно падає). В першу чергу рекомендую: почистити систему охолодження від пилу, встановити диск подалі від інших пристроїв, поставити додатковий кулер.
  4. Низький: нижче 20 ° C . Взагалі, якщо ви спеціально НЕ переслідуєте мета знизити температуру HDD нижче 20 ° C  - то домогтися цього в звичайному опалювальному житловому приміщенні зі звичайним комп'ютером / ноутбуком - практично неможливо! Тому, давати тут якісь рекомендації - зайве ...

*

Як знизити температуру

Мої скромні рекомендації

Найчастіше питання гостро з температурою варто в літній жаркий час, коли температура за вікном піднімається до 35-40 ° C (а в деяких областях нашої країни часом і вище!). Якщо в кімнаті з ПК немає кондиціонера - то спека діє не тільки на Вас, але і на компоненти комп'ютера (особливо при великому навантаженні).

І так, що можна зробити, щоб знизити температуру ... ?

1) Почистити комп'ютер / ноутбук від пилу

Мабуть, це перше з чого слід почати. Система охолодження часто не справляється через те, що вентиляційні отвори забиті пилом і через неї погано виходить гаряче повітря. Через порушується циркуляція повітря - температура всередині корпусу зростає.

? На допомогу!

1) Про те, як почистити комп'ютер (системний блок, клавіатуру, екран) від пилу.

2) Як почистити ноутбук від пилу - самостійно в домашніх умовах.

2) Термопаста 

Якщо перегрів пов'язаний з процесором, відеокартою - не зайвим буде змінити термопасту. Якщо самі не знаєте - краще не експериментуйте і скористайтеся послугами якого-небудь сервісу.

3) Сонце

По можливості потрібно прибрати комп'ютер / ноутбук від прямих сонячних променів (можна повісити щільні штори, або пересунути пристрій подалі від вікна). Також непогано щоб приміщення провітрювати. Ідеально, якщо є кондиціонер ☝.

4) Дідівський спосіб (з вентилятором)

Якщо у вас є звичайний вентилятор - то можна відкрити бічну кришку системного блоку і поставити навпроти нього вентилятор. Таким чином, можна істотно знизити температуру всіх компонентів системного блоку.

5) Для ноутбука

Якщо питання перегріву стосується ноутбука - то для нього є спеціальні підставки з кулерами. Використавши таку підставку, вдається знизити температуру до 5-10 ° C.

? На допомогу!  Гріється ноутбук: що робити? Температура весь час висока: 85 ° C +

Примітка: при покупці такої підставки зверніть увагу, що деякі з них досить сильно шумлять. У магазині при покупці - чутно, як вона працює далеко не завжди (відволікають сторонні шуми: музика, розмови і ін.).

підставка для ноутбука з охолодженням

6) Ще один момент, який стосується ноутбуків.

Часто користувачі беруть з собою ноутбук і кладуть його на ліжко, диван і ін. Справа в тому, що поверхня того ж дивана не рівна і не тверда, а через це вентиляційні отвори часто перекриваються тканиною меблів. В наслідок чого, вентиляція всередині корпусу пристрою порушується, і температура зростає.

Посил цього простий: ноутбук потрібно використовувати на рівних, сухих, твердих і стійких поверхнях.

7) Щодо жорстких дисків

Часто багато користувачів, у кого кілька жорстких дисків, встановлюють їх в системний блок занадто близько один до одного. В результаті один диск нагріває інший. Кращий варіант - поставити їх якомога далі один від одного, або встановити невеликий додатковий кулер, який буде розганяти тепле повітря між ними.

Розташування дисків в системному блоці

8) Кулери

До речі, зверніть увагу на те, як працюють кулери (вентилятори). У деяких випадках, є сенс замінити їх на більш потужні (справні).

Також є сенс спробувати збільшити швидкість обертання кулерів, які не справляються з температурою (якщо вони не працюють на максимумі своїх можливостей). Про те, як це зробити, див. В одній з моїх статей, посилання на неї нижче.

? На допомогу!

Як налаштувати швидкість обертання вентиляторів (кулерів)

9) Про те, як ще можна знизити температуру ЦП (оновлення від 05.07.2019)

Якщо ви застосували всі перераховані вище поради і температура все одно залишається досить високою, можна спробувати відключити Turbo Boost і провести Undervolting (зниження напруги) ЦП.

За рахунок цього вдається домогтися досить значного зниження температури процесора, іноді до 20-25 ° С (дуже помітно на ігрових ноутбуках, ПК). Про те, як це зробити, див. Замітку нижче.

? На допомогу!

Як знизити температуру процесора за рахунок тонких налаштувань (до 20 ° C): відключення Turbo Boost, Undervolting (для процесорів Intel)

*

На цьому у мене все, на шляху успішної роботи і нормальної температури!

За доповнення по темі - заздалегідь дякую.

Good Luck!

?

Перша публікація статті: 05.07.2017

Коригування: 5.01.2020