Чому не включається комп'ютер: причини і рішення

Доброго дня!

Ну що ж, відразу з місця в кар'єр ?! ?

Взагалі, сьогоднішню проблему можна глобально розділити на дві складові:

 • апаратні несправності (тобто у вас, наприклад, став непридатним блок живлення);
 • програмні помилки (наприклад, щось трапилося з системними файлами Windows, і вона тепер не вантажиться).

Оскільки багато користувачів часто плутають ці "тонкі" моменти, цю статтю я почну з симптомів (прямо як доктор ?).

*

Симптоми проблем з залізом (харчуванням):

 1. при натисканні на кнопку включення - абсолютно нічого не відбувається (тобто "мертва" тиша, в ПК нічого не шумить, не блимає, на екрані нічого немає і ін.);
 2. після включення ПК - він разу ж вимикається (через 2-3 сек.);
 3. чутні якісь писки з системного блоку, на екрані нічого не відображається;
 4. комп'ютер начебто гуде кулерами, але на екрані горить тільки "No Signal".

*

Якщо ж у вас комп'ютер стартує, а потім при завантаженні Windows з'являється помилка (або відразу після неї) - то, швидше за все, проблема носить програмний характер.

Спробуйте в цьому випадку, для початку, ? відновити завантажувач Windows (часто допомагає вирішити проблему). Зверніть також увагу на найпопулярніші причини, через які ? Windows не завантажується.

*

У цій статті постараюся дати "покрокові" рекомендації з діагностики та усунення апаратних проблем (тобто першої складової ...).

І так, тепер ближче до справи ...

*

Ремарка! 

Якщо у вас проблема не з класичним ПК, а з ноутбуком - то порекомендую також ось цю статтю.

*

Що робити, якщо не включається комп'ютер (основні причини)

КРОК 1: перевірка харчування, вимикачів

Перша рекомендація досить стандартна: перевірте, чи не відключили електрику, чи включений мережевий фільтр (горить світлодіод на ньому, см. Фото нижче), щільно підключено і т.д.

Мережевий фільтр включений

Крім цього , також перевірте тумблер (вимикач) на блоці живлення комп'ютера (для багатьох користувачів його наявність - це ціле відкриття!). Знаходиться він, зазвичай, на задній стінці системного блоку, поряд з гніздом для підключення кабелю живлення.

До речі, його часто можна випадково перемкнути при переміщенні системного блоку.

Вимикач на блоці живлення ПК

*

КРОК 2: перевірте підключення монітора

Далі перевірте, чи щільно бачить в гнізді кабель для підключення монітора (особливо, якщо сам ПК начебто шумить після включення, але на екрані нічого немає, або з'являється повідомлення "No Signal").

Монітор з VGA і DVI інтерфейсами

Також дуже рекомендую зробити наступне:

 1. якщо у вас на комп'ютері 2 відеокарти - підключіть монітор до іншого мапі;
 2. якщо є можливість підключити монітор до відмінного інтерфейсу - спробуйте! (Наприклад, у вас монітор підключений по DVI, але є можливість також задіяти HDMI; докладніше про роз'єми для підключення моніторів)
 3. перевірте працездатність самого монітора. Для цього достатньо підключити його, наприклад, до ноутбука (як це зробити).

*

КРОК 3: якщо чути якісь писки з системного блоку

Майже в кожному системному блоці встановлений невеликий спікер . Призначений він для відтворення найпростіших звуків (старі ігри, до речі, звук подавали на нього).

Зараз використовується виключно для того, щоб повідомити користувачеві про будь-якої несправності (погодьтеся, не всі ж помилки можна вивести на екран).

Варіантів "Піщаний" досить-таки багато: починаються від простого довгого писку, і закінчуються комбінаціями з довгих і коротких. Причому, в залежності від версії БІОС - означати вони можуть різні речі.

? На допомогу!

«1 довгий, 2 коротких» - що за звуки з комп'ютера при включенні? Сигнали BIOS: таблиці

*

Звичайно, допомогти безпосередньо ці сигнали нам не зможуть, але діагноз з ними поставити можна (хоча б буде зрозуміло, де шукати несправність!). Дуже може допомогти, якщо у вас є в наявності якісь запасні комплектуючі, які ви можете самостійно встановити на ПК.

Приклади (для Award BIOS):

 1.  безперервний сигнал (просто довгий писк без пауз) - проблема з блоком живлення;
 2. 1 довгий і 1 короткий сигнали - проблема з ОЗУ;
 3. 1 довгий і 2 коротких сигналу - проблема з відеокартою;
 4. 3 довгих сигналу - несправність контролера клавіатури, і т.д.

Дізнатися свою версію BIOS ви можете в документації, яка йшла разом з ПК (втім, там повинна бути і розшифровка "писків").

Award BIOS

Важливо!

Якщо комп'ютер у вас новий і він ще на гарантії - далі нічого не робіть!

Якщо ви відкриєте кришку системного блоку - можете отримати відмову в гарантійному обслуговуванні ...

*

КРОК 4: чистка ПК від пилу, перевірка планок ОЗУ

Далі я б порекомендував відкрити системний блок і почистити його від пилу (? про те, як це зробити).

До речі, якщо ваш ПК після тривалої роботи різко вимкнувся (а потім після включення він знову вимкнулося) - це симптом перегріву.

Справа в тому, що в сучасних комп'ютерах двоконтурна система захисту від перегріву: коли температура процесора доходить до критичної позначки - він вимикається (і поки не охолоне - ви його не включите). Про перегрів процесорів Intel

*

Після зверніть увагу на планки оперативної пам'яті. Бажано їх вийняти з слотів, і почистити контакти гумкою (див. Фото нижче. Ворсинки найкраще змахнути пензликом).

Чистка планок ОЗУ

Після чого спробуйте взяти тільки одну планку ОЗУ і вставити її в слот (рада для тих, у кого 2 або більше планки ОЗУ). Якщо у вас одна планка - вставте її в інший слот.

Спробуйте включити ПК і перевірте його роботу. Якщо комп'ютер завантажився, цілком можливо, що у вас проблема з однією з планок ОЗУ, рекомендую прогнати їх спец. утилітою (? тобто провести тест).

*

КРОК 5: скиньте настройки БІОС

У деяких випадках комп'ютер може не завантажуватися через збилися налаштувань БІОС (правда, якщо причина пов'язана з цим, то після включення ПК - він все-таки повинен подавати якісь "ознаки" життя).

Якщо у вас не виходить класичними способами скинути БІОС, спробуйте відключити ПК повністю від електрики і знайти на материнській платі невелику батарейку (у формі таблетки, см. Фото нижче ?). Її необхідно вийняти на 10-15 хв. (Для надійності почекайте трохи більше).

Батарейка на материнській платі

Далі поставте її на місце і спробуйте включити комп'ютер. Налаштування БІОС повинні бути скинуті.

? Доповнення!

На деяких материнських платах батарейка може бути незнімної. В цьому випадку, подивіться, чи немає поруч з нею перемички для скидання (приклад на фото нижче).

перемичка для скидання БІОС

*

КРОК 6: спробуйте відключити всі периферійні пристрої

Взагалі, для завантаження і роботи комп'ютера необхідні тільки: материнська плата, ОЗУ, процесор, відеокарта, блок живлення. Спробуйте відключити від материнської плати всі, що тільки можливо: принтери, сканери, мишки, тюнери, аудіо-карту і т.д., залишивши тільки основу ...

Якщо комп'ютер увімкнеться, спробуйте після підключати по одній платі, кожен раз перевіряючи (включиться чи ПК після підключення чергового пристрою). Таким методом виключення можна знайти причину ...

З досвіду можу порадити в першу чергу звертати увагу на різні медіа-пристрої: тюнери, аудіо-карти, USB-хаби, модеми.

*

КРОК 7: перевірте стан конденсаторів

Огляньте конденсатори на материнській платі, відеокарти, блоці живлення (як вони виглядають - см. На фото нижче, у вигляді невеликого барила ?).

Особливу увагу потрібно звернути на верхню частину конденсатора: в ідеалі вона повинна бути плоскою. Але з часом деякі конденсатори можуть роздутися (верхня частина стане опуклою, см. Конденсатори, відмічені червоним, на фото нижче).

роздувся конденсатори

Якщо такі конденсатори будуть знайдені, слід:

 1. або замінити плату на нову;
 2. або здати комп'ютер в ремонт;
 3. або спробувати знайти такий же конденсатор (див. маркування на ньому), і самостійно впаяти новий (якщо у вас є досвід пайки - то це робиться досить просто).

*

КРОК 8: якщо не включається ПК, зібраний самостійно

 1. перевірте як підключений шлейф харчування на мат. плату (24 pin). Нерідко, багато хто вперше збираючи системний блок, не до кінця фіксують його.

  Зафіксований 24 pin роз'єм (харчування на мат. Плату)

 2. Після, також зверніть увагу на шлейф підключення живлення процесора (він йде або 4-pin або 8-pin);

  4pin роз'єм

 3. Не зайвим також перевірити підключення "Power SW" (кнопка включення ПК); "Reset SW" (кнопка перезавантаження); "Power LED" (світлодіоди на корпусі ПК, які сигналізують про те, що він включений); "DDLED" (індикатор завантаження жорсткого диска).

  reset sw

 4. упевніться, що ЦП відповідає материнській платі, ОЗУ. Нерідко, багато "заплутуються" і підбирають не ті комплектуючі (наприклад, не відповідають по частоті). До речі, зараз досить просто зібрати системний блок під свої вимоги за допомогою спец. конструкторів (сумісність вони оцінюють самостійно!);
 5. якщо ви вибрали занадто продуктивні комплектуючі, а на блоці живлення заощадили - то можливо, що він просто не справляється з поточною навантаженням;
 6. не зайвим також буде зняти процесор і перевірити стан його ніжок (дуже часто починаючі користувачі гнуть їх при необережному поводженні).

*

КРОК 9: похід сервіс або заміна комплектуючих

Якщо ви знайшли причину несправності (наприклад, комп'ютер подав вам звуковий сигнал, що проблема з ОЗУ) - то можна спробувати замінити плашку пам'яті на іншу (якщо у вас є оні, або замовити в ? китайському онлайн-магазині).

Взагалі, послідовність заміни комплектуючих наступна:

 • ОЗУ і блок живлення;
 • відеокарта;
 • ЦП (процесор);
 • материнська плата;

Тобто починати пошук несправності і заміну комплектуючих (на аналогічні робочі) для діагностики починають з ОЗУ, потім переходять до блоку живлення і т.д.

*

Якщо комплектуючих у вас немає (або причина несправності неясна) - ПК краще віднести в сервіс ...

*

Додатки по темі - вітаються!

Вдалої роботи!

?

Перша публікація: 30.10.2018

Коригування: 10.10.2020