Як відформатувати флешку (FAT32, exFAT, NTFS)

Доброго часу доби!

Досить-таки часто при роботі за комп'ютером (ноутбуком) доводиться стикатися з операцією форматування дисків, флешок і інших накопичувачів.

Наприклад, для видалення з них всіх даних, при різних збоях і помилках, для зміни файлової системи і ін. Річ у сьогоднішній статті піде про флешках ...

Мушу зауважити, що далеко не завжди вдається без проблем відформатувати флеш-накопичувач першим же ліпшому способом. Саме тому, вирішив накидати замітку з декількома варіантами форматування (думаю стане в нагоді всім, у кого не виходить зробити дану операцію, або хто ніяк не може визначитися з файлової системою).

І так ...

? Доповнення!

Якщо при форматуванні або при спробі копіювання файлів на флешку ви бачите помилку, що накопичувач призначений лише для читання, рекомендую ознайомитися ось з цим матеріалом.

Важливо!

Форматування знищить всі дані на накопичувачі. Якщо на флешці є потрібні файли - скопіюйте їх заздалегідь на відмінні носії (зробіть бекап).

*

Способи форматування флеш-накопичувачів

Про вибір файлової системи і розмір кластера

При форматуванні накопичувача (будь-яким із способів) необхідно вказувати файлову систему , розмір кластера і назва томи. І якщо вказати назву складнощів не викликає, то ось з іншим у багатьох виникають питання ... ?

Взагалі, на сьогоднішній день найбільш часто використовуються наступні файлові системи:

  • ? FAT32  - найстаріша файлова система, яку підтримують практично всі пристрої (навіть різні ігрові приставки!). Більшість флешок за замовчуванням відформатоване в цій файлової системи. У неї є один істотний недолік: на неї не можна записувати файли, розмір яких більше 4 ГБ!
  • ? NTFS  - більш сучасна файлова система, підтримувана ОС Windows XP і вище (на Mac OS X тільки читається, на Linux - є дистрибутиви, що підтримують тільки читання, є ті, які і запис, і читання). Розмір файлів - без обмежень.

    Що стосується різних приставок і пристроїв - то NTFS підтримується далеко не всіма (наприклад, Xbox 360 або Sony Play Station не підтримують її). Взагалі, NTFS більше підходить для дисків (ніж для флешок), які будуть використовуватися в Windows.

  • ? exFAT (або FAT64) - спеціально-розроблена файлова система для флеш-накопичувачів. Підтримує файли, розмір яких більше 4 ГБ, розмір розділу диска не обмежений.

    До речі, exFAT має одне ключове перевага: вона менше перезаписує один і той же сектор в процесі роботи, що відбивається на терміні служби накопичувачів (тобто флешка з exFAT повинна пропрацювати довше, ніж з NTFS). Саме тому, для флешок переважно використовувати exFAT, ніж NTFS.

*

? Висновки

Якщо ви хочете максимальну сумісність і плануєте підключати флешку до приставок або старим ПК - вибирайте FAT32 (правда, ви будете обмежені розміром файлу в 4 ГБ).

В інших випадках краще вибрати exFAT (проте, відзначу, що деякі телевізори, наприклад, не можуть прочитати цю файлову систему і саме заради них доводиться вибирати NTFS).

*

Що щодо розміру кластера (або її ще називають одиницею розподілу)

Цей параметр відповідає за те, скільки флешка буде виділяти місце під один файл. Наприклад, якщо розмір кластера стандартний в 64 КБ, а ваш файл важить 50 КБ - то він займе місце на флешці в 64 КБ!

Якщо ви збираєтеся зберігати на флешці багато дрібних файлів - вибирайте мінімальний розмір кластера. Правда, в цьому випадку швидкість роботи накопичувача буде нижче!

Більшості користувачів, на мій погляд, можна не звертати увагу на цю настройку, оптимально залишити значення за замовчуванням .

*

Спосіб №1 - через «Цей комп'ютер» (провідник)

  1. Підключаємо флешку до USB порту комп'ютера / ноутбука;

    Підключаємо флешку до USB порту

  2. Заходимо в провідник (поєднання кнопок Win + E) і відкриваємо "Цей комп'ютер" в меню зліва. Ви повинні побачити в списку пристроїв свій накопичувач. Якщо його немає - переходьте до наступного способу форматування.

    Цей комп'ютер - флешка підключена

  3. Далі клацніть правою кнопкою мишки на флешці і в меню оберіть пункт "Форматувати ..." (див. Скріншот нижче ?);

    Форматувати флеш-накопичувач

  4. Після постане вікно, в якому потрібно вибрати файлову систему і вказати одиницю розподілу (розмір кластера). Про те, що і в яких випадках вибирати - розповідав трохи вище в статті. До речі, Windows вас попередить про те, що при форматуванні будуть знищені всі дані на носії.

    Вибір файлової системи і одиниці розподілу

  5. Власне, після чого отримаєте чисту флешку, на яку можна перенести необхідні файли ...

    Чистий флешка ...

*

Спосіб №2 - через управління дисками

Далеко не завжди і не всі носії видно в "Цьому комп'ютері / Моєму комп'ютері". Це може бути через конфлікт букв дисків, якщо флешка не відформатовано взагалі, при збої файлової системи і ряді інших випадків.

Природно, якщо ви її не бачите в "Моєму комп'ютері"  - то і відформатувати цим способом не вийде ...

Однак, в Windows є спеціальний інструмент - ?  управління дисками . Він відображає всі накопичувачі, підключені до системи (навіть ті, з якими є проблеми).

Універсальний спосіб відкрити ?  управління дисками :

  1. натиснути поєднання клавіш Win + R (має з'явитися вікно "Виконати" в кутку екрану);
  2. потім ввести команду diskmgmt.msc і натиснути Enter.

*

Також, управління дисками можна відкрити, якщо зайти ? в панель управління Windows і скористатися пошуком.

*

В управлінні дисками будуть представлені всі диски, флешки, тощо. Носії, які бачить ваш комп'ютер. Просто виділіть потрібний накопичувач зі списку, клацніть по ньому правою кнопкою мишки і виберіть в меню "Форматувати ..." .

Управління дисками - форматувати накопичувач

Далі постане класичне вікно з введенням мітки томи, розміру кластера і файлової системи. Вказуєте необхідні параметри і тиснете OK. Власне, завдання виконано ...

Мітка тому, файлова система, розмір кластера

*

Спосіб №3 - через командний рядок

У деяких випадках, наприклад, коли провідник зависає або з'являється помилка "не вдалося завершити форматування"  - доводиться вдаватися до роботи з ? командним рядком (примітка: за допомогою неї також можна здійснити форматування накопичувачів).

*

Важливо! Будьте уважні, всі дії виконуйте покроково, як написано нижче.

*

Покажу все на особистому прикладі.

Для початку необхідно запустити ? командний рядок від імені адміністратора.

Щоб це зробити, відкрийте диспетчер задач (поєднання кнопок Ctrl + Alt + Del або Ctrl + Shift + Esc), потім натисніть "Файл / нове завдання" і впишіть команду CMD , не забувши поставити прапорець "Створити задачу з правами адміністратора" (як на прикладі нижче ?).

Запуск CMD з правами адміністратора

Далі має відкритися "чорне" вікно командного рядка. Розпишу все команди по порядку (див. Пояснювальний скрін нижче ?):

  1. спочатку необхідно дізнатися букву флешки (якщо не підключили флешку до USB порту - підключайте!). Для цього вводимо команду diskpart і тиснемо Enter.
  2. далі вводимо команду list volume і тиснемо Enter (зверніть увагу, що в списку накопичувачів ви повинні побачити букву вашої флешки! В моєму випадку буква "E" , виділена жовтим);
  3. потім, щоб закрити diskpart, введіть команду exit і натисніть Enter;
  4. для форматування використовуйте команду format E: / FS: exFAT / Q / V: fleska (де "E" - буква вашої флешки; FS: exFAT - файлова система (для NTFS - введіть FS: NTFS); V: fleska - назва флешки, може бути будь-яким (наприклад, V: mydisk).

Робота в командному рядку

Власне, після введення останньої команди повинен запуститися процес форматування. Тільки будьте акуратніше і не переплутайте букву диска - багато операцій в командному рядку не вимагають підтвердження! ?

*

Спосіб №4 - за допомогою «низкоуровневого» форматування

Є одна універсальна утиліта, здатна здійснити форматування накопичувача, не звертаючи уваги на провідник і помилки в Windows (працює з пристроєм безпосередньо *). Йдеться про  HDD LLF Low Level Format Tool (? посилання на сайт розробника).

Утиліта ця підходить як для роботи зі звичайними USB-флешками, так і SD-картами, зовнішніми дисками та ін.

У мене на скріншоті нижче (?) показано, як в ній можна відформатувати накопичувач. Для своєї флешки - вам потрібно буде зробити аналогічно.

Низькорівневе форматування флеш-накопичувача в HDD LLF Low Level Format Tool

Важливий момент: після такого "низькорівневого" форматування - вам буде потрібно зробити високорівневе (наприклад, як в способі 1, 2).

*

Спосіб №5 - за допомогою спеціальних утиліт (прошивка флешки)

Якщо всі інші способи не увінчалися успіхом, швидше за все, з вашої флешкою ​​щось не так: збій файлової системи (наприклад, вона може позначатися, як RAW); зараження вірусами, блокуючими роботу з накопичувачем, та інше.

У цьому випадку необхідно використовувати спеціальні утиліти (для так званої перепрошивки флешки). Причому, хочу зауважити, що в більшості випадків для кожної моделі флешки потрібна буде своя утиліта (використання сторонньої може пошкодити її назовсім)!

Нижче наведу кілька посилань на свої статті, вони допоможуть вам виконати цю операцію!

? На допомогу!

1) Про те, як знайти спеціальну утиліту і провести форматування навіть напів-убитих флешок (які не видно і зависають при зверненні до них), вам розповість ось ця стаття.

2) Ще кілька порад, що можна зробити, якщо не форматується флешка, приведено в цій статті.

*

Додатки по темі - будуть до речі!

На цьому поки все, всього доброго!

?

Перша публікація: 14.03.2018

Коригування: 29.09.2020