Тип файлової системи RAW: як відновити роботу диска (HDD) і повернути NTFS / exFAT

Питання від користувача

Добрий день.

Допоможіть будь ласка відновити зовнішній диск. З ним вчора ще було все OK, а сьогодні при підключенні він не визначається: в моєму комп'ютері не відображається вільне місце на ньому, а якщо зайти в його властивості - то значиться файлова система RAW.

ПС. Файли на ньому дуже потрібні. Хелп ...

Добрий день.

По-перше, відразу ж хочу попередити, що файлова система RAW - далеко не завжди означає втрату інформації на диску (в більш, ніж половині випадків вдається все відновити).

По-друге, не поспішайте (а то багато користувачів самі того не відаючи видаляють все з диска), і прочитайте замітку до кінця ...

*

Що робити, якщо жорсткий диск визначився як RAW

Перші дії (причини появи RAW)

І так, перше, що рекомендую зробити - це не погоджуватися ні на які пропозиції від Windows, утиліт для оптимізації, антивірусів та ін. (Прим .: при цій проблемі Windows часто пропонує відформатувати накопичувач, см. Скрін нижче). Найкраще проігнорувати це повідомлення (або просто закрити його).

Закрити вікно з пропозицією форматування

Якщо проблема виникла із зовнішнім диском - то найкраще поки відключити його від USB-порту. І вкрай бажано - нічого на нього не копіювати (іноді, RAW позначається не весь диск цілком, а тільки один його розділ)!

Після цього закрити (зупинити) роботу антивіруса, торрентів, оптимізаторів, редакторів і т.д. Подібний софт може перешкодити перевірці диска.

Примітка!

Файлова система RAW значить, що на диску не задана файлова система (тобто він не розмічений або просто "сирий"). Таке відбувається, найчастіше, на увазі певних логічних помилок файлової системи ...

Найпопулярніші причини появи RAW:

  1. неправильно відключення диска (флешки) від USB-порту (багато хто не використовують спец. значок в треї інструкцій щодо видалення). До того ж, якщо різко вийняти диск з USB при копіюванні інформації на нього - висока ймовірність виникнення подібної помилки;
  2. проблема з електрикою: якщо у вас "моргнув" світло і ПК перезавантажився - висока ймовірність появи RAW (в цьому плані ноутбуки набагато більш захищені, ніж ПК);
  3. при зараженні комп'ютера деякими видами вірусів;
  4. при некоректній роботі програм при розбивці і форматування дисків;
  5. на увазі несправностей диска (фізичного зносу, наприклад).

Так ось, якщо причиною появи RAW стало неправильне відключення диска від USB-порту (наприклад), то ймовірність відновлення даних досить висока (в більшості випадків досить перевірити диск на помилки).

Варіант 1: якщо дані на такому диску НЕ потрібні

В цьому випадку ви можете просто заново відформатувати накопичувач (або перевстановити на нього ОС Windows) і продовжити його використання.

Важливо: при форматуванні всі файли на накопичувачі будуть видалені. Їх подальше відновлення буде виконати вкрай важко ...

Щоб відформатувати диск - досить зайти в "Мій комп'ютер" і клікнути по диску правою кнопкою мишки ... (див. Скрін нижче).

Диск F - форматувати

Якщо жорсткий диск в "Моєму комп'ютері" не відображається (або при спробі звернеться до нього ПК зависає): натисніть Win + R, і введіть у вікно "Виконати" команду  diskmgmt.msc (повинна запуститися утиліта управління дисками).

diskmgmt.msc - запускаємо управління дисками

Далі натисніть на диск правою кнопкою мишки і виберіть варіант "Форматувати" . Після потрібно буде вказати файлову систему (NTFS, exFAT), букву, і погодитися на операцію.

форматувати

Також, як ще один альтернативний варіант, диск можна відформатувати за допомогою спец. програм. Наприклад, у MiniTool Partition Wizard є для цього спец. майстер, який буде підказувати вам на кожному етапі операції.

В допомогу! Кращі програми для форматування, розбивці диска - //ocomp.info/programmyi-dlya-rabotyi-s-hdd.html

MiniTool Partition Wizard - скріншот вікна (можливості програми)

Варіант 2: якщо дані на диску ПОТРІБНІ

Як уже говорив вище, перевірка диска на наявність помилок файлової системи (утиліта для цього вбудована в Windows) може усунути причини появи RAW і відновити доступ до файлів диска.

Запустити її можна двома способами ...

Перевірити на помилки

спосіб 1

1) Спочатку потрібно зайти в "Мій комп'ютер" і відкрити властивості диска.

властивості диска

2) Далі перейти в меню "Сервіс" і натиснути на кнопку "Перевірити" (див. Приклад нижче).

Перевірити диск на помилки

3) Після, Windows почне перевірку диска (і при необхідності виправить знайдені помилки). В ідеалі, в кінці перевірки, ОС повинна повідомити, що знайдені помилки були виправлені (або що вони зовсім не виявлені, як на моєму скріншоті).

Диск успішно перевірений

спосіб 2

1) Якщо першим способом не вийшло перевірити диск (наприклад, в деяких випадках провідник може зависати) - можна піти іншим шляхом ... ?

Для початку потрібно відкрити диспетчер задач (Ctrl + Alt + Del), перейти в меню "Файл" і створити нову задачу. Після в рядок "Відкрити" ввести CMD, поставити галочку "З правами адміністратора" і натиснути OK.

Створити завдання з правами адміністратора

2) Далі повинна запуститися командний рядок від імені адміністратора. Для запуску перевірки - введіть команду chkdsk D: / f (де D: - буква диска, який потрібно перевірити).

перевірка диска - chkdsk

3) Якщо з диском все в порядку - в звіті з'явиться повідомлення, що проблеми не виявлені (або, що помилки були виправлені).

Система Windows не виявила проблем

Скористатися спец. ПО для відновлення даних з диска

Якщо ви вже відформатували накопичувач (погодившись на пропозицію Windows), або файли на диску були видалені (пропали і ін.) - не поспішайте з диском щось робити (записувати на нього інші файли, ще раз форматувати, і так далі і тому т.п.).

Справа в тому, що більшу частину файлів на ньому можна відновити за допомогою спец. програм (якщо, звичайно, з механікою все в порядку). Більш детально це питання у мене розглянуто в одній зі статей (посилання нижче).

В допомогу!

Як відновити файли з MicroSD карти пам'яті, USB-флешки, диска - //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html

У прикладі на скріншоті нижче показана одна моя флешка, на якій "пропали" всі файли (фото, картинки). Однак, майже всі їх вдалося відновити ... ?

Кілька варіантів відновлення (клікабельно)

Варіант 3: якщо перестала завантажуватися Windows (тобто був зіпсований системний диск C: \)

Файлова система диска з Windows також може злітати в RAW (зрозуміло, якщо таке станеться - завантажити ОС не вийде). Взагалі, звичайно, при завантаженні ОС сама перевірить диск (автоматично), але іноді цього не відбувається ...

В цьому випадку можна вдатися до двох способів вирішення.

спосіб 1

Відключити диск з RAW системою від комп'ютера, і підключити його до іншого пристрою (зараз будь-який диск можна підключити навіть до USB-порту через перехідник). Далі виконати його перевірку (відновлення файлів).

В допомогу!

Як підключити другий жорсткий диск до комп'ютера, ноутбука - //ocomp.info/kak-podklyuchit-vtoroy-hdd.html

Як підключити жорсткий диск до USB-порту - //ocomp.info/kak-podklyuchit-disk-k-usb.html

спосіб 2

Для цього способу потрібна завантажувальна флешка (в своєму прикладі буду використовувати флешку з Windows 10).

Так ось, завантажившись з такою флешки, після вибору мови, потрібно запустити відновлення системи.

Відновлення системи

2) Далі перейти в розділ усунення несправностей і запустити командний рядок.

командний рядок

3) Після потрібно запустити блокнот (команда notepad ). У блокноті натисніть по меню "Файл / відкрити"  - і подивіться які букви у жорстких дисків (справа в тому, що при завантаженні з настановної флешки - літери дисків можуть бути відмінні від звичних ...).

Дізнаємося букву диска через блокнот

4) Останній штрих - запустити перевірку диска: chkdsk D: / f ...

запускаємо chkdsk

*

На сім поки все ... Додатки вітаються.

Всього найкращого!

?