Оплата по QR коду: як відсканувати його і зробити платіж з телефону

Добридень!

Напевно, вже майже всі бачили на різних платіжках (наприклад, за ЖКГ, електрику, штрафи і т.д.) невеликий прямокутник, усередині якого мозаїка з точок і квадратиків. Див. Картинку зліва - це і є QR код.

Завдяки цьому QR коду можна в одну мить оплатити квитанцію (наприклад), без довгого і нудного заповнення номера рахунку, БИК, і інших банківських реквізитів, які звичайно потрібні для переказу коштів.

У цій замітці покажу на простому прикладі, як можна легко і швидко зробити таку оплату за допомогою звичайного телефону (без біганини до банкомату ?).

Примітка: для виконання подібної процедури ваш телефон повинен бути оснащений камерою, і у вас повинна бути можливість установки банківських додатків (наприклад, від Ощадбанку, ВТБ, Яндекс-Грошей і ін.).

В общем-то, будь-який сучасний смартфон (навіть самий бюджетний) відповідає цим вимогам ...

*

Як зробити оплату за QR коду

Як це працює (пару слів про головне)

Будь-яку текстову рядок (до певної довжини) можна закодувати в QR код (тобто зашифрувати її в штрих код). Зрозуміло, закодувати можна і номер рахунку з сумою, і будь-які інші реквізити, потрібні для оплати.

Власне, це і роблять банки і організації, надаючи вам різні квитанції ...

Сканування ...

Пристрій, оснащений камерою (той же мобільний телефон) за допомогою спеціального додатку може вважати (відсканувати) цей код і автоматично заповнити всі необхідні реквізити.

Від користувача же залишиться лише перевірити суму переказу і дати свою згоду на транзакцію.

Погодьтеся, це зручно і швидко ?! 

Установка на телефон спец. додатки

Тепер перейдемо до практики ...

Перше, що потрібно зробити - це встановити на смартфон спеціальний додаток від того банку, яким ви користуєтеся (в моєму прикладі нижче буде представлений Сбербанк, тому що він найбільш популярний).

Втім, можна встановити гаманець від Ківі , поповнити його без відсотків з будь-якої банківської карти і далі також оплатити по QR коду (працює він аналогічно).

Ощадбанк онлайн

Посилання на Google Play - //play.google.com/store/apps/details?id=ru.sberbankmobile&hl=ru

Зручне додаток від Ощадбанку, що дозволяє завжди бути в курсі стану всіх своїх рахунків і карт, здійснювати платежі, покупки, задавати питання банку і т.д. Додаток дуже функціональний і розраховане на непідготовленого користувача ?.

Додаток Сбербанк онлайн

Ківі гаманець

Посилання на Google Play - //play.google.com/store/apps/details?id=ru.mw&hl=ru

Вельми непоганий додаток для повсякденних невеликих витрат. Дуже зручно, що ваш номер рахунку = вашого номера телефону (легко запам'ятати, легко пояснити будь-кому, хто хоче вам зробити переклад).

Гаманець можна поповнювати з будь-яких банківських карт (без відсотків от 3000 крб.).  Більш докладно про Ківі гаманці ...

Гаманець Ківі - оплата по QR

Сканування QR коду і проведення платежу

І так, додаток на смартфоні встановлено, працює ...

Тепер, щоб оплатити якусь квитанцію вам буде потрібно всього 3 кроки і 1-2 хв. вільного часу! Наведу простий приклад нижче ...

1) Запускаємо програму і відкриваємо вкладку оплати по QR коду (як це виглядає в Ощадбанк онлайн представлено на скріншоті).

Оплата по QR або штрих коду

2) Далі додаток попросить нас навести камеру телефону на QR код: зверніть увагу, що прямокутне вікно в додатку має збігтися зі штрих кодом. Як тільки це відбудеться - протягом секунди код вважається і у вас на екрані з'явиться наступний крок ...

Примітка: іноді QR код може не зчитуватися (наприклад, він може бути злегка змазаний через попадання на папір води). 

Наводимо камеру на код

3) Останній момент:

  • спочатку вам потрібно вказати карту (або рахунок) з якого ви будете оплачувати;
  • після перевірити суму і особовий рахунок (на всякий випадок. Хоча зазвичай, якщо штрих код вважався - то все реквізити вірні);
  • натиснути кнопку продовжити і підтвердити операцію. Усе! ?

Підтвердження оплати (перевірка суми) / Сбербанк онлайн

Це істотно швидше, ніж йти кудись в банк або до банкомату, стояти чергу, просити провести платіж і т.д.

Що це може дати в майбутньому, ніж QR коди краще NFC

1) QR коди можуть дещо здешевити товари в магазинах (1 - 1,5% теж же знижка? ✌).

Справа в тому, що за можливість оплати картою, з магазину банк утримує близько 1,5 - 2,5% (так званий еквайринг - тобто обслуговування ПО, проведення транзакції і т.д.). З QR кодами же все це дещо спрощується, і обслуговування обійдеться приблизно в 0,5 - 1% (по крайней мере за заявами фахівців).

2) Використання QR істотно збільшує швидкість заповнення будь-яких типових платіжок, реквізитів, бланків і т.д. Не обов'язково навіть, що це буде покупка ...

3) спроститься придбання товарів в невеликих магазинах, ринках. Все, що потрібно від продавця - це наклеїти спец. наклейку (дешево, і на ціну товару майже не впливає), від покупця - відсканувати її і здійснити оплату. Швидко ?!

4) Проводити оплату за QR кодів може практично будь-який смартфон з камерою (для NFC * ж потрібно спец. Модуль, який не зустрічається в бюджетних апаратах).

* Приклад використання NFC: як додати карту Ощадбанку в Google Pay, щоб оплачувати покупки телефоном Андроїд - //ocomp.info/oplata-kartoy-sberbanka-cherez-google-pay.html

NFC ж краще? Чи ні...

5) Для роботи NFC потрібно банківська карта (причому, навіть на сьогоднішній день не кожна карта підійде і буде працювати ...). Для роботи з QR потрібно мати простий банківський рахунок (навіть не обов'язково карту), і встановити додаток на телефон.

6) Є у QR кодів і один "мінус": без спец. додатки незрозуміло, що в ньому зашифровано. Може так стати, що вам "підсунуть" не той QR код (наприклад, поміняють квитанцію) і ви через неувагу відправите кошти не "туди" ...

*

Додатки вітаються ...

Всього найкращого!

?