Як скинути настройки BIOS (+ скидання пароля) на ноутбуці і ПК
питання користувача
Добрий день.
Підкажіть, зіткнувся з проблемою. Загалом, хотів перевстановити Windows, зайшов в налаштування BIOS, поміняв їх. А тепер мій комп'ютер на завантажується: не можу ні нову систему встановити, ні стару завантажити.
Як тепер повернути настройки в BIOS на заводські, як їх скинути?
Доброго часу доби.
З таким запитанням не рідкість, досить часто вже не досвідчені користувачі, змінивши будь-які параметри в BIOS стикаються з "проблемною" роботою ПК, і необхідністю повернути все до попереднього стану.
У деяких випадках скинути настройки до заводських - досить просто, в інших (коли, наприклад, встановлено пароль на вхід в BIOS / UEFI) - зробити це дуже важко!
У цій статті постараюся розглянути кілька типових випадків для вирішення подібної проблеми ...
? Взагалі, скидати настройки BIOS, найчастіше, доводиться у випадках:
- якщо комп'ютер перестав стабільно працювати, і характер причини не ясний;
- якщо ви не можете увійти в BIOS, так як він просить ввести пароль супер-адміністратора;
- якщо ОС Windows не завантажується (часто буває після настройки черзі завантаження);
- якщо ви займалися розгоном процесора, і хочете повернути частоти на оптимальні та безпечні.
*
Способи скидання налаштувань BIOS / UEFI до заводських
C допомогою меню самого BIOS (Load Defaults)
Найпростіший і швидкий спосіб скидання налаштувань BIOS - це скористатися спеціальним меню в настройках, зазвичай воно називається, як "Load Defaults" .
Меню це є абсолютно у всіх версіях BIOS, найчастіше в розділі Exit . Розгляну, як це робиться кроків ... ?
Спочатку необхідно увійти в BIOS
Зазвичай, кнопку для входу в меню BIOS пишуть при включенні комп'ютера / ноутбука (спробуйте перезавантажити свій комп'ютер, щоб побачити перший екран вітання).
Найчастіше - це якась кнопка з: F2 , F10 , Esc , Del (99% пристроїв підтримують саме ці клавіші).
Press Del to run SETUP / приклад екрану вітання (кнопка Del - для входу в BIOS)
? На допомогу!
1) Можливо вам знадобиться моя стаття з кнопками для входу в BIOS і Boot Menu у різних виробників ПК і ноутбуків.
2) Інструкція про те, як увійти в BIOS.
? До речі!
Кнопки для входу в настройки BIOS, зазвичай, завжди вказуються до документації, яка йшла разом з вашим ПК.
І ще одне! У деяких моделях ноутбуків (зокрема, Lenovo), на корпусі є спеціальна кнопка для входу в BIOS - більш докладно про це тут.
Lenovo B70 - кнопка для входу в BIOS поруч з входом для харчування. Натискати найзручніше олівцем або ручкою
*
Завантажуємо безпечні настройки (настройки за замовчуванням / заводські)
Взагалі, дати універсальні настройки, де в якій версії BIOS знаходиться потрібна вкладка для скидання налаштувань - не можна!
Але в більшості випадків (в 99%), потрібна вкладка знаходиться або на першому екрані (головному, який ви бачите відразу при вході), або в розділі Exit .
?Напрімер , на скріншоті нижче показаний Award BIOS (один з найпопулярніших), в якому для скидання налаштувань BIOS є дві вкладки: Load Optimized Defaults , Load Fail-Safe Defaults . Можете використовувати будь-яку.
До речі! Після того, як налаштування скинете, не забудьте зберегти параметри - кнопка F10 .
Нижче на фото приведена відмінна версія BIOS - тут потрібна вкладка "Load Defaults BIOS" знаходиться в розділі Exit . Після скидання налаштувань - потрібно зберегти введені зміни, натиснувши на "Save Changes and Exit" (переклад: "зберегти зміни і вийти").
В Phoenix (Award BIOS) на ноутбуках посилання для скидання називається "Load Setup Defaults" (ноутбуки Acer, Dell і ін.), І знаходиться в розділі Exit.
У деяких ноутбуках Dell - потрібне посилання може називатися як "Restore Defaults" (скинути настройки до дефолтних, тобто на настойки за замовчуванням ☝).
У більшості випадків саме цим способом можна швидко і легко скинути настройки BIOS.
Однак, в ряді випадків цей спосіб не спрацює (найчастіше, коли на зміни налаштувань BIOS встановлений пароль , а ви його забули або не знаєте). В цьому випадку переходите до другої частини статті ...
Примітка!
Багато користувачів ноутбуків, після скидання налаштувань, стикаються з тим, що пристрій не завантажується (найчастіше, видається помилка виду «Operating System Not Found»).
Пов'язано це з тим, що був змінений режим завантаження Boot Mode , був Legacy, а став UEFI. Щоб це виправити, в настройках BIOS потрібно змінити UEFI на Legacy , а також відключити режим швидкого завантаження Fast Boot (зазвичай, це робиться в розділі BOOT (настройки завантаження)).
Приклад показаний на скріншоті нижче: зліва (було після скидання), праворуч (стало після установок).
*
За допомогою перемички на материнській платі
Приклад для ноутбуків буде показаний в нижній частині статті ...
Практично на будь-який материнської плати ПК є спеціальні перемички для скидання налаштувань BIOS. Розташовується така перемичка поруч з батарейкою, яка живить CMOS-пам'ять.
Зазвичай, за умовчанням, вона знаходиться в режимі 1-2 . Для скидання налаштувань - поставте перемичку в режим 2-3 на пару хвилин (див. Фото нижче).
? Важливо! Операцію цю необхідно проробляти при повністю вимкненому комп'ютері (також від системного блоку потрібно відключити всі подеколи. Дроти і штекера)!
Примітка: перемичка може називатися по-різному. Наприклад, CLRMOS1 (як на фото нижче), CLRTC, Clear CMOS, CCMOS, Clear RTC, CRTC ...
На фото представлена перемичка, яка використовується для скидання налаштувань БІОС.
Якщо перемички немає
На деяких материнських платах може не бути перемички зовсім. Але тоді, звичайно, є або спеціальна кнопка для скидання параметрів (називається CLR CMOS), або в наявності два спец. контакту, які необхідно замкнути викруткою (або будь-яким іншим металом провідником; знаходяться контакти біля напису Clear CMOS).
Важливо! Замикають контакти або натискають кнопку CLR CMOS при повністю вимкненому ПК (і відключеному шнурі з розетки)!
На фото представлена, як виглядає кнопка CLR CMOS на мат. платі ПК
Доповнення!
Якщо у вас до ПК / ноутбуку залишилася документація - в ній майже завжди міститься ця інформація (шукайте розділ скидання BIOS Setup). Мабуть, лише в дешевих китайських пристроях цієї інформації може не виявитися ...
*
За допомогою батарейки на мат. платі
Трохи вище, коли йшлося про перемичці, я згадав про те, що її найпростіше знайти по батарейці . Нагадує вона звичайну монету (за своїм розміром, хіба тільки товстіший рази в 2-3), на якій, як правило, можна побачити слово "battery" .
Як правило вони світлі і переливається, коли дивитеся на материнську плату зверху - відразу кидається в очі (див. Фото нижче ?).
Для довідки!
Так ось , завдяки цій батареї, коли ви виключаєте комп'ютер, він все одно пам'ятає настройки в BIOS, знає час, рік, місяць і т.д. Тобто це все відбувається і зберігається завдяки ось цій невеликій батарейці - вона забезпечує незалежне живлення.
Як правило, її енергії вистачає на 10-15 років роботи ПК (іноді навіть більше). Таким чином, її зміна за час використання комп'ютера практично не потрібна (за 10-15 років ваш ПК застаріває морально, і ви міняєте його на новіший).
? Щоб скинути настройки BIOS - можна просто вийняти цю батарейку і почекати хвилин 15-20 (краще півгодини для надійності). Ось такий простий і швидкий спосіб!
На фото нижче представлено 2 прикладу, як виглядає ця батарея на мат. платі.
Примітка!
Врахуйте, що будуть скинуті і дата, і час, і інші настройки, які Вам необхідно буде задати, після включення ПК
Важливо!
Виймати батарейку необхідно в повністю вимкненому ПК і відключеному від мережі живлення.
*
Скидання пароля і налаштувань BIOS на ноутбуках
В принципі, все перераховане вище актуально і для ноутбуків, правда з деякими застереженнями.
По-перше , ноутбук не так просто розібрати, тим більше деякі моделі (але часто потрібні перемички для скидання розташовуються під кришкою, що захищає оперативну пам'ять, легко відкривається з заднього боку ноутбука ☝).
По-друге , не завжди після виймання батарейки ноутбук "забуває" старі паролі (у деяких моделей є ще одна незалежна пам'ять, яку в принципі не можна відключити звичайними способами). У ряді випадків без сервіс-центру не обійтися.
Деякі моменти розгляну нижче.
На фото нижче представлено повідомлення, що з'являється на ноутбуці після включення. Без введення пароля ноутбук не включиться ...
Спосіб 1: контакти / перемичка
Взагалі дати універсальної поради для кожної моделі ноутбука - нереально! У статті нижче я розберу типовий ноутбук Acer і покажу на прикладі нього, як можна скинути BIOS.
В принципі, ключова різниця може бути тільки в тому, як розібрати ноутбук, і де буде розташовуватися перемичка і батарейка на мат. платі.
І так, приступимо ...
1) Спочатку виключаєте ноутбук і відключаєте від нього все шнури: харчування, мережа, мишку, і т.д.
2) Перевертаєте його і знімаєте захисні кришки: від оперативної пам'яті, жорсткого диска. Так само знімаєте акумуляторну батарею (див. Фото нижче).
До речі, зверніть увагу на те, що акумуляторну батарею на ноутбуках, зазвичай, тримають і фіксують пару засувок. Щоб зняти батарею просто розсуньте їх.
3) Далі знімаєте планки оперативної пам'яті і жорсткий диск (тому що зазвичай під ними або поруч з ними будуть заповітні контакти або перемичка). Зазвичай, контакти, які потрібно замкнути підписані, як JCMOS (або Clear Cmos або щось на зразок цього).
Примітка! Перш ніж знімати оперативну пам'ять на ноутбуці, розімкніть "вусики", які фіксують планки. Багато цього не знають і поспішають зняти планку.
4) Далі замикаєте ці контакти викруткою або пінцетом (як в моєму прикладі). Буде потрібно близько 15-30 сек. часу.
Примітка! Якщо ви замкнули контакти, а потім все зібрали і BIOS не скинув, потрібно зробити наступне.
Заблокуйте контакти і не відпускайте їх: паралельно підключіть мережний шнур живлення до ноутбуку і включіть його (на 20-30 сек.). Потім вимкніть, і розімкніть контакти.
5) Далі підключіть жорсткий диск, оперативну пам'ять, встановіть захисні кришечки, підключіть шнури і включіть ноутбук. BIOS повинен був скинутися (обнулитися).
Спосіб 2: батарейка
1) За аналогією з попереднім способом: відключаєте ноутбук, відключаєте всі шнури, і перевертаєте ноутбук. Знімаєте акумулятор, захисні кришечки.
Потім повинні побачити (або не побачити - залежить від конфігурації вашого ноутбука) круглу невелику батарейку (на фото нижче вона показана зеленою стрілкою).
2) Її акуратно знімаєте за допомогою невеликої прямий викрутки. Чекаєте хвилин 15-20, потім ставите на місце і збираєте ноутбук.
3) Включаєте і перевіряєте. У 98% випадках BIOS буде скинуто!
До речі, в деяких випадках щоб дістатися до батарейки доводитися повністю розібрати ноутбук.
В общем-то, складного в цьому нічого немає, але операція ця вимагає великої акуратності, тому що багато тонких дротів, які можна легко пошкодити.
Наприклад, на фото нижче представлений ноутбук ACER, батарейка для скидання пароля у нього знаходиться під клавіатурою ...
Спосіб 3: спец. утиліти (на прикладі Acer)
Для ноутбуків є ще один дієвий спосіб для скидання BIOS, в тому числі і на якому стоїть пароль. Мова йде про спеціальні утиліти для обнулення пароля, часто вони робляться різними ентузіастами (природно, офіційної підтримки немає, тому їх використання - на свій страх і ризик!).
Ось, наприклад, для ноутбуків ACER є спец. утиліта CLNPWD (розробник не російськомовний, на жаль). Саме на ній і покажу, як працювати з подібним софтом.
Так само знадобитися ще одна утиліта - HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL (вона досить популярна).
Тут можна знайти посилання на завантаження утиліти CLNPWD.
Посилання на софт-портал (HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL).
1) Перше, що робите - вставляєте в USB-порт флешку і запускаєте утиліту HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL.
2) Потім потрібно вибрати вставлену флешку, вказати файлову систему (FAT 32), включити швидке фо рматірованіе (Quick Format), поставити галочку навпроти "using a DOS startup disk" і вказати папку з DOS-версією, яку ви хочете записати (вона рекомендована розробником CLNPWD).
3) Потім скопіювати сам файл на флешку (тобто clnpwd.exe).
4) Перезавантажити ноутбук і відкрити Boot Menu (в прикладі нижче кнопка F12 ). Зазвичай кнопка для входу в Boot Menu відображається на першому екрані після включення ПК.
5) Вибираємо флешку, з якої хочемо завантажитися.
6) Власне, останній крок - запускаємо утиліту clnpwd : просто вводимо clnpwd і тиснемо Enter. Далі утиліта запитає вас, що скидати:
- цифра "1" - видалення пароля користувача;
- цифра "2" - видалення пароля супер-адміністратора.
Рекомендую видаляти і то, і то. Після чого перезавантажуємо ноутбук, і бачимо, що пароля наче й не було ...
Примітка!
Для різних марки ноутбуків (і навіть моделей) - необхідно використовувати свою утиліту.
Також, ще раз попереджу, що Ви їх використовуєте на свій страх і ризик. Офіційно їх ніхто не тестував, і виробник гарантію не дає (до речі, якщо ваш пристрій на гарантії - такий спосіб скидання може стати причиною її "обнулення" ...).
*
В общем-то, на цьому у мене поки все ...
Вдалого і швидкого скидання!
?
Перша публікація: 24.02.2017
Коригування: 5.01.2020